TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.02.2017

İLHAM VERECEK 10 HOME OFFICE (EV OFİSİ) ÇÖZÜMÜ

Çoğumuzun hayalidir evden çıkmadan çalışabilmek, etraftan gelen geçen olmadan, bölünmeden konsantre olabilmek, istediğin saatte kalkıp istediğin saatte çalışmaya başlayabilmek ve mesaiyi bitirebilmek. Özellikle de biz büyük şehirlerde yaşayanların trafikte geçirdiği işkence gibi saatler söz konusuyken her geçen gün bu fikirle yanıp tutuşan birçok insan olduğunu tahmin edebiliriz. 

Ev ofis deneyimini yaşayan biri olarak avantajları kadar dezavantajları da olduğunu söyleyebilirim. Ancak en azından çalışılan ortamı mümkün olduğunca sağlıklı ve temiz bir zihinle odaklanabilecek stilde ve düzende tutarsak dezavantajların karşısında avantajları belki birkaç puan daha yükseltebiliriz. İlk örneğimizle başlayacak olursak aslında çok ideal bir ev ofis olarak düşünülebilir. Her şeyden önce şömine sayesinde ev sıcaklığına sahip. Diğer taraftan yazı masası ve sandalyesi ile ciddiyetini vurguluyor. Masaya dönük iki berjer ise yine ev rahatlığını vaad ederken olası ziyaretçilere karşı da hazırda bekliyor. Arkadaki kitaplık ise evrak ve dosyalama için biçilmiş kaftan. Tarzlar herkese göre değişebilir ama teknik özellikleri itibarıyla çok başarılı bir ev ofis uygulaması ortaya çıkmış.

Tabii tüm ev ofisler resmiyete bu kadar yakın olacak diye bir kural yok. “Madem evdeyim konforum da ona göre olsun, zaten işle ilgili ziyaretçim de olmaz.” diyorsanız size ilham verecek rahatlıkta bir ortam oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir adım sonra bol oksijene, bahçeye adım atacak şekilde masanızı konumlandırabilirsiniz ve böylece masanızı evin diğer kısımlarından daha izole edebilirsiniz.

Evin merkeziyle daha bağlantılı olup her an her yere temas edebilmek isterseniz salonunuzu yemek ve oturma alanı diye değil çalışma ve oturma alanı olarak bölebilirsiniz. Zaten geniş bir aile halinde yaşamıyorsanız salonda çok büyük yemek ünitelerine sahip olmanıza da gerek yok. Belki yarı geçirgen bir separatörle bölünebilir sadece. 

“Önce evim sonra ofisimdir.” anlayışında iseniz bu iki kavramın daha da iç içe geçtiğini görürüz. Çalışma masası ve raflar oturma grupları arasında daha az göze çarpar. 

Ve... Ev ofis demişken endüstriyele değinmeden geçmek olmaz. Çalıştığınız sektör daha bilim ve teknolojiye, mühendisliğe veya mimariye dayalı ise loft tarzında endüstriyel dokunuşlarla dekore edilmiş bir ev ofis tam size göre olacaktır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar