TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

01.06.2018

İFADENİN GÜCÜ: DEKORASYONDA SANAT ESERİ

Gerçek bir sanat eserine, sizde heyecan yaratan türde birine sahip olmanın tarif edilmez bir tadı vardır. Dile dökemediklerimizi, gizli tutkularımızı bir fırça darbesiyle, bir keskiyle yeni bir forma kavuşturan, ruhumuzu okuyup şekle sokan biri varmış gibi hissettirir. Sanatçı ve sanatsever yahut koleksiyoner arasındaki görünmez bağın nedeni işte budur. Yaşam alanımızı, eşyalarımızı, bizi hatta kalbimizi tamamlayan ‘o’ şeye kavuşmak mühimdir, onu tam da olması gereken yerde sergilemek ise daha da önemlidir, zira doğru konum eserin kendisini ve tabii bizi ifade etmesini kolaylaştırır.

BOU Interior & Architecture | BMÇ Bebek Evi https://www.cosalindo.com/bmc-bebek-evi

Canto 21 | Piedo Mermerit Heykel https://www.cosalindo.com/piedo-mermerit-heykel

Bir ifade aracı, bütünleştirici ve iyileştirici olarak sanat eserleri sıradan bir odanın tüm varlık nedenini değiştirebilir, ona yeni bir anlam kazandırır. Bu nedenle imzalı bir eserin konumlandırılması dekorun içinde göze hoş görünecek bir yer bulmasından ziyade dekorun esere göre konumlanmasına dönüşebilir. Doğru ışıkta, kendini anlatabileceği noktada, uygun yükseklik ve fonda olduğunda bir tablo tüm odaya hâkim olabilir. Mübin Orhon’un soyutlarının havasına sahip renklerden mütevellit bir tablo için uygun yer kaybolup gideceği karmaşık maksimalist bir oda değil, çağdaş dekorasyonda bir alan olabilir. Varaklı çerçeveler içindeki klasik dönem peyzajları ve büst heykeller içinse klasik dönemi yansıtan bir ev uygun düşecektir.

Melih Kohen Interior | DZ Emirgan Ev Projesi https://www.cosalindo.com/dz-emirgan-ev-projesi

Her ne kadar çoğumuz yüksek sanatı yetişkinler için yaratılmış sanıp orijinal eserlere kendi alanlarımızda yer versek de çocuk odaları sanattan bağımsız yerler değildir. Bir çocuğun uyandığı her sabah karşı duvarından ona göz kırpan, çocuğun ruh dünyasına uygun düşecek orijinal bir yapıt onda sanatla bağ kurmasını sağlayacak ve gözünü eğitecek bir etki bırakacaktır. Kişisel bir örnek verecek olursam oğlumun odasına iki ufak boyutlu orijinal Sunita Khedekar eseri almış ve yatağının karşı duvarına asmıştım, üzerine çoğu sabah ve akşam konuşmuş, o ağaçların ardında nelerin gizli olduğunu, o evlerde kimlerin yaşadığını hayal ettiğini anlatmıştı bana. İleride bir vakit, bu iki tabloyu torunlarına sahip olduğu ilk eserler olarak emanet edeceğini ummak bile beni heyecanlandırıyor. Evde sanat eserlerine sahip olmak aslında tam da bu işe yarıyor, hayaller ve hatıralar kazanıyoruz.

Canto 21 | Hobynis Heykel https://www.cosalindo.com/hobynis-heykel

Kavramsal çağdaş sanatın tüm dünyada hakimiyet kurduğu bu dönemde, modern dönem akımlarının yeniden yorumlandığını, sanat üretim malzemelerinin değiştiğini görüyoruz. Bir dönem yükselişe geçen dijital fotoğraf sanatı yeniden analoğa dönüyor ve teknikten ziyade iyi gözün ve ruhu olan anların değerlendiğini bir kez daha izliyoruz. Fotoğraf çekebilmenin telefonlarımızdaki en birincil unsurlardan olduğunu düşünürsek sanat eseri sayılabilecek iyi bir fotoğrafı orijinal edisyonuyla elde edebilmek, hak ettiği bir duvarda sergilemek son serece önemli bir hale geliyor, zira enflasyonu olan bir alanda iyi olanı bulmak, onun gerçekten de çok iyi olduğunu gösteren işaretlerin başında gelecektir. Esra Gündoğan’ın Mamut Art Project 2018’de izleyiciyle buluşan Aile Tablosu serisi son dönemde buna en iyi örneklerden biri, nitekim seriden fotoğraf alabilenler evleri, ofisleri ve tabii kendileri için çok değerli bir şeye sahip oldular.

Öney | Yoga Yapan Kadın Heykeli https://www.cosalindo.com/yoga-yapan-kadin-heykel

Bir sanat yapıtına sahipseniz, yaşam alanınızla ve sizinle bir bütün olduğunu, ruh kattığını, ifade gücünü düşünmeli; sırf sahip olmak için değil, anlamak ve anlamlandırmak için onu almanız gerektiğini bilmelisiniz. Bırakın Cosalindo sizi orijinal sanat yapıtlarıyla bir araya getirsin.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar