TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

22.09.2017

MAISON ET OBJET İLE 2018 DEKORASYON TRENDLERİ

Dünya markalarının gövde gösterisi yaptığı, tasarımcıların, mimarların ve firmaların dört gözle beklediği Maison et Objet uluslararası dizayn ve dekorasyon fuarı eylül ayının ilk günlerinde bir kez daha Paris’te kapılarını açtı. 

Devam eden trendlerle birlikte önceden aşina olduğumuz ancak yoğunluğunu arttırmış olan noktalar da söz konusu. Sözü uzatmadan fuardan detaylara bir göz atalım. 

Bu yaz tropikal esintilerden çölün yakıcı havasına fazla fırsat kalmamış olsa da kaktüsler bizimleydi. Ancak önümüzdeki yıl daha sık göreceğimize emin olabilirsiniz. Şimdiden sezon sonundan parçalar yakalayıp hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Kaktüs, çölün veya kurak iklimin olduğu her yerde ama bize çoğunlukla Meksika’yı hatırlatıyor. Belki de tamamen tasarımcıların yönlendirmesi... Bu da etnik akımın bir başka kolu olan Maya uygarlığına gönderme yapan kumaş, dokuma ve kalın minderleri beraberinde getiriyor.

İskandinav minimalizminin ve doğala dönüşün ne kadar talep gördüğü malum. Kayın, kiraz, meşe gibi açık tonlardaki ahşabın hasır malzemelerle kombinasyonu şaşırtıcı sıklıkta çıktı karşımıza.

Hasır sepetler de yukarıda saydığım aynı klasmanda.

Cosalindo bünyesinde de ürünlerini bulabildiğiniz Kapka Enamel de katılımcılar arasındaydı ve yeni sezon koleksiyonlarını tanıttı.

Daha maskulen formlu oturma gruplarına daha maskulen kumaşlar eşlik ediyor. Aslında bu da İskandinav minimalizminin köşe noktalarından.

Modern ve hatta sürrealist mekanlarda yer verilen sıra dışı kaplamalar ve desenlerde geometrik ve asimetrik detaylar dikkat çekiyor.

2015 yılının rengi marsala ile 2016’nın rengi pembe kuvarsın ton sur tona yakın uygulamalarla bir arada kullanıldığını gördük birkaç yerde. Ne dersiniz, yeni bir favori renk beraberliği mi doğuyor?

Önceki sezonda flamingo versiyonu ile ilgi çeken bu sandalye bu kez koala kaplamalı olarak karşımızda. İkonik bir parçaya daha gözünüzü alıştırın.

Sofra sunumları her geçen gün tüketicinin ilgi alanına daha da çok giriyor. Bunda sosyal medyadaki paylaşım çılgınlığının rolü muazzam elbet. Markalar da bunu bilerek her konsept ve her özel güne uyacak varyasyonda ürün piyasaya sürüyorlar. Tasarımın yanı sıra hammaddesine gelirsek de mermerin yükseliş trendindeki durumuna mat seramikler eşlik edecek. Yeni yeni görmeye başladık ama önü çok açık.

Dekorasyonun gittiği apayrı bir yön var ki önümüzdeki yıllarda daha ciddi yatırımlar yapılacak olsun: Aydınlatma. Yıllar boyunca taşlı avizelere mahkumduk ancak artık her geçen gün tüm o zamanlara inat olacak kadar iddialı ve şık aydınlatmalar görüyoruz. Her fuarda da bunu sayısız örnekle görüyoruz.

NOT: Kapka Enamel dışında kalan tüm görseller Maison Et Objet resmi Instagram hesabından alınmıştır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar