TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.02.2018

KLASİKTEN MODERNE CHALET DEKORASYONU

Bu aralar en çok ihtiyacımız olan şey şöyle şömineli ahşap-taş karışımı bir dağ evinde olup sıcak çikolatamızı yudumlamak değil mi? Sömestir tatili de söz konusu olunca tüm sosyal medya aleminin karlı, kışlı, kayaklı, kutuplu görsellerine, paylaşımlarına maruz kaldığımız şu günlerde aklımızdan en sık geçen soru bence: Güzel bir dağ evim olsa nasıl dekore ederdim?

Bu soruya cevabınızı ararken fikirlerinizi netleştirmenize yardımcı olacak iki tema belirledim. Klasik ve modern. Biliyorsunuz aslında artık her modern biraz klasik, her klasik biraz modern. Bazı kavramlar görüşler çok net ayrışsa da özünde karşıtını barındırabiliyor. Chaletler yani dağ evleri de biraz öyle. Öncelikle chalet nedir onu tam anlamıyla aydınlatmak istiyorum. Genellikle İsviçre Alpler’inde yer alan alçak ama geniş saçaklı dağ evlerine verilen isimdir. Daha eski haliyle çobanların kullandığı kulübelermiş. Chaletler de zaman içinde değişime uğramış elbette. 

Chalet dediğimizde gözümüzün önünde beliriveren dışı ve içi ahşap, aynı zamanda şömine gibi belli detaylarda taş malzemelere ve işçiliğine yer verilen bir ev düşünürüz. Modern detaylarla çevirmek pek aklımıza gelmez. Mevcut hava koşullarının ağırlığını düşündüğümüzde ahşap, kürkler, postlar kaçınılmazdır. Peki bu yoğunluğu cam tırabzanlar, yeşil bitkiler, sıra dışı mumluklarla kırmaya ne dersiniz?

Çağdaş chaletlere biraz metal eklemeye ne dersiniz? Son yıllarda ortalığı kasıp kavuran pirinç, krom gibi metalleri bu evlere entegre etmede büyük başarı sağlayan bu trendi neden chaletlere uygulamayalım? Alışılmışı yıkmak isteyenler için nefis bir uygulama olacaktır. Aksesuarlarınızda da bu metallerden kullanırsak görünümü destekleyecektir.

Biraz klasiğe bakmak gerekirse esasen yapılacaklar gayet kolay. Masif ahşap kaplı tüm dekorasyona sıcak ve sevimli dokunuşlar eklemek. Kendinizi İsvçre Alpler’inde hissettirecek kırmızı-beyaz pöti kare kumaşlarla kaplı sandalyeler ve diğer ev tekstil ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Bir şömine varsa – ki olmadığını pek düşünemeyiz- odunları metal ya da hasır sepetlere dizip şömine yanına bırakabilirsiniz.

En klasiğinden doğaya atıfta bulunan hayvan başlarının heykelleri veya avcılıkla uğraşılıyorsa yine padalyaları duvarlarda sergilemek sık rastlanan bir seçenek. Tabii bunlara eşlik edecek postları içimizi ısıtacak tüylü battaniyeleri de göz önünden eksik etmemek gerek. Adı üstünde olan dağ evlerine bir parça daha kırsal ilaveler yapılmak istenirse camlarda yine pöti kareli veya Belçika danteli stilinde perdeler kullanabilirsiniz.

Biraz klasik biraz modern arasında kalıyorsanız klasik dağ evlerine daha kuzeyli hatta daha kutupsal bir hava katmak için ahşapları beyaza yakın veya ağartılmış tonlarda seçebilirsiniz. Böylelikle kar görünümünü 7/24 evinize dahil etmiş olursunuz.

Dağ evi dekorasyonu için ihtiyaç duyabileceğiniz tasarım ürünleri seçmek için Cosalindo.com'u ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar