TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.09.2017

LÜKS VE DEKORASYON

Lüksün tanımını yapabilir misiniz? Net bir cümleniz, net bir lüks tanımınız var mıdır? Lüks nedir?
Bazı olguları tanımlayabilmek için bir cümle yeterken bazılarının ucu çok açıktır. Tek cümleden fazlasını gerektirir. Detaylı, çok yönlü tanıma ihtiyaç duyar. Bence lüksün tanımı da bu ikinci klasmana dahil. Çünkü bundan 10-15 yıl önce en pahalı olan lüks olarak düşünülürken şimdilerde bu tanım epeyce değişti. Kaliteli olması ilk şart, kabul, ancak belli bir hikayeye sahip olması, yaşattığı deneyim, verdiği haz gibi kriterler de artık lüks tanımının içinde.

Dekorasyonda lükse gelirsek de burada da işler paralel gidiyor diyebiliriz. Malzeme yine kalitesi mutlak çünkü düşük kaliteli bir malzeme ve işçilikle lüks hissini almak mümkün değil. Diğer yandan en pahalı malzeme de her zaman size lüksü yaşatmaya yetmez. Dekorasyon söz konusu olduğunda birçok farklı elementin bir araya gelmesi gerekir ki bunun çoğunluğunu gusto oluşturur. Elinizdeki kaliteli ve lüks tanımına uygun çeşitli malzemeyi bir araya getirebilme becerisi son etapta ortaya çıkan tabloyu anlamlı kılar. Her zaman belirttiğim gibi “Kombin her şeydir.”. 

Lüks başlıklı bir yazıya neden banyo görselleriyle başladığımı merak edenlere de şöyle bir açıklık getirmek isterim. Çok şık bir salon, lobi veya mutfak ile başlamak en kolayı ve bizi şaşırtmayanı olurdu. Ancak bence bir banyo ne kadar şıksa ve lüks hissini size ne kadar geçirebiliyorsa o mekanın diğer bölümleri de o kadar umut vadeder. Lüks yaşamı veya seçimleri hayatının odak noktasında tutan bir mimar veya herhangi biri buraya verdiği katma değerle tüm mekanlara da bu ışığı yansıtabilir. 

En pahalı özel uçağa sahip olup en uçuk malzemelerle donatmakta elbette lüks bir içerik mevcut olur ama bunu sadece bu tanıma sıkıştıramayız. Yaşam tarzı ile de muhakkak örtüşmelidir. Burada kullanılacak yemek, bardak, servis takımları, uzun uçuşlar için en iyi nevresim setleri de bunu takip etmelidir.

Bazen çok sade dekore edilmiş ancak bir metropolü kuşbakışı izleyen bir otel odası bile başlı başına bir lükstür. Önünüzde uzanan sınırsız tablo mekanın en güzel dekoratif dokunuşudur. 

Sonuç olarak lüksün kaliteyi yaşattığı kadar deneyimi de yaşatması gerekir. Bunu da gezerek, okuyarak ve bolca görsel inceleyerek geliştirebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar