TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

15.05.2018

KORUYUCU BLEU BLANC OBJELER

Uzun, Dirayetli ve Zarif bir Yolculuk

Bleu Blanc. Türkçe anlamı mavi-beyaz olan ve ‘Blö Blan” şeklinde okunan bu Fransızca kelime, porselenin ve kobalt madeninin bin yılı aşkın süren macerasına verilen son isim.

Dekorasyon dünyasını yüzlerce yıldır işgal eden, dönem dönem ilgi azalsa da varlığı ve değeri pek eksilmeyen Bleu Blanc porselen objelerin sıra dışı hikâyesi onlara evinizde yer vermek için yeni bir neden sunabilir, zira 1279 yılında Çin’i ele geçiren Cengiz Han’ın torunu Kubilay’ın kurduğu Yüan İmparatorluğu’na başkaldırının bir sembolüydü mavi-beyaz çin porselenleri. Tüm doğu toplumlarında mavi; nazara ve kötücül duygulara, batıl güçlere karşı bir korunma ifade eder. Çin’de de durum hiç farklı değildi ve bu yeni Moğol sülalesi hükmünde yaşamayı sindiremeyen ve kendilerini korumak isteyen Çinli sanatçılar, baharat yolu aracılığıyla İran’dan gelen Kobalt madenini, porselenleri dekorlamak için kullanıyordu. Çin, sonraki yüzyılda kendi kobalt madenlerini derinleştirdi ve kendi mavisini üretti. Öte yandan İran da zamanla, Çin ne kadar saklasa da mükemmel porselenin sırrını keşfetti ve Mavi-Beyaz porselenler İran, Osmanlı, Çin koleksiyonlarına dâhil oldu. Hollanda’ya dek uzun yollar kat edip tüm Avrupa’ya yayıldı ve değişen desenlerle, ama hep aynı renklerde çeşitlenmeye devam etti, üstelik Avrupa için üretilen Monumental Bleu Blanc porselenler barok dönemin en gözde dekorasyon parçaları oldu.

Orijinal hanedan döneminden kalma dev Bleu Blanc vazoların on milyonları bulan değerleri ne kadar kıymetli olduklarını anlatmaya yeter, öte yandan -milyon- dolarlarınızı böyle bir yatırıma harcamaktan yana değilseniz -ki ben de değilim- bir bleu blanc abajur tercih ederek yeterince sofistike bir hava yakalayabilirsiniz. Bleu Blanc duvar tabloları ve bleu blanc saksılar almak; küçük aksesuarları bleu blanc porselen objelerden seçmek ve bunları Country, Klasik ya da tropik dekorasyon stili evlerde uygun yerlere yerleştirmek çok yerinde olabilir.

Diğer yandan Bleu Blanc artık yalnızca porselenleri tanımlamakta kullanılan bir kelime değil. Mavi ve beyaz renkler, bin yıl içerisinde Çin ve Avrupa porselen sanatına yansımış desenlerle tekstillere ve duvar kağıtlarına da sirayet etmiş durumda. Muhteşem güzellikteki bleu blanc duvar kağıtlarıyla kaplanmış duvarlar önünde beyaza boyanmış, zarif çizgilerle tasarlanmış ahşap bir koltuğu mavi geometrik desenli bir yastıkla süslemek ve renkli çiçeklerle dolu bir vazoyu yanı başına iliştirmek ne güzel bir bekleme ya da okuma köşesi yaratır.

Bleu Blanc tabaklardan oluşan bir yemek takımı ise sanırım bir hanedan sofrası duygusu verir insana. Alabildiğine zarif, incelikli ve değerli. Gümüş çatal kaşık takımlarıyla tamamlanmaması imkânsız olacaktır.

Hollanda’nın, Uzak Doğu’yla ticarete atılan ilk Avrupa ülkesi olması porselen sanatında da en öne geçmesini sağlamıştı. Bugün bile Bleu Blanc aksesuarlarda tüm dünyanın en özel parçaları Hollandalı tasarımcılara ve seramik sanatçılarına ait.

Bleu Blanc duvar tabaklarından bir koleksiyonu çalışma odanızda sergilemek, ya da banyonuz için eşsiz desenli bleu blanc seramik karolar ve bordürler için bulmak mümkün.

Tüm bu İpek ve Baharat yolları, Hollanda ilişkileri aracılığıyla İznik Çini sanatı da Bleu Blanc desenlerinden çok şey esinlenmiş ve harikulade eserler bırakmıştır. Uzak Doğu’dan mı, Avrupa’da mı yoksa İran ve Osmanlı’dan mı esinlenirsiniz tümüyle ait hissettiğiniz ruha kalmış, ama Bleu Blanc yüzlerce yıllık yolculuğundan damıttığı benzersiz desenleriyle evinizde koruyucu bir göz olarak yer almalı! 

Dekorasyonda bleu blanc etkisi yaşatmak için Cosalindo'ya göz atabilirsiniz. 

**

Bleu Blanc ile ilgili yazdığımız bir diğer yazı için>> https://www.cosalindo.com/kesfet/trend-bir-klasik-bleu-blanc

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar