TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

18.11.2019

KÜÇÜK PENCERELİ ODALAR İÇİN 12 ÖNERİ

Eviniz ne kadar büyük olursa olsun küçük pencereli odaları olabilir. Küçük pencereler yaşam alanlarınıza giren doğal ışığın azalmasına neden olacaktır. Küçük pencereleri büyük pencerelerle değiştirmenin mümkün olmadığı durumlarda pencerelerin küçüklük algısını yıkmak için deneyebileceğiniz ipuçlarını sıraladık.

Odalarınızda küçük pencereler varsa ve bu görüntü sizi rahatsız ediyorsa aşağıda sıraladığımız küçük pencereli evler için uygulanabilecek dekorasyon ipuçlarına göz atarak pencerelerinizin algısını değiştirebilirsiniz.

Beyaz Tül Perdeler

Beyaz tül perdeler, dışarıdan gelen ışığın içeriye daha çok girmesini ışığın yayılmasını ve pencerelerin de daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Rattan Stor Perdeler

Daha doğal bir görüntü sağlarken aralıklarından güneş ışığının girmesini de sağlayacaktır.

Perdelerin Boyu

Perdeleri tavan itibaren asarak pencerelerin daha geniş, odanın da daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse, perdeleri tavana yakın monte ederek de pencere yerine perdeye odaklanılmasını sağlayabilirsiniz.

Dikey Desenler

Tıpkı modada olduğu gibi dekorasyonda da dikey çizgiler uzun gösterir. Dikey desenli, dikey çizgili perdeler tercih ederek pencerenizin küçüklük algısını kırabilirsiniz.

Perde Çubukları

Bu illüzyona bayılacaksınız. Perde çubuklarının boyu dilediğiniz gibi ayarlanabilir. Perde çubuklarınızı pencerenizden daha geniş kullanıp perdelerinizi çubuğun ucuna konumlandırırsanız pencereleriniz daha büyük görünecektir.

Boydan Boya Perde

Odanız büyük ancak pencereleriniz küçükse boydan boya uzanan bir perde kullanarak durumu biraz olsun eşitlemeniz mümkün.

Çıta Çerçeveler

Pencereniz küçükse, daha büyük göstermek için yapabileceklerinizden biri de pencerenizi çerçevelemektir. Pencerenizin etrafını çıtalarla kaplayarak daha geniş bir pencere algısı yaratabilirsiniz. Çıta kullanmak yerine dilerseniz pencerenizine etrafını ev dekorasyonunuza uygun bir renkte ve kalınlıkta boya ya da duvar kâğıdı ile çerçeveleyebilirsiniz.

Koyu Renkler

Pencereniz beyaz ve küçükse, duvarlarınızda koyu renk tercih ederek küçük algısını kırabilirsiniz.

Dekoratif Detaylar

Küçük pencereli evinizde pencereler sizin rahatsız ediyorsa odaklanılmaya engel olabilirsiniz. Pencereler yerine pencerenin yanına tablolar asarak dekoratif objelerle duvarlarınızı hareketlendirerek pencereler yerine duvarlara odaklanılmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük Mobilyalar

Pencerenizin yanına küçük mobilyalar yerleştirirseniz pencereniz olduğundan daha büyük görünecektir.

Perdelere Odaklanın

Renkli, desenli perdeler tercih ederek odağı perdelerin almasını sağlayabilirsiniz. Eğer pencerenizi sıkıcı buluyorsanız yine renkli perdeler bu sıkıcı görüntünün ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Ayna Sırrı

Küçük bir sır daha paylaşmak istiyorum. Eğer, pencereleriniz küçükse ve doğal ışığın azlığından şikayetçiyseniz pencerelerinizin yanına ayna yerleştirerek evinize daha aydınlık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Cosalindo'da ithal kumaş modellerini inceleyerek küçük pencereler için perde modeli arıyorsanız kendi perdelerinizi diktirebilir, ev dekorasyonunuzu zevkinize göre tasarlayabilirsiniz. https://www.cosalindo.com/kumaslar 

Seçtiğimiz perde için kumaş, pencere dekorasyonunuz için duvar kağıtları ve duvar dekoratif detay önerilerimizi hemen aşağıda bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar