TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.10.2017

KLASİĞE İNAT MODERN YEMEK ODALARI

Salondan ayrı yemek odaları bizim çok da alışık olduğumuz bir yerleşim değil aslında. Ayrı olduğu durumlarda da evin oda sayısının ve metrekaresinin uygun olması gerekiyor veya evde yaşayan kişi sayısıyla doğru orantılı. Genelde saraylardan, köşklerden kalma bir kullanım biçimi yemek odasının ayrı oluşu. Yemekten sonraki dağınıklığın oturulan alanda kalmaması açısından düzenli ve pratik bir çözüm olsa da günümüzde hayat artık böyle akmıyor. Samimiyet, sıcaklık ve doğallık daha çok ön planda. Bu da klasik fikirlerden sıyrılıp moderniteyi evlerimize taşıyor. 

Zevkler renkler şahıslara hastır ille de ama şu da bir gerçek ki günümüzün trendleri gösterişli baroklardan, rokoko dönemlerinden ilham alsa da daha modern bir çizgiye doğru yöneliyor.  İhtişamdan kasıt altın varaklı aynalar,  bol oymalı İtalyan mobilyalar, Çin halıları ve hantal yemek masaları iken daha doğal taş (veya doğal taş görünümlü) metal aksamlı portatif, hafif, az yer kaplayan, az yer kaplamasa da işlevsel olanları tercih ediyoruz. 

Metal kullanılan mobilyalara pek rastlanmazken şimdilerde özellikle kromaj uygulamalı olanları yemek grubunuzda tercih ettiğinizde stil sahibi bir mekanda olabilecek birkaç adımdan birini tamamlamış oluyorsunuz.

Aynı şekilde kromajla birlikte pirinç aksamlar da son yılların favorilerinden. Rengi nedeniyle bir adım daha klasiğe yakın gibi dursa da kombinlendiği diğer dekoratif unsurlarla modernizmin sularında yüzüyor. 

Bütün olay yemek odasının mobilya seçiminde bitmiyor tabii ki. Yardımcı aksesuarların konumlandırılması, aydınlatma seçimi ve ışığın yansıtılma biçimi, konsol kullanılıp kullanılmadığı gibi başlıklar da yenilikçi seçimlerin ne yönde olduğunu ne nihayetinde nasıl bir tablo ortaya çıkacağının sinyallerini veriyor. 

Tekstillerin önemine inanmayan yoktur diye düşünüyorum. Sandalyelerde seçilen kumaşlarda son derece teknolojik kumaşlar yer alıyor artık. Su geçirmeyen nano kumaşlardan tutun da pop-art baskılı, piksel görünümlü, gofreli veya jakarlı kumaşlar bizleri oldukça şaşırtıyor. Ne kadar bol çeşitlilik seçimimizi zorlaştırsa da böyle geniş bir paletin içinden seçebiliyor olmak dekorasyonun ne kadar da zevkli bir iş olduğunu bizlere gösteriyor. 

Çok seçenek arasında gözünüz korkmasın; biraz inceleyin, kalbinizin en çok görmek istediğine fırsat verin ve modern bir dünyaya kapılarınızı açın ;)

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar