TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.12.2018

KIRMIZIYI DAHA ÇOK SEVDİRECEK 12 KIRMIZI DEKORASYON ÖRNEĞİ

Ev dekorasyonunda kırmızı renk kimilerimizi korkutsa da kırmızı aslında zannedildiği kadar korkutucu değil. Kırmızı dekorasyon örneklerini incelerken göreceğiniz gibi, dekorasyonda kırmızı tercih ederken önemli olan uygun dengeyi yakalamak... Kırmızıyı çok sevip dekorasyonda kullanmaya cesaret edemeyenler, kırmızı odasına yeni mobilyalar almak isteyip rengine bir türlü karar veremeyenler bu yazı size rehberlik edecek. İşte Türkiye'nin en başarılı iç mimarları ve mimarlık ofisleri tarafından tamamlanmış projelerden seçtiğimiz kırmızı dekorasyon örnekleri...

KIRMIZININ ANLAMI • KIRMIZI SİZE NE İFADE EDİYOR?

Kırmızı; canlılığı, çekiciliği, tutkuyu temsil eder. Kırmızının riskli anlamları da yok değil; kırmızı, öfkeyi de temsil eder hatta bazı araştırmalar kırmızının kalp atışlarını artırdığını da ortaya çıkardı. Kırmızı tüm bu olumlu ve olumsuz duyguların birleşimi olduğu için de bu kadar güzeldir aslında. Kırmızı rujun anlamını düşünün, başka hiçbir renkte ruj, kırmızı rujun anlamını tam olarak karşılamaz. Yaşam alanlarınızda yeniliğe giderken, kırmızının sizin için ne anlam ifade ettiğini düşünün ve öncelikle yaşam alanlarınızda kırmızıyı hangi amaçla kullanmak istediğinize karar verin. 

Bretz | Ö. Bilge Ev

Kırmızı her şeyden önce seksi bir tutkulu bir renktir, sohbeti canlandırır. Kırmızıyı bu nedenle, sofralarınızda, yemek odalarınızda, oturma odalarınızda hatta mutfaklarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yaşam alanlarınıza canlılık getirmek için kırmızıdan destek alabilirsiniz. 

TON FARKI

Ev dekorasyon stilinizde kırmızıyı hangi amaçla kullanacağınıza karar verdikten sonra ton seçiminizi yapmanız gerekir. Capcanlı bir kırmızı mı yoksa daha soft tonlar mı yoksa bordoya yakın bir kırmızı tonu mu tercih etmek istiyorsunuz? Hepsinin farklı yansımaları olacaktır. Ev dekorasyonunda renk seçimi sandığımızdan daha da etkili. 

Dicle Hökenek Mimarlık | TS Beşiktaş Ev Projesi

Ev dekorasyonunuzda kırmızı tonlarına yer vermek istediğimiz zaman aklımıza hemen mobilya ve aksesuarlar geliyor. Oysa halılar, duvar kağıtları, perdeler, peçeteler, havlular da kırmızı tonunu yansıtabileceğiniz parçalar arasında... Siyah, beyaz, bej, lacivert, gri gibi farklı renkte mobilyalar tercih ettiğiniz halı, perde gibi parçalarınızı kırmızı renkte tercih ederek yaşam alanlarınıza kırmızı etkisini taşıyabilirsiniz. 

CT Mimarlık | İstanbul Kanlıca Yalı Projesi

Renklerin dekorasyon stilleriyle sıkı sıkıya ilişkisi olduğunu iddia edemeyiz. Kırmızıyı dilerseniz klasik tarzda döşediğiniz evinizde dilerseniz çağdaş stilde döşediğiniz evinizde tercih edebilirsiniz. Eğer ev dekorasyonunuzda kırmızıya yer vermek istiyorsanız, dekorasyon stiliniz sizi sınırlamasın. Kırmızıyı bohem bir evde de modern bir evde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Belki sadece ton seçiminize dikkat etmeniz gerekecektir. 

Gönye Proje Tasarım | Deniz İstanbul Marina Etabı Villa Projesi

Mutfak her zaman enerjiktir. Mutfağınızı sadece kahve içmek için kullansanız bile, mutluluk ve enerji saçan bir mutfağa kimse hayır diyemez. Kırmızı mutfakları mutfak dolapları gibi çok baskın parçalar yerine sandalye, buzdolabı, dekoratif obje gibi detaylarla sağlayabilirsiniz. Gri, beyaz gibi tek bir rengin hakim olduğu mutfağınızda buzdolabı süsleriniz, kavanozlarınız gibi küçük detaylarla bile kırmızı etkisini yakalamanız mümkün. 

Crocodily Kid's Architect | YMN Oyun Odası

Çocuk odalarında kırmızı yaratıcılığı artırmaz mı? Enerjik kırmızılar; oyun alanları, çalışma odaları için idealdir. Çocuklar da kırmızıya bayılır, yaratıcılığı artıracak kırmızı rengi lacivert, beyaz gibi renklerle kombinleyebilirsiniz. 

Gönye Proje Tasarım | Deniz İstanbul Marina Etabı Villa Projesi

Kırmızıyı yatak odasında kullanmamanız gerektiğine dair bilgiler okuyabilirsiniz ancak bu sizin kullanım alışkanlıklarınıza bağlı karar vermeniz gereken bir detaydır. Gündüzleri uyumayı seviyorsanız kırmızı enerjikliğiyle uyumanızı biraz zorlaştırabilir ancak kırmızı yatak odalarında da yatak örtüsü, yatak başı, aydınlatma gibi parçalarla harikalar yaratmamızı sağlıyor. Bunu göz ardı etmeyin. 

Hamm | Etiler Ev Projesi

TEK PARÇA ETKİSİ

Modada tek parça etkisini biliyor musunuz? Sade kombininize özel tasarım bir çanta, ayakkabı ya da aksesuarla bambaşka ve özgün bir görünüm kazandırabilirsiniz. Modada olduğu gibi dekorasyonda da tek parça ile bir stile vurgu yapabilir ya da kendi stilinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Kırmızı, tek parça etkisi için en doğru renklerden biridir. Kırmızı koltuklar, kırmızı kanepeler, kırmızı halılar sizin için güzel bir seçim olabilir. Tek bir kırmızı parça ile de yaşam alanlarınıza kırmızı etki getirebilirsiniz. 

Tes Interiors | Fresco Braunstein Ev Projesi 

Muhtelif Design | IH Kemer Country Ev Projesi 

Başlı başına kırmızı renk etkisi istemediğinizde yumuşak kırmızı geçişlerden destek alabilirsiniz. Kırmızı detaylı yastıklar, kırmızı kitaplar, kırmızı tablolar size bu konuda yardımcı olacaktır. 

Tes Interiors | Nostalgia Ofis Projesi 

 

Melih Kohen Interior | AD Nişantaşı Ev Projesi 

Endüstriyel stilde tasarlanan loft evlerde de kırmızıya yer verebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kırmızı rengi kullanırken dekorasyon stilleri sizi sınırlamasın. 

Monlab Design | Loft Ev Projesi

Kırmızı renkten daha önceki blog yazılarımızda da bahsetmiştik. Decoridea tarafından yazılan "Dekorasyonun Doğal Mıknatısı: Kırmızı" yazımıza da göz atabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz ve kırmızı dekorasyonunuza uyum sağlayabilecek kırmızı parçaları hemen aşağıda listeledik, göz atmayı unutmayın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar