TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.05.2018

İSTANBUL ULUSLARARASI EV TEKSTİLİ FUARI - EVTEKS 2018

Yurt içi fuarlar arasında gelişini merakla beklediğim 24. Uluslararası Evteks Ev Tekstili Fuarı nisan sonunda gerçekleşti. Yüzlerce firmanın katılım gösterdiği fuara hem yurt içinden hem de yurt dışından büyük ilgi vardı. Dekorasyonun temel taşlarından temel dokularından olan tekstilin perdeden döşemelik kumaşa, nevresimden yatak örtüsüne ve havluya kadar olan geniş skalasını mercek altına aldım, 2019 tekstil trend ipuçlarını yakaladım. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 2019 trend öngörüleri için oluşturulan trend alanı Nelly Rodi Ajans Paris tarafından 4 temaya ayrılmıştı. Bunlardan ilki “Hayaller”. Solmuş pastel renklerin hakim olduğu bu tema mükemmeliyet ve denge anahtar kelimelerinden yola çıkılarak lüks yalınlık hedeflenmiştir. Pudramsı griler, dijitalize bakır yeşili, nü bej tonlarını içerir. Hakim motif ve baskılarda devasa haleler, tarihi desenler, buğulu çiçekler ve hafif kristal efektlere yoğunlaşılmıştır. Etkili olduğu kumaşlar ise sahte kürkler, dokulu dokuma polyesterler, boyalı örgüler ve şam ipektir.

Signature” yani “imza” olarak belirlenen ikinci tema içinde tiyatrallığı, zarif bir estetik anlayışı ve barok çizgileri barındırır. Lotus çiçekleri ve tropik bitkilere rengarenk balıklar eşlik eder. Gizem peşindeki bu tema gösterişli dekoratif birliktelikleri şaşırtıcı kombinasyonlarda kullanmayı sever. Mürekkebimsi renkler, pembe, yeşil ve turuncunun parlak tonları, nötr bazlar renk kartelasını oluşturur. Mini koordinatlarda maksi motifler göze çarpar. Zikzaklar, grafiksel çizimler rengarenk kuş tüyleri ve maksi çiçekler dikkati çeker. Kumaşlarda ipek ve kadife başı çekse de basmalar, dam deri, brokat ve jakar da listede yerini almıştır.

Üçüncü temamızı “full sun” yani “tam güneş” oluşturur. Parlak yapay ışıkların gölgesinde abartılı bir kişisellik vurgulanır. Yoksul sanat akımı geri dönüştürülmüş objeler ve deneysel tasarım parçalarıyla aynı potada toplar. Yazın en sıcak anlarına yapılan göndermede sıcacık Güneş tonları turuncu, sarı kırmızılar ön planda gibi düşünülse de bu palete gökyüzü mavileri eşlik eder. Mini puantiyeler, gölgeli dalgalı çizgiler, geometrik dekupajlar, taç yapraklar ve vahşi bitki desenleri görülür. Ham ipek, egzotik lifler, püsküller, fitilli kumaşlar balıksırtı desenler göze çarpar.

“Taze Hayat” yani “fresh life” olarak adlandırılan 4. temada işlevsel bir yalınlık hedeflenmiştir. Hatta işlevsellik dekorasyondan ön planda da olsa zarif etkilere açıktır. Yapay bitki yeşilleri, ahşap tonları, çevre dostu yaşam stilini öne çıkaran bir kartela oluşturulmuştur.

Motiflerde simetrik yapraklar, ton-sur-ton renk geçişleri, minik noktalar, bahar sebzeleri ve narenciyeler görülür. Dört tema içinden belki en rahatı en doğalı olan “taze hayat”ta malzemelerde keten, kenevir, organik pamuklar, tabaklanmış deri, lifler, sepet hasırları belirlenmiştir.

Gelelim firmalardan örnerklere. Etnik desenlerin yoğun olarak kullanıldığı son yıllarda özellikle Dolce & Gabbana’nın çıkardığı Sicily koleksiyonunun etkileri tüm dünyayı etkisi altına aldı. Sicilya’nın yöresel desenlerine pek çok yerde rastlamaya başladık. Özellikle ketenlere uygulanması yazlık evler için nefis birer seçenek.

Asta Kumaş’ın yenilikçi ve cesur desen tasarımlarını uzun yıllardır takip ederim. Ürün kalitesi ve dokumalarıyla fark yaratan tasarımlara sahip.

Tül perde üzerine uygulanan dore desenin epeyce ilgi göreceğini düşünüyorum.

Bleu blanc fırtınasının 2019’da da hız kesmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. İki huzur veren rengin birlikteliği ferah ve şık mekanlar yaratıyor, dolayısıyla vazgeçilmezlik katsayısı yükseliyor. 

Ürünlerini Cosalindo’da da bulabileceğiniz Valeron nevresim takımı ve yatak örtüleri yine hayran bıraktı. %100 pamuk saten nevresimlerde yine elegan desenler gözüme çarptı.

Taç’ın Inova çatısı altında topladığı, AR-GE çalışmaları ile hayrete düşüren yeniliklere imza atan koleksiyonlarını inceledim. Koku partikülleri içeren tül perdeler en ilgi çekenlerden biriydi. 10 yıkamaya kadar ilk günkü etkisinde kokuyu koruyan bu perde ile oda kokusu ihtiyacı son bulabilir.

Ion Therapy serisinde geliştirilen iyon teknolojisi ile uzun ve sağlıklı uykular uyunabilmesi hedeflenmiş. Bu serinin desenleri huzur veren doğa çalışmalarından seçilmiş.

Glow teknolojisi ile karanlıkta desenleri parlayan nevresimlere bu kez de led ışıklı perdeler eşlik etmiş.

En ilgi çekici nevresimlerden biri Ecocotton firmasının keten nevresim takımıydı. Pamuk veya pamuk satenlere alışkın bizler için keten farklı bir uyku tecrübesi yaşatabilir.

Tekstilin yanı sıra fuara aksesuar firmaları da katılmıştı. Son yıllarda aksesuar alanında ciddi bir ürün gamıyla piyasada rol oynayan Lucky Art’ın bu duvar saati de fuarın en beğendiklerimin arasına girmeyi başardı.

Önümüzdeki yıla kadar bu bilgileri başucumuzda tutarak bol kumaş, kombinasyon ve ev tekstili ile haşır neşir olduğumuz bir yıl diliyorum.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar