TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

15.03.2018

KUSURLARDAKİ GÜZELLİĞİ GÖRME GÖRME SANATI: WABİ-SABİ

Bembeyaz bir mutfak ya da çok az eşyayla döşenmiş minimalist bir salon bana göre değil diyorsanız son dönemde yükselişe geçen Wabi-Sabi trendini çok seveceksiniz. Evlerin mükemmel döşenmiş, adeta birer tablo gibi seyredilecek mekanlar değil, içinde yaşanılan yerler olduğu prensibinden hareket eden Wabi-Sabi akımı, iç mimari ve dekorasyona sıcak ve samimi bir soluk getiriyor. 

Peki, Wabi-Sabi felsefesini evinizde uygulamaya nasıl başlayabilirsiniz? Öncelikle mükemmellik fikrinden ve tüm eşyaların uyum içinde olması gerektiği kuralından vazgeçerek başlayabilirsiniz. Ardından seçeceğiniz renkler, malzemeler ve eşyalarla, Wabi-Sabi’nin dingin ruhunu evinize taşıyabilirsiniz.

Laxmi Interiors Narlıdere Sahilevleri https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

UYUM VE DİNGİNLİK BİR ARADA...

Wabi-Sabi nedir? Tıpkı Feng Shui gibi Japonya’da doğmuş olan Wabi-Sabi, her şeyin belli bir yeri olması gerektiğini söyleyen, katı kurallara sahip olan bu felsefenin aksine özgürce düşünmeyi ve hissetmeyi telkin ediyor. “Kusurlar güzeldir” düşüncesini kucaklayan bu akımın temelleri Budizm’e dayanıyor. Sadelik, azla yetinme ve doğayla iç içe olma gibi prensipleri Budizm’den alıyor. Tam bir sözlük karşılığı olmayan ve Japonların birkaç kelimeyle tanımlamakta zorlandığı Wabi-Sabi; sadelik ve doğayla uyum anlamına gelen “wabi” ve zamanın geçiciliği ve yaşla gelen güzelliği ifade eden “sabi” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu iki kelime bir araya geldiğinde, karmaşık ve iddialı olmayan şeylerde uyum ve dinginlik bulmak anlamına geliyor. Sanattan kişisel gelişime hayatın hemen her alanında kullanılan bu felsefe, gelip geçici olana yani maddi şeylere bağlanmak yerine yaşanmışlığı ve her şeyi doğal haliyle yani kusurlarıyla kabul etmeyi kucaklıyor. Wabi-Sabi felsefesini uygulayan pek çok kişinin daha sade, mutlu ve kaygısız bir hayat sürmeye başladığını söylemesi boşuna değil.

Nil Ata Interiors Krem Seramik Vazo www.cosalindo.com/krem-seramik-vazo

RENKLER VE MALZEMELER DOĞADAN

Wabi-Sabi ilhamını doğadan alan bir akım… Dolayısıyla bu estetik anlayışında doğada rastlanmayan yapay renklere pek yer yok. Pastel renklerin tercih edildiği Wabi-Sabi’nin özünde toprak tonları, kahverengi, gri, beyazdan beje nötr tonlar ve elbette yeşil ve mavinin tonları yer alıyor. Duvar yüzeyleri ve zeminlerde doğal taş, eskitilmiş ahşap, tuğla ya da beton gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. İşlenmemiş malzemelerin kullanıldığı rustik stil, Wabi-Sabi’nin ruhuna son derece uygun olduğundan bu tarzdaki tüm kaplama malzemelerini kullanılabilirsiniz. Ahşap ve doğal taş gibi klasik seçeneklerin yanı sıra bambu, hasır ya da kil gibi farklı alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta doğallığın ön planda olması, yani kullandığınız malzemelerin organik yönlerinin saklanmaması, tam tersine öne çıkarılması... Örneğin duvarlarınızda tuğla kullanacaksanız sıva ya da boya gibi işlemler yapmak yerine tuğlanın doğal halini kullanmayı tercih etmelisiniz.

Snoc Home&Garden Vince Tabure www.cosalindo.com/vince-tabure

AZ VE ÖZ

2018 dekorasyon trendleri arasında da görebileceğiniz Wabi-Sabi bize daha az eşyaya sahip olmamızı, ancak sahip olduklarımızın dayanıklı ve kaliteli olmasına dikkat etmemizi söylüyor. “Az ama öz eşya” prensibiyle, tıpkı şarap gibi zaman geçtikçe yıllanıp karakter kazanacak eşyalarla döşenen evler; sıcak, samimi ve yaşanılası alanlara dönüşüyor. Renk ve yüzey kaplamalarında olduğu gibi seçeceğiniz mobilyalar, süs eşyaları, perde, halı ve örtülerde de yün, keçe, Şile bezi, keten ve pamuk gibi doğal malzemeleri tercih etmelisiniz. Wabi-Sabi felsefesinde, eşyaların lekelenmesinden, kırılıp dökülmesinden korkmak yerine ahşap üzerindeki çatlaklar ya da pürüzsüz olmayan seramik yüzeyler, eşyalara karakter ve yaşanmışlık katan özellikler olarak görülüyor. Evinizi dekore ederken seçeceğiniz parçalarda doğallık ve sadelik ön planda olmalı. Çocukluğunuzdan kalma bir dolap, anneannenizden yadigar bir sandık, yıllardır atmaya kıyamadığınız bir sehpa... Biraz yaratıcılıkla bu eşyaları da evinize uyumlu hale getirebilirsiniz.

Laxmi Interiors Narlıdere Sahilevleri https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

EKLEKTİK BİR TARZ

Birbirinden farklı bardak ve tabaklar, kırışık keten örtüler, vazolara yerleştirilen yabani çiçekler, rengarenk mumlar, sepetler, elde yapılmış seramik eşyalar... Bu eşyaları nasıl yerleştireceğiniz ise tamamen size kalmış. Yaratıcılığınızı özgür bırakın ve bakın neler oluyor. Son olarak her şeyin takım olması gerektiği fikrinden de vazgeçin; eşyaların birbiriyle olan uyumunu siz yaratın. Farklı tarz ve eşyaları beklenmedik biçimlerde bir arada kullanarak eklektik ve tamamen size özgü bir tarz oluşturabilirsiniz.

DAĞINIKLIĞA SON 

Wabi-Sabi iç mekan tasarımına rahat bir anlayış getiriyor olsa da bu felsefede dağınıklığa ve gereksiz eşyalara yer yok. Dergi ve gazete yığınları, çalışmayan kumandalar ve envaiçeşit elektronik alet, boş piller, okul yıllarınızdan kalma ders kitapları, yıllardır giyilmeyen modası geçmiş giysiler... Bunların hepsiyle vedalaşma zamanı çünkü Wabi-Sabi’ye göre bu fazlalıklar dolaplarda saklı ve gözden uzak olsa bile, ulaşılmaya çalışılan hedefin yani sade bir yaşamın önünde zihinsel ve fiziksel engeller yaratıyor. Evinizdeki fazlalıklardan kurtulmakla hem yaşam alanınızda yer açacak hem de daha rahat ve kaygısız bir varoluşa adım atacaksınız.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar