TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

03.04.2018

LOFT EV TARZIYLA DUVARLARI YIKIN

Yüksek tavanlar, geniş ve ferah yaşam alanları... “Loft” denince ilk akla gelen elbette duvarların olmadığı açık mekanlar oluyor. Başlangıçta endüstriyel binalardan dönüştürülerek oluşturulmuş geniş yaşam alanlarını ifade eden loft kavramı, zaman içinde gelişerek kendi mimari tarzını yarattı. Bugün loft sadece bu türdeki yapıları değil, aynı zamanda loft olmayan mekanlara da uygulanabilen bir dekorasyon stilini ifade ediyor.

Loft mimari geçmişten bugüne oldukça yol katetti. Doğası gereği endüstriyel bir görünüme sahip olan loft evlerin ortaya çıkışı, estetik ya da mimari kaygılardan ziyade zorunluluktan oldu. ABD’de 1960’lı yıllarda yaşanan konut sorununa çözüm aranırken terk edilmiş eski depoların ve fabrikaların eve dönüştürülmesi fikri ortaya çıktı. Tabii sanatçıların da bu akıma katkısını unutmamak gerek... Hem geniş hem de ucuz mekanlar olması nedeniyle bu terk edilmiş endüstriyel binalara önceleri çoğunlukla sanatçılar yerleşti. Özellikle New York gibi şehirlerde üretimin kentsel alanların dışına çıkmasıyla boş kalan binalar, çalışmak ve üretmek için rahat ve geniş mekanlara ihtiyaç duyan ressam, heykeltıraş ve mimarlar tarafından ev ve çalışma alanı olarak kullanılmaya başlandı. Amerikan pop kültürünün en ikonik isimlerinden Andy Warhol’un “Fabrika” adını verdiği stüdyosu da bu loft'lardan birinde yer alıyordu.

Loft daire akımı ilk başta özellikle belediye, itfaiye ve polis tarafından oldukça yadırgandı; güvenli olmadığı gerekçesiyle buralarda yaşayanlara oturma izni verilmedi. Ancak dönemin ruhuna uygun olarak otorite karşısında geri adım atmayan sanatçıların direnişi sayesinde loft konsepti, kentsel dokunun bir parçasına dönüştü. Yaratıcılığa son derece açık tasarımlara tanıdığı özgürlük alanı sayesinde özellikle sanatçılar ve banliyölerde yaşayan, anne-babalarından farklı olmak isteyen genç profesyoneller tarafından tercih edilen loft mimari, kısa sürede modern mimarinin ve kent yaşamının simgelerinden biri haline geldi. Öyle ki endüstriyel binaların yenilenmesiyle başlayan loft akımı, “loft havası” verilmiş yüksek tavanlı apartman dairelerinin inşa edilmesine kadar uzandı. 

Loft tarzını yakalamak için illa eski bir antrepo veya fabrikadan dönüştürülmüş bir dairede oturmanıza gerek yok elbette... Bu tarzın belli başlı özelliklerini evinize uygulayarak siz de yaşam alanlarınızda loft-vari bir ferahlık ve özgürlük elde edebilirsiniz. Haydi başlayalım!

Escape From Sofa | MC Evi https://www.cosalindo.com/mc-evi 

AÇIK KAT PLANI 

Loft tarzının en büyük avantajı; duvarlarla bölünmemiş, adeta ucu bucağı olmayan kocaman bir yaşam alanını merkeze alması... Bu devasa alan; mutfak, salon, oturma odası, ofis, hatta bazen yatak odasını bile kapsayabiliyor. Siz de evinizde açık kat planı istiyorsanız ilk yapmanız gereken taşıyıcı olmayan duvarlardan kurtulmak. Taşıyıcı duvarları ise tavana eklenen kirişler sayesinde yıkmak mümkün... Tüm odaları değil sadece mutfakla salonu birleştirseniz bile evinizde çok büyük bir fark yaratmış olacaksınız. Yüksek tavanlar ve büyük pencereler de loft mimarinin olmazsa olmazlarından. Burada da biraz inşaat gerekebilir; dairenizin pencereleri küçükse onları daha büyük pencerelerle değiştirmek, balkon ya da terasınız varsa bu alanı evinizin içine katmak yapabileceğiniz değişikliklerden bazıları...

Team Proje Mimarlık https://www.cosalindo.com/cb-villa-projesi

Snoc Home & Garden | Maxwell Deri Kanepe https://www.cosalindo.com/maxwell-deri-kanepe

ENDÜSTRİYEL DOKUNUŞ 

Çıkış noktasını endüstriyel binaların oluşturduğu loft tarzında; zeminlerde beton ya da ahşap, duvarlarda ise tuğla veya alçı kaplama kullanılıyor. Duvar boyasını unutun; duvarlarınızı alçı ya da tuğla ile kaplayabilir veya vintage duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. İlla boya yaptıracağım diyorsanız, duvarlara eskitilmiş görüntüsü veren boyama tekniklerini kullanabilirsiniz.

Laxmi Interiors | Bebek Ev Projesi https://www.cosalindo.com/bebek-ev-projesi

Loft tarzının olmazsa olmazlarından biri de açıkta bırakılmış borular, havalandırma kanalları ve kirişler... Özellikle de eski ve dönüştürülmüş bir yapıda oturuyorsanız halihazırda var olan bazı detayları olduğu gibi koruyabilirsiniz. Bir duvarı boyamadan bırakabilir, duvardaki su veya kalorifer borularını farklı renklere boyayarak dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsiniz. Duvarlarınız tuğla ise bu dokuyu boya kullanmadan, temizleterek kullanabilirsiniz.

LOFT TARZI DEKORASYON 

Geniş mekanları dolduracak eşyaların da ister istemez büyük olması gerekiyor. Salonunuz için geniş L tipi kanepeler kullanabilir ya da yaşam alanınızı kitaplık ve paravan gibi ayırıcılarla birkaç bölüme ayırabilirsiniz. Farklı alanları birbirinden ayırmak için zemin platformları da iyi bir çözüm olabilir. Burada önemli olan dekorasyonu, açık kat planının ruhunu bozmadan yapmak. Boş alanları doldurmak için tavana kadar uzanan kütüphaneler, büyük tablolar ve uzun aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Özel tasarım bir loft avize ya da masif ahşap bir yemek masasıyla oturma alanınıza sofistike bir görünüm katabilirsiniz.

Bou Art & Design | Ironman Raf Ünitesi https://www.cosalindo.com/ironman-raf-unitesi

Nil Ata Interiors | Dikdörtgen Ahşap Formlu Avize https://www.cosalindo.com/dikdortgen-formlu-ahsap-avize

Soupente Hang & Store Askılık https://www.cosalindo.com/hang-store-askilik

Metalin ağırlıkta olduğu loft tarzında cam, ahşap ve deri de vazgeçilmez malzemelerden... Loft ev dekorasyonunun sırrı; ahşap ve taş gibi doğal malzemeleri, cam ve çelik gibi insan yapımı materyallerle uyum içerisinde kullanarak modern ve şık bir görünüm elde etmekte yatıyor. Mesela deri koltuklar, metal aydınlatmalar, ahşap mobilyalar ve cam sehpalar bir arada kullanılabilir. Mobilya seçimi yaparken abartısız ve sade seçimler yapmakta fayda var. Büyük mobilyalarda gri ve kahve tonları gibi doğal renkler, aksesuarlarda ise canlı desenler ve tonlar kullanarak kendi tarzınızı yaratabilirsiniz.

 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar