TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

26.03.2019

KEYİFLİ SOHBETLERİNİZE EŞLİK EDECEK ÇAY VE KAHVE FİNCANLARI

Çay bağımlılığımız devam ederken son on yılda kahvenin hayatımıza daha çok girmesiyle hepimiz birer kahve bağımlısına da dönüştük. Ayak üstü içilen kahvelerdeki özensizliği bir kenara bırakırsak bizler için çay ve kahve saatleri her zaman özel oldu. Çay fincanları, kahve fincanları nelerdir? Nasıl bir fincan seçebiliriz? Çay takımı mı almalıyız yoksa ayrı ayrı fincanlar almak daha mı doğru? Bakalım sizin için seçtiğimiz fincanları beğenecek misiniz? Detaylar ve özel seçimlerimiz yazımızda. 

Çay içmeye bayılıyoruz ama kahvenin de yeri ayrı. Americano, filtre kahve, espresso, latte ve tabii ki yeri her zaman ayrı olan Türk Kahvesi. Hem kahve fincanlarına hem de çay fincanlarına biraz yakından bakalım istedik. Çay ve kahve fincanında trend var mı, varsa nedir birlikte göz atalım. 

Çay ve kahve fincanları, takım olarak bulunabileceği gibi eğer kullanım odaklı değilse ayrı ayrı da karşınıza çıkacaktır. Kullanmaya kıyamadığımız aile yadigarlarımız olan çay ve kahve fincan takımları zaman içinde büfelerimizde, vitrinlerimizde geniş bir yer tutmaya başlar. Baktıkça ailemizi hatırlatan bu fincan takımlarına kendimiz de yepyeni parçalar eklemeye bayılıyoruz. Herend gibi ikonik markalardan yaptığımız seçimlerimizle biz de aile yadigarlarına zamanımızdan özgün parçalarla katkı sağlayabiliyoruz. 

Elbette çay ve kahve fincanları sadece sergilemek amacıyla tercih edilmiyor. Biz çay ve kahve içmeye bayılıyoruz, dolayısıyla çeşit çeşit çay fincanlarımız, kahve fincanlarımız, kupalarımız var. Çay ve kahve sunumu kolay gibi gelse de aslında birçok sunumdan çok daha zordur ve en büyük zorluğu da doğru fincanı doğru zamanda doğru kişilere sunum yaparken kullanabilmektir. 

Çay ve kahve sunumlarınızda sadece estetik güzellik değil, kullanım kolaylığı da aranan özelliklerdir. Kendimize dinlence saatlerimizde hazırladığımız bir kahveyi sunacağımız fincanla, aile büyüklerimiz ziyarete geldiklerinde sunduğumuz kahvemiz ve fincanı elbette farklı olmalıdır. Kahvenin kültür olması yeni değildir, Türk kahvesinin de kendine has bir kültürün izini sürdüğü gerçeğini unutmamamız lazım. 

Daha önce bahsettiğimiz gibi eğer koleksiyon amaçlı değilse ve günlük kullanım söz konusuysa, çay fincanı takımları, 2’li, 4’lü 6’lı olarak takım halinde tercih edilebilir. Çay fincanları ayrıca çay fincanı tabakları ile birlikte sunulur. Çay fincanı takımları farklı ev dekorasyon ve elbette yaşam stillerine göre tercih edilebilir. Vintage evlerde vintage fincan takımları ilgi çekici bir tamamlayıcı olarak seçilebilir. Otantik stilden hoşlanıyorsanız, fincan takımlarınızda Osmanlı etkisini yaşatabilirsiniz. Yaldızlı fincan takımları ilginizi çekebilir ya da Osmanlı döneminin nadide çiçek çizimlerinin yer aldığı çay fincanları tercih edebilirsiniz. Provence etkisinden hoşlanıyorsanız, özellikle soft renklerde çiçek detaylı fincanlar tercih etmenizi öneririz. Güllü fincanlar hem provence etkisini yaşatacak hem de mutfağınıza renk katan detaylar olacaktır. Kalpli fincanlar da son yılların çok tercih edilen çay ve kahve fincan modelleri arasında. Modern bir stile sahipseniz daha modern tasarımları tercih edebilirsiniz. Eğlenceli evleriniz için mutlaka eğlenceli fincanları, eğlenceli tasarımları düşünmelisiniz. Ürün tasarım trendlerini takip ettiğinizde, klasik modellerine alıştığımız fincanlara getirilen modern yorumların etkisinde kalmamamız imkansız. 

Fincanlar sadece kullanım için değil, dekoratif obje olarak da kullanılabilir. Antika fincanlar, gümüş fincanlar, özel tasarım fincanlar dekoratif fincanlar arayanların ilgisini çeken modellerdir. 

Büyük fincan modelleri çoğu zaman çay, yeşil çay ya da bitki çayları için kullanılır. Küçük fincanlar çoğunlukla Türk kahvesi içindir, Türk kahvesi fincanlarından daha küçük fincanlar arasında espresso fincanları sayılabilir.

Fincan takımlarınız için fincan altlıkları da tamamlayıcı unsur olarak kullanılabilir. Mat, beton, ahşap fincan altlıkları fincanlarınız için hemen hemen her dekorasyon stiline uyum sağlayan parçalar olacaktır. Fincanları çok seviyorsanız, evinizde birden fazla fincanınız varsa ve fincanlarınız elinizin altında olsun istiyorsanız mutlaka fincan askılarını denemelisiniz. Mutfak raflarında yer tasarrufu sağlayan fincan askılıkları metal ve ahşap seçenekleri ile mutfağınızın stilinize uyum sağlayacak şekilde kolaylıkla bulunabilir.

Tasarım fincan takımlarının yanı sıra tüm çay ve kahve ürünleri için Cosalindo'ya göz atabilirsiniz. https://www.cosalindo.com/cay-kahve-urunleri 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar