TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

19.06.2018

İLHAMINI DOĞADAN ALAN 8 GÖSTERİŞLİ TASARIM

İnsanoğlu İlk Çağlardan bugüne doğayı izledi; anlamaya, anlamlandırmaya ve taklit etmeye çalıştı. Hayatta kalmak ve yaşam konforunu artırmak için doğadan tedarik ettiği malzemeleri kullanarak doğada gördüğü formlardan kendine araç-gereç yaptı. Bilim ve teknikte ilerledikçe içinde yaşadığı habitatı daha iyi anlamaya, doğanın akıllı tasarımının kusursuzluğunu daha derinden kavramaya başladı. Kuşlara bakarak uçmayı, balıklara bakarak su altında yol almayı hayal etti ve başardı da… İnsanoğlu tarihi boyunca, bugün dahi keşfetmeye devam ettiği bu görkemli sistemden ilham alarak mimariden dekorasyona, ulaşımdan sağlığa, siyaset biliminden iletişime hemen her alanda medeniyetini ileri taşıyacak buluşlara imza attı. Elbette yaklaşık 190 bin yaşında olan insan ırkının var oluşa dair bilgi ve tecrübesi; 5 milyar yıl yaşında olan dünyanın ve yaklaşık 14 milyar yıl yaşında olan evrenin aklının çok gerisinde. Ama insan, doğanın rehberliğinde kendini geliştirmeye ve ilerlemeye devam ediyor.

Laxmi Interiors | Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

İnsanoğlunun doğadan ilham alarak yaşamsal çözümler geliştirmesinin tarihi dediğimiz gibi İlk Çağlara dayanıyor. Ancak bu durumun adlandırılması henüz çok yeni tarihli. Doğa bilimci ve yazar Janine M. Benyus’un 1997 yılında “Biomimicry: Innovation Inspired by Nature” adlı kitabında geçen “biomimikri” yaklaşımı, zamanla doğada test edilmiş ve başarılı olmuş model ve stratejileri taklit ederek, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler üretmeyi hedefliyor. “Doğadan ilham alan inovasyon” olarak da tanımlanabilecek olan biomimikri, doğanın akıllı mühendisliğinden esinlenerek daha verimli, sürdürülebilir, enerji tasarrufu sağlayan, düşük maliyetli ve olabildiğince doğa dostu malzemelerden üretilmiş tasarımları kapsıyor. Yaşamın doğal prensiplerinin izini süren bu yaklaşımdan dekorasyon ve mimari alanları da payına düşeni alıyor. Doğanın mimari ile ilişkilendirilmesiyle birlikte iklimlendirme; nem, rüzgar, sıcaklık ayarı ve aydınlatma gibi unsurlar, bu anlayış doğrultusunda şekillendiriliyor. Doğanın aklı bilimle birleşerek yaşamı akıllı ve bir o kadar da estetik tasarımlarla donatıyor. İnsanı değil, bir bütün olarak yeryüzünü ve çevresel sürdürülebilirliği merkezine alan bu yaklaşım doğaya saygıyı, doğayla birlikte yaşamayı başarabilmeyi ve ekosistemi korumayı da beraberinde getiriyor. “Doğaya saygı” prensibi, tüm canlıların varlığını özümsemesi ve yaşamını sürdürebilme hakkını benimsemesi açısından da uzun yıllar gücünü ve etkisini yitirmeyecek, modası geçmeyecek tasarımların ve mimarilerin yaratılmasını sağlıyor. Dünyayı ve gelecek kuşakları gözeterek yapılan tasarımlar bugüne cevap verdiği gibi sürdürülebilir kalkınmayı desteklemesiyle geleceği de etkisi altına alıyor.

Soto-Lab | Cam Ev https://www.cosalindo.com/cam-ev

MB Design | Varlı Evi https://www.cosalindo.com/varli-evi

Dekorasyon alanında ise bu yaklaşım gerek malzeme gerek form gerekse işlevsel açıdan kendine yer buluyor. İnsanlar artık yaşam alanlarında neredeyse işlenmemiş gibi duran doğal malzemelerden tasarımlar görmek istiyor. 21. yüzyıl insanının dekorasyon tercihlerinde artık estetiğin yanı sıra ergonomi, kullanışlılık, sürdürülebilirliğe katkı, doğaya saygı gibi unsurlar da büyük bir öneme sahip. Minimal dekorasyon anlayışı, temelinde tüketimi azaltmayı barındırırken Wabi-Sabi ve Zen gibi Asya kökenli trendler; varlıkları kusurlarıyla sevmeyi, geçmişi bugünle dengeli bir şekilde bağdaştırmayı, olumlu anlamda “azalmayı” ve sadeliği işaret ediyor.

Hamm Plus | Emirgan Ev https://www.cosalindo.com/hamm-plus-emirgan-ev

Tes Interiors | Ferzan Özpetek Nest Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ferzan-ozpetek-nest-ev-projesi

Şehir hayatının yapay kurgularından uzaklaşmak isteyenler ise bu yaklaşımlara hayatında yer açarak yüzünü doğaya yani özüne dönüyor. Doğaya ve doğal olana “kaçış”, insanlara hem gerçek hem de mecazi anlamda nefes alabilecekleri alanlar açıyor. Bu nedenle artık toprak, metal ve ahşap; en az işlenmiş, olabildiğince doğal halleriyle yaşam alanlarında daha sık yer buluyor. Yeşil, gerek renk olarak gerekse bitki formunda, yaşadığımız tüm mekanlarda o arındırıcı, ferahlatıcı ve yenileyici etkisini hissettiriyor. İşte doğanın o göz alıcı estetiğini hayatımıza taşıyan 8 gösterişli tasarım:

Noce Home | Geyik Duvar Aksesuarı https://www.cosalindo.com/geyik-duvar-aksesuari

Ritzy Fine Living | Royal 3 lü Ahşap Bronz Bıçak Seti https://www.cosalindo.com/royal-3-lu-ahsap-bronz-bicak-seti

Accract | Kehribar Cam Dekoratif Biblo https://www.cosalindo.com/kehribar-cam-dekoratif-biblo

Sadece | Snake Bej Lake Büfe https://www.cosalindo.com/snake-bej-lake-bufe

Bou Art & Design | Uzun Seramik Vazo https://www.cosalindo.com/uzun-seramik-vazo

Accract | Lake Kapak Mermer Fanuslu Beyaz Servis Tabağı https://www.cosalindo.com/lake-kapak-mermer-fanuslu-beyaz-servis-tabagi

Uttermost | Rams Dekoratif Obje https://www.cosalindo.com/rams-dekoratif-obje

Bretz | Lacivert Kadife Koltuk https://www.cosalindo.com/lacivert-kadife-koltuk

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar