TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.07.2017

LAVANTA KOKULU MEKANLAR

Tam da vaktidir lavantalardan konuşmanın, lavantaların mis kokusunu koklamanın, eve koca bir demet lavanta ile gelmenin, avuçların arasında gezdirip o tatlı kokusunu içine çekmenin. Geçen ay gittiğim lavanta tarlalarının etkisinden hâlâ çıkamayarak kaleme alıyorum bu yazıyı. Provence ruhunu buralara taşırken lavantaları ele almak istiyorum. Lavanta çiçeği dekorasyonda nasıl kullanılır? Bu güzel bitkiyi dekorasyonda nasıl kullanabileceğimize göz atalım.

Öncelikle dört mevsim kullanılamayacak bu bitkinin etrafta sıkça yapayını da görüyoruz ancak tavsiyem her zaman canlısından veya en azından kurutulmuşundan yana. Hafif esansını mutlaka bir şekilde duyabilmelisiniz. Şömine, konsol üzeri, yüksek sehpa gibi alanlara vazo içinde lavanta yerleştirmek hem odanın ambiyansını hem de kokusunu değiştirecektir. 

T&S Interiors Limoges Damgalı Vazo https://www.cosalindo.com/limoges-damgali-vazo

Kokusunu demişken, lavanta kokusunu en doğalından ve en özüyle ortama verebileceğiniz tekniklerden biri de suda ısıtmadır. Fondü mantığında altı mum aleviyle ısıtılan bir kaba (tercihen yalıtım açısından bakır) doldurduğunuz suyun içine lavanta tanelerini döküyorsunuz. Böylece ısınan su, taneciklerdeki lavantanın özünü iyice dışarı salıyor ve size de pirüpak, tazecik lavanta esansı kalıyor. 

Lavantanın kuşkusuz en yakıştığı yerlerden biri de banyolar. Temizlenme duygusunun en yoğun olduğu ve bu duyguya parfüm, sabun gibi detaylarla en güzel şekilde hakim olduğumuz mekanda bu etkiyi desteklemek için minik vazolarda veya ufak demetler halinde lavanta bulundurulabilir. Hatta bazen lavantalı ufak tablolar ya da biblolar bile işinizi görebilir. Malum bir hissimizin açığa çıkması için başka duyularımızı devreye sokabiliriz. 

Accract Altın Renk Desenli Ekstra Büyük Vazo https://www.cosalindo.com/altin-renk-desenli-ekstra-buyuk-vazo

Accract Mavi Üfleme Cam Büyük Vazo https://www.cosalindo.com/mavi-ufleme-cam-buyuk-vazo

Bir virgül koyarak devam edeyim. Eğer siz de bir Provence turu yapmaya niyetliyseniz tavsiyem önceden çekim için tüm giysi ve süslerinizi, çekime ek malzemelerinizi önceden hazırlamanız çünkü oraya gidince doğanın nefaseti karşısında insanın dili tutuluyor.

Balkon ve bahçelere gelmek gerekirse buraları da bu eşsiz bitkinin hakimiyetinde kılabiliriz. Nasıl derseniz; balkonunuzda her bahar yenilediğiniz saksılarınız vardır. Bu kez bir değişiklik yapıp hepsine lavanta ekmeye ne dersiniz? Bakımı da zor bir bitki olmadığından rahatça ve zahmetsizce büyüyerek günü geldiğinde sizi benzersiz kokusuyla mest edecektir. Diğer bir seçenek ise bahçeler için. Dış duvar veya evin duvarı hiç fark etmez. Boylu boyunca uzanan bir duvar varsa bu düz alanı hareketlendirmenin en iyi yolu lavantalar. Çiçeklerini açtığında yaz akşamları size eşlik eden kokuya hayran olacaksınız.

Noce Home Bakır Düz Büyük Vazo http://www.cosalindo.com/bakir-duz-buyuk-vazo

Elbette unutmadan şunu da belirtelim. Bu değerli bitkinin aynı zamanda dinlendirdiğini, teskin ettiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden yatmadan önce yastığınıza bir fıs sıkacağınız esansla daha rahat uyuyabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar