TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.04.2017

İLHAM VEREN 10 OFİS DEKORASYON PROJESİ

Ofis dekorasyonu bir şirketin görünürlüğünü etkileyen önemli bir detaydır. Ofis dekorasyonunun çalışan motivasyonunu artırıcı özelliği de hiç şüphesiz önemli bir tamamlayıcıdır. Çalışanların rahatı göz önüne alınarak hazırlanmış bir ofis dekorasyonu çalışma saatlerinin daha verimli kullanılmasına da katkı sağlayacaktır.  

Ofis dekorasyonu için planlamalara başlamadan önce şirketi tanımakta yarar olacaktır. Şirketin hangi alanda hizmet verdiği, müşteri portföyü, çalışanlarının yaş aralığı gibi detaylar ofis dekorasyonuna başlamadan önce bilinmesi gereken önemli özelliklerdir. Reklam ajansı dekorasyonu ile bir emlak ofisinin dekorasyonunun aynı olmasını beklemek doğru değildir. 

Bütün sorular cevaplandıktan sonra ihtiyaçlar belirlenip bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir dekorasyon çalışması gerçekleştirilir. Mimari çalışmalar hem estetik olarak daha iyiyi sağlamalı hem de ihtiyaçları en doğru şekilde karşılayıp alanların en doğru şekilde kullanılmasını sağlamalıdır. Stil sahibi mekanların oluşturulmasında ihtiyaçlar hiçbir zaman ikinci planda değildir, özellikle de ofis dekorasyonunda kullanıcıların ihtiyaçları ve rahatları öncelikli olarak karşılanmalıdır. 

Büyük bir toplantı odasının yanı sıra bir oyun odası da bir ofisin talepleri arasında yer alabilir. Bir ofis gizemli görünmek ve merak uyandırmak istediği gibi ofisin her alanında şirketin çalışma alanını çağrıştıran detaylar da görmek isteyebilir. 

Alanında en iyi çözümleri sunan iç mimarların ofis dekorasyonu projeleri size de ilham verecektir. 

SICAK KARŞILAMA


Yalın Tan + Partners tarafından Dağbaşı Genel Müdürlük Binası için hazırlanan bu proje, marka kimliğine uygun bir karşılama yapmaya imkan sağlıyor. Sık sık toplantı yapılan, konuk ağırlanan ofislerin, özellikle de satış ofislerinin bir karşılama bölümü bulunmaktadır. Giriş bölümleri ilk intibanın oluşmasını sağlamasından dolayı evlerde olduğu gibi ofislerde de hayli önemlidir. Konuklarda şirketle ilgili fikirlerin oluşmasını sağlayan giriş bölümünde çiçeklerin bulunması konuklara sıcak bir ortam yaratılmasında etkili olacaktır. 

KEYİFLİ ÇALIŞMA ORTAMI

She Mimarlık tarafından hazırlanan Büro Ofisi Projesi keyifli çalışma ortamına güzel bir örnek oluşturuyor. Ofislerin sıcak çalışma ortamı her zaman daha çok motivasyon sağlamayı hedeflemelidir. Doğal aydınlatmanın en güzel şekilde değerlendirilmesi gününün büyük bir bölümünü ofiste geçiren çalışanların ihtiyacı olan pozitif enerjiyi sağlaması bakımından da önemlidir. Görsel işlerde doğal aydınlatmanın en doğru şekilde değerlendirilmesinin ayrı bir önemi vardır. Güneş ışıklarının ekranlara direkt yansıyıp çalışmayı zorlaştırması istenmeyecek durumlardan biridir. Bu nedenle çalışma masalarının doğru konumlandırılması da birçok açıdan dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. 

ŞEFFAF ODALAR


Yalın Tan + Partners tarafından hazırlanan Mullen Lowe İstanbul Ofisi Projesi görenlerin beğenisini kazanan özel projelerden biri. Günümüzde ofislerin çoğunluğu açık ofistir. Ekip çalışmasına imkan vermesi, alandan tasarruf imkanı sağlanması, iş akışının kolay takibi gibi birçok nedenden ötürü açık ofisler tercih edilmektedir. Ancak bazı durumlarda açık ofislerde yöneticiler için odalara ihtiyaç duyulmaktadır. Açık ofis anlayışına aykırı bir durum oluşturmaması için de açık ofislerde özel odaların şeffaf olmasına dikkat edilmektedir. Şeffaf odalar, yöneticilerin hem açık ofis bölümünü takip edebilmesini hem de çalışanların yöneticilerini rahatlıkla görebilmelerini sağlar. 

EĞLENCELİ ANLAR

Bretz'in kendi ofisi olan Bretz Ofisi için tamamladığı ofis projesi gösterişli olmasının yanında eğlenceyi unutmadığını da gösteriyor. Ofisler de birer okuldur ve en güzel anılarımızı okulda yaşadığımız gibi ofiste de birçok anı biriktiririz. Biriktirdiğimiz anılarda sadece çalışma anları değil, eğlenceli oyunlar oynanan anların da olması fena olmaz. Eğlenceli oyun alanlarının sadece reklam ajanslarında ya da büyük kurumsal firmalarda olacağına dair inancınız varsa, yanıldığınızı söylemeliyiz. Küçük ofislerde de bilardo masaları, oyun konsolları, şarkı makineleri yer alabilir. Böylece, molalar eğlenceli oyunlar oynayarak değerlendirilebilir. 

RENKLİ TOPLANTI ODALARI

Dila Gökalp Architects tarafından Monitera Türkiye Ofisi için hazırladığı proje renkli toplantı odasıyla dikkat çekiyor. İş hayatında toplantılar filmlerde gördüğümüz gibi kasvetli geçmiyor. Ofise verimlilik katacak, yaratıcılığın açığa çıkarıldığı, eğlenceli toplantıların ağır ve koyu renkli mobilyaların arasında gerçekleşmesi pek mümkün değil. Bu nedenle de özellikle yaratıcılığın kullanıldığı alanlarda hizmet veren şirketlerin toplantı odalarında birçok renk bir arada karşımıza çıkabiliyor. Renkli toplantı odalarında toplantılar daha keyifli geçiyor. 

AÇIK OFİSLERDE MASA DÜZENİ

Yalın Tan + Partners tarafından Segatech Genel Müdürlük binası için hazırlanan projede açık ofis bulunan bölümde masa düzeninin özenle hazırlandığı görülebiliyor. Açık ofisler, rahatsız çalışma alanları değildir. Açık ofislerin, sadece alan tasarrufu sağlaması değil aynı zamanda düzenli bir çalışma alanı sağlaması da gerekmektedir. Her çalışanın kendi masasının yanında bir çekmeceli dolabı, eğer dosyaları varsa rafının olması da gerekmektedir. Bilgisayarların rahatlıkla kullanılması için yeterli büyüklükte masalar tercih edilmelidir. Küçük masalar çalışma alanını daralttığı için kullanım esnasında sorunlar doğmasına neden olabilir. Rahat sandalyelerin ihmal edilmemesi gerektiğini de eklemeliyiz. 

SIRA DIŞI RENK KULLANIMI


Dila Gökalp Architects tarafından hazırlanan Monitera Ofis Projesi açık ofis alanındaki renk kullanımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Açık ofislerde beyaz kullanımından sıkılanlar için bu örnek ilham verici ofis dekorasyonları arasında yer alacak. Geniş çalışma alanları, çalışanlar arasında gerekli mesafenin korunmuş olması da gözden kaçmaması gereken detaylar arasında. 

DİNLENDİRİCİ ORTAK ALANLAR

She Mimarlık tarafından PPR İstanbul için hazırlanan projenin açık alanı bir kahve içip günün stresini atmanızı sağlayan bir kafe tasarımına benziyor. Molaların en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlayan bu alanlar, çalışanların konuklarını ağırlaması gibi durumlarda konuklarda şirket adına olumlu izler bırakacaktır. 

TREND TAKİPÇİSİ

Robin's Design tarafından tamamlanan Maçka Blend Office projesi dekorasyon trendlerini tasarıma yansıtan bir örnek olması açısından oldukça başarılı. Dekorasyon trendlerini takip etmek her dekorasyon trendini her mekana uygulamak demek değildir. Dekorasyon trendlerini takip edip mekanlarda detaylara yansıtmak daha modern ve canlı bir görünüm sağlaması bakımından tercih edilebilir. 

KONUŞAN DUVARLAR


Yalın Tan + Partners tarafından Mullen Lowe için hazırlanıp tamamlanan proje renk kullanımının yanı sıra duvar tasarımı açısından da oldukça ilgi çekici bir görünüm sunuyor. Yaratıcı ekiplerin ofis duvarlarında tercihleri bol yazı, bol çizim oluyor. Grafitiler, posterler, panolar, duvar kağıtları ofislerinizde rahatlıkla tercih edebileceğiniz detaylar arasında. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar