TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

11.09.2018

MAISON & OBJET PARİS ve 2019 DEKORASYON TRENDLERİ

Mobilya, aksesuar ve ev tekstili dünyasının en önemli fuarı olarak bilinen Maison&Objet Eylül 2018 bugün sona erdi. Aylarca heyecanla beklenen Uluslararası Maison & Objet Paris Ev Tekstili ve Ev Aksesuarları Fuarı izlenimleri neler? 2019'da mobilya ve aksesuar trendleri nasıl olacak? Ev tekstilinde hangi dokuları ve desenleri keşfedeceğiz? Maison&Objet'den neler öğrendik? Tüm bu soruları yazımızda cevaplamaya çalıştık, merak edenler için detaylar yazımızda. 

Ocak ve Eylül olmak üzere Paris'te her yıl yılda iki kez düzenlenen Maison&Objet fuarı bu yıl yenilenip tazelenmenin mutluluğu ile kapılarını açtı. Biraz daha dijital biraz daha mobil biraz daha paylaşımcı bir konsept tercih eden organizasyon bu yıl da mimarlar, iç mimarlar, tasarımcılar başta olmak üzere tüm dünyadan çok sayıda konuğu ağırladı. 

2018 Maison&Objet ile 2018'in sonları ve 2019 trendleri ile ilgili fikirlerimizi güncelleme fırsatı bulduk. 2019'un trend renkleri ne olacak, dokular kendini nasıl vurgulayacak? Yeni uyumlar, yeni birliktelikler göze çarpıyor mu hep birlikte göz gezdirelim. 

Doğayı Kucaklayın

Photo credit: @anneemmanuellethion

Photo credit: @anneemmanuellethion

Photo credit: @anneemmanuellethion

Bir süredir doğaya özlem temasını renklerle, doku ve tasarımlarla birlikte evimize daha çok almaya başladık. Kabul edelim, doğa hiçbir zaman dekorasyondan hatta tasarımdan eksilmedi, her zaman varlığını hissettirmeyi başardı ancak bir süredir özellikle de greenery renginin yılın rengi olması süreci ve sonrası ile yeşil ve tonlarının daha çok sevilip benimsenmesi ile yeşilin farklı tonları evlerimizde yerini aldı. Doğa aşkı yeşil tonlarıyla sınırlı kalmadı elbette, yine renklerden devam edecek olursak toprak tonlarını da doğa özlemi ile birlikte anabiliriz. Tasarımlardaki çiçeksi ve yeşil bitkili detaylar bir kenara, evlerimizi urban jungle olarak tasarlamaya da başladık. Yeşil bitkilerimizi evlerimizin her köşesinde görmek mümkündü. Maison&Objet sonrasında şunu söyleyebiliriz ki, bu konuda bir değişim olmadı. Yine yeşil bitkiler, yine bol yaprak detayları, toprak tonlarını görmek mümkün. Doğa renklerine toprak tonlarından daha vurgulu canlı turuncuları da eklememiz gerekiyor. 

Tasarım ve formlardaki doğayı da anmadan geçmemeli. Çiçekleri daha önce tasarımlarda görmeye alışkınız. Abajurların ayaklarında çiçek desenlerine rastlayabiliyoruz mesela. Ancak uzun sarmaşık şeklinde cam kullanılarak tamamlanmış sarkıtlar görmemiş olabilirsiniz. 

Natürel Malzemeler

@in2wood Photo credit: @_elodiedupuis_ | @maisonetobjet

Maison&Objet farklı kategoriden birçok markanın eşliğiyle gerçekleşiyor malum. Markalara göz attığımızda favori malzemelerinin hasır, masif ahşap, taş gibi doğal malzemeler olduğunu fark ediyoruz. Dünyayı saran eco-friendly ilgisi elbette dekorasyonda da kendisini gösterdi. Modanın kolay kolay uyum sağlayamadığı eco-friendly dünyasına mobilya ve aksesuar üreticileri çok daha kolay uyum sağlamayı başarmış durumda. 

Hareketli Duvarlar

@fancyhomecollection | @maisonetobjet

Duvar kağıtları, tablolar, duvar aksesuarları... Duvarları boş bırakmıyoruz ve hatta duvarları yeşillendiriyoruz. Yeşilin tonlarını duvar kağıdı ya da tablo olarak evinize taşıyabilirsiniz. Büyük yeşil yaprakların olduğu duvar kağıtlarının ya da tabloların yanı sıra desenlere de açığız. Sadece yeşiller değil, gösterişli gül desenleri, büyük hayvan figürleri de duvar kağıtlarında kendine yer ediniyor. Hareketli duvarlar hepimize iyi gelecek. 

El İşçiliği

@pascal_oudet

Eco-friendly etkisiyle, el yapımı ürünlerde de artış olduğu gözlerden kaçmıyor. Özgün tasarımların el işçiliği ile üretiliyor olması kullanıcılarda her zaman heyecan uyandırmıştır. Özel ve doğal iplikler kullanılarak el işçiliği ile üretilen aydınlatmalar, cam aksesuarlar fuarın gözde parçaları arasında.

@micki_chomicki

CRAFT bölümünde sergilenen, tek üretilen parçalar ilgi çekici tasarımlarıyla beğeni topladı. 

Bohem Çağrışımlar

De Witte Lietaer | @maisonetobjet

Bohem etkiden söz etmeden geçemem. Birkaç yıl önce gösterişli gümüş etnik takılarla başlayıp altın ve gümüş rengi geçici dövmeler, jean şortlar, uzun desenli kaftanlar ve tunikler, kahverengi küçük çantalar, püskül detaylar, kahverengi bootieler ya da kovboy çizmeleri ile devam eden bohem stilin ev dekorasyon stilimize yansıması biraz uzun sürdü ancak eco-friendly ile süreç hızlandı ve doğal malzemeler, doğal renkler ile ev dekorasyonunda bohem çağrışımları daha çok bulabilmemiz mümkün. 

Eco-friendly en çok da bohem tarzı benimseyenleri memnun etti. El işçiliği ile üretilenler, doğal renkler, zümrüt yeşilini kırmızı ile kombinleyebilen tasarımlar ve çok daha fazlası...

@nativoargentino

Etnik desenleri bol bol göreceğimizin altını da bu başlıkta çizmiş olalım. Etnik desenler hem duvarlarda hem tekstilde karşımıza çıkabilir. 

Vahşi Doğa

@doinggoods - Photo credit: @_elodiedupuis_ | @maisonetobjet

Palmiyelerden flamingolardan biraz uzaklaşıyoruz ama çok değil, yine onlar da aramızda elbette; tropik stile veda etmek kolay değil. Tropik esintilerden çok uzaklaşmadan vahşi doğaya; zürafalara, fillere, şempanzelere yaklaşıyoruz. Artık herkesin aşina olduğu MArcantonio RAimondi MAlerba tasarımı Seletti maymun aydınlatmaların yanına büyük şempanze figürler, fil figürlü heykeller, duvarlara zürafa illüstrasyonları ekleyebilirsiniz. Balta girmemiş yeşil ormanları hayal edin, duvar kağıdınızda bu büyük ormanları resmedip detaylara vahşi doğa figürleri ekleyebilirsiniz. Figürlerinizin özgün renklerde olması gerekmiyor, reçine malzemeden beyazlar, mat siyahlar, parlak gümüş ya da altın rengi kullanabilirsiniz. 

Camın Büyüsü

Antoine Brodin | @maisonetobjet

@seriporganiclighting

Sık rastladığınız cam tasarımları bir kenara bırakırsak tek parça cam sehpalar, gösterişli cam sarkıtlar, cam objeler Maison&Objet'nin göze çarpan detayları arasındaydı. Camın büyülü doğasına vurgu yapan çizgileri önümüzdeki yıllarda da keşfetmeye devam edeceğiz. Cam tasarım notlarınızı almaya başlayın derim.

@juliejohnsonverglass Photo Credit: @francisamiand | @maisonetobjet

Kar küreleri de evin her köşesine girmeye müsait tasarımlarıyla birden fazla markanın ürünleri arasında sergilendi. 

@niji.dk 

Altın Çağı 

Photo credit @anneemmanuellethion | @maisonetobjet

Doğallıktan bu kadar bahsetmişken pirinç malzemelerin, altın renginin geride kaldığını düşünmeyin. Altın rengi, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi en çok vurgulananlar arasında değil ancak altın rengini kolay kolay bırakacağa da benzemiyoruz. Yine hem mobilyalarda hem aksesuarlarda altın rengi görmeye devam edeceğiz. Hatta masif malzemelerle altın renginin bir arada kullanıldığı dekorasyon örneklerine rastlamanız bile mümkün. Profesyoneller için eğlenceli challenge'ların olacağı bir sene olacak gibi görünüyor. Zümrüt yeşili ile altın rengi birliktelikler daha çok vurgulanacakmış gibi... 

Kamuflaj

@pampshade_by_yukiko_morita

Kamuflaj deseninden bahsetmiyorum, korkmayın :) Evde kendi kullanım amacını çağrıştırmanın dışında rollere bürünen objelerden bahsediyorum. Ekmek görünümünde aydınlatmalar, karpuz dilimi gibi görünen tabaklar, marul yapraklarından salata kasesi gibi... Bir dönem bu tür tasarımlar çok yaygınken, sonrasında ilgi görmemeye başlamıştı, bu sene biraz daha öne çıktığını fark edince bundan da söz etmeden duramadım.  

Marin Detaylar

Bordallo Pinheiro - Photo credit: @narophoto | @maisonetobjet

Dönüp dolaşıp yine marin detaylara geliyoruz. Marin detaylara bu kez porselenlerde, ahşap dekoratif objelerde, duvar aksesuarlarında rastlıyoruz. Su altı dünyasının en büyüklerinden olan balinalar, balina iskeletlerini çağrıştıran tasarımlar, geçmişten gelen fosiller, gerçekçiliğiyle şaşırtan balıklar ve çok daha fazlası Maison&Objet'de karşımıza çıkıyor. 

Rengarenk Hediyelikler

@lexondesign - Photo credit: @narophoto | @maisonetobjet

Rengarenk saatler, mutluluk saçan tasarımlar, ilginç hediyelikler... Mood'unuzu değiştirecek renklerde, genç ve enerjik tasarımlar, konukları Smart Gift bölümünde karşıladı. İlgi gören tasarımlarının yanı sıra canlı renkleri de beğeni topladı. 

Kağıttan İşler

@agent_paper - Photo credit: @_elodiedupuis_ | @maisonetobjet

Yine eco-friendly bize göz kırpıyor. Kağıt, tasarımlarda giderek daha da çok anlam kazanıyor. Origami stilinde duvar aksesuarları, kitaplıklar hatta banklar... Bu tasarımlar en ham haliyle karşımızda, daha girift konseptlerde karşımıza neler çıkacağına dair heyecan duymamak mümkün değil. 

***

Yine dolu dolu bir Maison&Objet geride kaldı. 2019 dekorasyon trendleri ile ilgili yakında daha detaylı bir yazı gelecek. Yeni yıl ve yepyeni trendler için çok heyecanlıyız. 

***

TREND MOOK

TREND MOOK daha çok araştırmaya, keşfetmeye, trendleri yorumlamaya, trendleri keşfetmeye yönlendiren tasarımı ve içerikleriyle bambaşka bir yolculuğu vaadediyor.

TREND MOOK önizlemesi için şurayı, TREND MOOK'u sipariş etmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yıl boyunca çalışacak olan Maison&Objet'nin dijital platformu olan Mom'u da keşfetmenizi öneriyorum.

—Maison&Objet Eylül 2018

2018 Maison&Objet Paris yine iki ayrı bölüm olarak karşımıza çıktı. Maison bölümü; Craft, Unique&Eclectic, Today ve Forever olmak üzere toplam 4 ayrı bölümden oluşuyordu. Bölümlere yakından inceleyecek olursak, Craft bölümünde sanatçılar ve el işçiliği ile üretilen ürünler keşfedilebiliyordu. Unique&Eclectic bölümünde sadece limited edition olarak üretilen orijinal tasarımları ve bu ürünleri sunan markaları bulmak mümkündü. Today bölümünde, daha çok çağdaş ve modern çizgilerin yoğun olduğu günümüz moda, mobilya ve aksesuarlarını keşfedebildik. Forever bölümünde ise, geçmişten günümüze değişmeyen çizgisini mükemmellikle buluşturan zamansız parçaları ve markaları bulmak mümkündü. 

Objet bölümü ise 7 ayrı bölümden oluşuyordu. Cook&Share, Smart Gift, Kids&Family, Fashion Accessories, Home Accessories, Home Fragrances, Home Linen kategorileri bulunuyordu. Bu bölümlerden Cook&Share, bizi mutfağa çağırdı ve tasarım pişirme ve servis ürünlerini bir arada bulmamızı sağladı. Smart Gift bölümünde, küçük ama hafızalarda iz bırakacak detaylarıyla mutlu eden teknolojik aletleri, geek'leri tatmin edecek tasarımları, günlük hayatta ihtiyaç duyulan küçük ama etkili gereçleri, ilginç hediyelik eşyaları bir arada bulabildik, bu bölüme Lexon damga vurdu diyebiliriz. Eğer ilgi alanınıza giriyorlarsa, bu standların arasında saatler harcamak olasıydı. Kids&Family bölümünde çocuk odası mobilyalarının yanı sıra yumuşacık kumaşlarıyla şımartan oyuncakları, bebek kıyafetlerini ve çok daha fazlasını bulduk. Fashion Accessories bölümü, tasarımıyla beğeni toplayan çanta, ayakkabı, takı, kravat gibi moda aksesuarlarını bir araya getiriyordu. Home Accessories kategorisi sanırım en çok beğenilen ve ilgi gösterilen kategorilerin başında geliyor. Ev aksesuarlarını bulabileceğiniz bu kategoride ilgi çekici standların arasında kendinizi kaybetmememiz imkansızdı. Son yıllarda sektörde büyümesini sürdüren ev kokuları da yerini almıştı. Home Fragrances bölümünde en güzel ev kokularını keşfe çıkmamak olmazdı. Home Linen bölümünde ise her fuarın en çok paylaşılan ürünlerine ev sahipliği yapıyor. Ev tekstil markalarıyla tanışılan bu bölümde renkler ve desenlerle yepyeni bir dünyayı araladık. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar