TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.06.2017

KEYİFLİ BİR YAZ İÇİN 15 VERANDA DÜZENLEMESİ

Evlerin gözbebeklerinden verandalar dışarıdaki hayatla ev arasındaki köprüdür. Açık havadasınızdır ama hala evin sınırları içinde ve fakat evin de bir adım dışında. Böyle iki tarafa da hizmet eden, en azından bir görsel sunan alanda ister istemez daha farklı bir özen gösterirsiniz. Çoğunlukla derli topludur, her şey temizdir, bu kısımlarda mutabıkız. Peki ya, kemik dekorasyon elementleri? 

Veranda dekorasyonu örnekleri göreceğiniz bu yazımda, verandada hangi bitkiler yetiştirilir, veranda dekorasyonu nasıl olur, verandada hangi mobilyalar kullanılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

Verandaları nasıl çekici kılmalıyız? Bahçeden farklı olarak nelere yer vermeliyiz? Nelere yer vermemeliyiz? Tam takım mobilyalar mı kullanılmalı, karışık parçalar mı tercih edilmeli? Çiçeklendirme nasıl bir dozajda olmalı? Herkesin “ideal veranda”sı farklıdır muhakkak, farklı tarzlara ne şekilde yer verebileceğimizi inceleyelim. 

Verandalarda da ve bahçelerde de sıklıkla kullanılan rattan mobilya takımları oldukça kullanışlı. Suya dayanıklı oluşu hem yağmurdan zarar görmemesi adına hem de temizlerken hortumla yoğun bir şekilde yıkansa bile hasar almayacağından en çok tercih edilen modellerden. Genel çerçeveden bakarsak konfor açısından da en rahat ettiren ürünlerin başında geliyor. Tabii ki hepsi maksi boylarda değil, alan darlığına göre veya daha zarif tercihler için ince ve daha küçük yapılı olanlar da mevcut.

Daha doğal ve doğa ile bütünlük oluşturan mobilyalar kullanmak isterseniz ham ağaç veya tik ağacından yapılan setleri tercih edebilirsiniz. Buna atacağınız birkaç sevimli yastık ile keyifli bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Alanınızın büyüklüğüne göre irili ufaklı çiçekler, bitkiler kullanmak yerinde olacaktır.

Verandanız hemen sokağa açılıyorsa daha dinamik ve şehirsel temaların ağır bastığı parçalara yer verilebilir. 

Hemen bahçeye açılan bir verandaya sahipseniz en güzellerden birini yaşıyorsunuz demektir. Bahçe ile aranıza herhangi bir set, lükstrüm veya engel teşkil edebilecek aksesuar koymayın. Sonsuz yeşille veranda arasında homojen bir geçiş olsun. 

Verandanız bahçeye, direkt sokağa veya deniz, nehir, gölet tarzı bir su yoluna açılıyor olabilir. Manzaranızın hangisine doğru olduğunu göz önüne alarak kullanılacak mobilya ve aksesuar çeşitlerine, tekstil ürünlerine karar verebilirsiniz. Önünüz deniz vs. ise marin temalı kumaşlar, renkler ağır basabilir. 

Küçük alanları veya kuytu köşeleri yumuşacık yastıklı konforlu sedir köşeleriyle değerlendirebilirsiniz.

Parça kameriyeler ise verandaların en sevimli dekorasyon parçalarından olabilir. Mobilyanıza uygun rengi tercih ederseniz üzerini istediğiniz çiçek, sarmaşık, saksı veya bahçe süsleriyle donatabilirsiniz.

En güzel veranda tasarımları, veranda dekorasyonlarını inceleyerek, Cosalindo'da mimarların ve iç mimarların tamamlanmış başarılı projelerinden ilham alarak siz de ilham veren yaşam alanları, stil sahibi mekanlar oluşturabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar