TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

02.10.2017

INDIGO MAVİ ÇILGINLIĞI

İsterseniz son yılların moda terimiyle indigo mavi deyin isterseniz bildiğinizden şaşmadan çivit mavi deyin. Hangisini seçerseniz seçin ikisi de aynı kapıya çıkıyor. Hangisini seçerseniz seçin, bu asil renk tüm ağırlığı ve şıklığıyla hayatımızda. Aslında yeni değil gelişi. Hem yaz hem kış koleksiyonlarında 2 yıldır görüyoruz zaten. Koyu bir tona sahip oluşu kışı yakalarken aynı koyu ton denizlere de gönderme yaptığından yazın da vazgeçilmezlerinden oluyor. 

Hamm Sedde Masif Meşe Ayaklı 3'lü Kanepe https://www.cosalindo.com/sedde-masif-mese-ayakli-3-lu-kanepe

Çoğunlukla Hindistan’da yetişen çivit ağacından yani indigo bitkisinde türetilmiş bir renktir ve en değerli bitkisel boya maddelerindendir. Durum buyken rengin artan değeri ile gözümüze daha hoş görünmektedir. Malum, doğamız gereği. İşin esprisi bir yana, böyle iddialı ve çekici bir rengi kullanmanın farklı yöntemleri var.  

İster tek bir koltukta kullanıp mekanın en göz alıcı parçası haline getirin, ister bir odayı baştan başa bu renge boyayın. İki türlüsü de odaya gireni sarmalayacak bir etkiye sahiptir. Mavi soğuk bir renk olsa da çivitin tonundan kaynaklanan bir cazibesi vardır ve kendine çeker. 

Sakinleştirici etkisi sebebiyle çocuk odasını boyayabileceğiniz gibi ton sur ton uygulamalarla degrade olarak da kullanabilirsiniz. Suyu çağrıştırdığı için banyolarda tercih edilebilir. Duvarları boyamak kadar büyük bir iddiada bulunamayacaksanız havlu, bornoz, vazo gibi aksesuarlarda yer verebilirsiniz. 

Hem duvar hem mobilyalarda kullanımının pek pratik olduğu söylenemez çünkü bu şekilde iki çarpıcı kalem birbirini nötrleyecek ve birbiri içinde boğulacaktır. Bu şekilde ne beklediğiniz çarpıcı etkiyi alabilirsiniz ne de ferah bir mekana sahip olabilirsiniz. 

Kumaş olarak kadife ve tay tüyü gibi yumuşak dokulu olanları seçmeniz rengin çarpıcı cazibesini arttırır. Yüzeyine de dokunmak için sizi teşvik eder. Yine de bu rengi sevip mobilya gibi görece büyük parçalarda kullanmaya cesaret edemiyorsanız veya çabuk sıkılacağınızı düşünüyorsanız kırlentlerde, koltuk şallarında, nispeten çabuk değişebilecek nevresim takımlarında kullanabilirsiniz. 

Yine indigo maviyi hatırlatmasını istiyor ancak o kadar canlı bir rengi duvarlarınızda sergilemek istemiyorsanız birkaç ton kırarak veya gri tonları ilave ederek daha naturel renkler yakalayabilirsiniz. 

Peki yaz kış her yer indigo mavi olmuşken siz neresindesiniz bu çılgınlığın?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar