TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

10.08.2018

LÜKS SEYAHAT TRENDLERİ

Lüksün tanımı da her şey gibi değişti yıllar içinde. Korkunç kalabalıklar arasında yalnız kalabilmek bir lüks oldu mesela ya da doğaya yakın olabilmek, temiz ve yaşanabilir bir ortamda nefes alabilmek, sağlıklı ve ilaçsız yiyecekler yiyebilmek ve daha birçok şey. Haliyle bu durum tatil ihtiyaçlarının içeriğine de yansıdı ve seyahat rotaları, mekânları ve beklentiler değişti.

Otellerin Ev, Evlerin Otel Olduğu Yeni Çağ

Eskiden oteller oteldi ve lüks otellerin konseptleri, vadettikleri farklı farklı da olsa temel özellik kusursuz hizmet, mahremiyet ve kaliteydi. Artık hayatımızda AirBnb gibi hızla yükselen ve seyahat trenlerini kökünden değiştiren uygulamalar var. Gitmek istediğiniz bir destinasyonda muhteşem biçimde döşenmiş, tarihi ya da tarihsel bir önemi olan ya da manzarası dudak uçuklatan bir evi sahibinden kiralayarak tatil yapma şansınız var. Öte yandan büyük ve lüks oteller de ev havası yaratmaya, konuklarının kendilerini lüks bir ev, özel bahçe, havuz gibi yine mahremiyet, ama samimiyet içinde yaşamasına çalışıyor.

Süper Lüks Yatlar Yükselişte

Eskiden Cruise’lar benzersiz tatil anlayışının baş tacıydı. Oysa artık o devir yerini süper lüks yatlara bıraktı. Ev dekorasyonu kadar ciddi bir yat dekorasyonu sahası olduğunu belirtmek lazım. Lüks bir yatın en önemli tarafı muazzam teknik detayları kadar nasıl dekore edildiğinde de yatıyor. Sanat koleksiyonları içeren, kendi dekorasyon stili içerisinde bütünlüğe sahip, muhteşem yatlarda tatil yapmak ve bu esnada istediğiniz limana demir atmaktan daha çekici bir lüks tatil fikri olamaz sanırım!

Aile Boyu Gemi Tatili

Cruise’lar birinciliğini lüks yatlara kaptırmış olabilir, fakat hâlâ lüks ve eşsiz özellikleri var ve bu durum en çok çocuklu aileler için önem kazanıyor. Aile büyükleriyle çıkılacak bir tatil hem anne babanızla fırsat bulup gerçekleştiremediğiniz kavuşmalar için hem onların keyifli bir tatil esnasında torunlarıyla vakit geçirip beraber yeni kıyılar görmeleri için şahane seçenekler olarak düşünülmeli, o arada siz de rahat bir nefes alıp Cruise’lar içerisindeki birbirinden cazip eğlencenin ve romantizmin tadını çıkarabilirsiniz!

Glamping: Hem Özgür Hem Lüks

Burning Man gibi dünya çapında ünü olan festivallerde kamp şartları zorlayıcı olabilir, ama yine de deneyim söz konusu olduğunda unutulmaz olacağı kesin. Kampçılığın lüks tanımı olan Glamping, her ihtiyacı düşünülmüş karavanlar, çadırlar, barınak ya da bungalov benzeri yapıların bir kamp alanı dahilinde hizmet verdiği alanları işaret ediyor. Tüm dünyadaki glamping alanlarını, opsiyonları, sunduğu deneyimleri araştırmanızı sağlayacak web sayfaları bile var. 

Lüks bir Jetle Uçuş Seyahati

Süper lüks yatlar gibi süper lüks jetler de UBER gibi bazı şirketler tarafında turizme açık tutuluyor ve akıl almaz bir konfor ve deneyimle uzun uçuşlar yapmak mümkün hâle geliyor. Buna en büyük örnek dünyanın en lüks jeti olarak bilinen Cyrstal Skye!

Tren Yolculukları Yeniden

Birleşik Devletler’de, Orta Avrupa’da ve Asya’da birbirinden muhteşem tren seyahati rotaları var ve içlerinde lüksün tanımını tam olarak karşılayanlar olduğu su götürmez bir gerçek! Alplerin arasından cam tavanlı bir trenle geçerken görkemin içinde güvende kalma hissi ya da Orta Asya boyunca dekoruyla, yemekleriyle, kusursuz hizmetiyle bir trenin içerisinde haftalar geçirmek asla sıkıcı olamaz!

Karlar Arasında

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz bir tatil kolay değil, yeterince kuzeye, dondurucu soğuğa ve vahşi doğaya evet demeniz gerekiyor. İzlanda’da ve Norveç’te cam iglolarda ya da ahşap kabinetlerde kalabileceğiniz vahşi yırtıcılara karşı korumada olmanızı sağlayan, dünyada yalnızca siz varmışsınız duygusunu ve bunun muazzamlığını iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bazı rotalar var!

Sıradanın Ötesindeki Rotalar

Dünyanın Güney yarısı -sanırım çoğunluk Kuzey’de kaldığından- çok daha fazla ilgi görüyor. Yeni Zelanda, Peru ve Şili, Güney Afrika bu rotalardan. Bu bölgelerdeki tarih, coğrafi ve iklimsel farklar cezbedici ve tabii yeme içme kültürleri de gastronomik değer taşıdığı için keşfetme lüksünü sağlayan destinasyonlar olarak liste başı.

Bir Seyahat Devrimi olarak Sürdürülebilirlik

Tüm şirketler, son yıllarda zincirleme biçimde gezegendeki ayak izimizi silmek için ciddi sürdürülebilirlik planlamaları yapmaya başladılar. Günlük yaşamı sürdürülebilir kılmaya çalışan bu topluluk haliyle seyahatlerini de bu hassasiyette aramaya başladı. Bazı büyük otel zincirleri tümüyle sürdürülebilir koşullar yarattıkları “eco-friendly” hizmetler sunuyor. Her şeyin geri dönüşebildiği, havalandırma sisteminin doğayla bağlantılı olduğu, kendinizi doğanın parçası gibi hissettiğiniz “eco-lüks” oteller. Buna kim hayır diyebilir ki!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar