TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

09.09.2019

MAISON & OBJET PARİS ve 2020 DEKORASYON TRENDLERİ

Mobilya, aksesuar ve ev tekstili dünyasının en önemli fuarı olarak bilinen Maison&Objet Eylül 2018 bugün sona erdi. Aylarca heyecanla beklenen Uluslararası Maison & Objet Paris Ev Tekstili ve Ev Aksesuarları Fuarı izlenimleri neler? 2020’de mobilya ve aksesuar trendleri nasıl olacak? Ev tekstilinde hangi dokuları ve desenleri keşfedeceğiz? Maison&Objet'den neler öğrendik? Tüm bu soruları yazımızda cevaplamaya çalıştık, merak edenler için detaylar yazımızda.

Maison objet

Yılda iki kez, ocak ve eylül aylarında Paris'te düzenlenen Maison&Objet fuarı bu yıl yenilenip tazelenmenin mutluluğu ile kapılarını açtı. Biraz daha genç biraz daha hareketli biraz daha paylaşımcı biraz daha doğal bir konsept tercih eden ve temasını “Work!” olarak belirleyen organizasyon bu yıl da mimarlar, iç mimarlar, tasarımcılar başta olmak üzere tüm dünyadan çok sayıda konuğu ağırladı.

2019 Maison&Objet ile 2020 trendleri ile ilgili fikirlerimizi güncelleme fırsatı bulduk. 2019'un trend renkleri ne olacak, 2020'nin öne çıkan malzemeleri neler, hangi detaylar daha çok vurgulanıyor? Yeni uyumlar, yeni birliktelikler göze çarpıyor mu, hep birlikte göz gezdirelim.

Geçtiğimiz yıl derli toplu anlatmayı başardığım Maison&Objet’i bu yıl çok düzenli anlatabileceğimden emin değilim. Birbirinden çok farklı çizgiler, tonlar, dokular, desenler görmek mümkün. Bu da açıkçası bana bu yılın geçiş yılı olduğunu gösteriyor. Ne capcanlı bir urban jungledan ne de ışıltılı metalik mobilyalardan tek başına bahsetmek mümkün, her ikisi de fuardaki yerini alan trendlerden. Geçtiğimiz seneden bu yana yoğunluğunu artıran ise, bana kalırsa doğallık, doğal malzemeler, doğal dokular… 

Bu yılın teması “Work!”. Bunun içinde ofisler, evler, dış mekanlar her şey var ama amacımız muhteşem bir çalışma ortamı yaratmakPhilippe Boisselier tarafından tasarlanan 1.000 metrekarelik bir alan bu temaya ayrıldı ve ideal çalışma ortamında gereken tüm tasarımlar ve fikirler bu alanda kendine ayrıca yer buldu. Tabii yenilikler, yeni nesil ihtiyaçlar da yine Maison&Objet içinde düzenlenen çeşitli etkinliklerde konuşuldu.

Fuarda öne çıkan markalar elbette vardı. Çocuk odası mobilyaları tasarlayan Circu, yeni keşfettiğim ve tasarladığı masalsı mekanlarla beni etkileyen markaların başında geliyor. Sanatsal çizgisiyle Joao Manardu, genç ve dinamik yapısı ve endüstriyel dokularıyla Ingrid Solleccia, özgünlüğüyle Garden Glory, üslubuyla Hamilton Conte, konsepti ve detaylarıyla Ibride Design, ışıltılı ve konforlu sofrasıyla Kcyugi benim için öne çıkan markalar arasındaydı. En beğendiğim stand, HK Living’e aitti.

Flamingo duvar kağıdı

Photo: @circu_magical_furniture

masa lambası

Photo: @joaomanardu

Tasarım Tabure

Photo: @ingridsolleccia

Tasarım koltuk

Photo: @hamilton.conte

Duvar rafı

Photo: @ibride_design

Altın Sofra

Photo: @kcyugi

Heykel

Photo: @hkliving

Doğallık Her Yerde

Biblo

Photo: @ballon_tokyo instagram

Geçtiğimiz sene tam hâkim olamayan ancak dikkat çeken doğal malzemeler ve craft ürünler bu yıl Maison&Objet’e tam anlamıyla hâkim oldu diyebilirim. Tekstilden mobilyaya, aydınlatmadan hediyelik eşyalara hatta takılara kadar her alanda doğal malzemelerin tercih edildiğini söyleyebilirim. Bu ne demek? Lüksün anlamı biraz daha değişiyor diyebilir miyiz? Uzun bir süredir lüks iç mimari ya da lüks tasarım dediğimizde altın, pirinç ya da gümüş detaylar, metal ve mermer aklımıza geliyordu. Bu yıl mermere daha az rastlıyoruz, altın rengi gösterişli mobilyalar yerini tasarım öncelikli ahşaplara bırakmış. Kendimizi önümüzdeki yıllarda biraz daha etnik, biraz daha retro, biraz daha bohem seçenekler görmeye hazırlamalıyız. Dünyanın gelişen ve değişen algısının, daha bilinçli malzemeler kullanmaya ittiğini söylemeliyiz. Lükste ışıltıdan tasarıma ve sanata geçildiği gözden kaçmıyor.

Keten, beton, seramik, kağıt ve daha fazlası ile tasarlanan ürünler Maison&Objet 2019'da kendine bolca yer buldu. 

Vazo

Photo: @wenqiliu_gigietgigi

Seramik Obje

Photo: @cecilepreziosa

Hasır

Photo: @sikadesign

Seramik Vazo

Photo: @lindform_ab

Duvar Dekorasyonu

Photo: @ethic.tropic 

Hasır sandalye

Photo: @ardamez

Tasarım Koltuk

Photo: @melissahomeandliving 

Genç Odası

Photo: lorenacanalsrugs

Sehpa

Photo: @julienlagueste

Mumluk

Photo: @ovothings  

Ofis malzemeleri

Photo: @veneracreation

Kitaplık

Photo: @drugeot_manufacture

2020 Renkleri

2020’de hangi renkler trend, bu sorunun cevabını Maison&Objet üzerinden vermeye çalışırsak öncelikle natürel renklere işaret ederim. Ancak sonrasında capcanlı renklerden de söz etmem gerekir. Bohem evleri düşündüğünüzde aklınıza gelen o coşkulu renkler, kırtasiye malzemelerinden koltuklara kadar ev ve yaşamın pek çok alanında kendine yer buluyor. Dikkat çeken bir başka renk ise, geçtiğimiz senelerdeki yumuşacık algısını devam ettiren pembe. Yatak odalarında kullanılan pembenin, tüylü beyaz dokularla ve altın rengiyle buluşmasını izlemek bana hep keyif veriyor.

Tasarım duvar

Photo: @designletters

Pembe Vazo

Photo: @foekje_fleur 

Restaurant

Photo: @imperial_line

Popart sandalye

Photo: @peggynille

Ofis koltuğu

Photo: @beneoffice 

Asıl rengi sona bıraktım. Benim yıllardır en sevdiğim renk bu yıl Maison&Objet’de her bölümde karşımıza çıktı. Hardal rengi diye özetleyelim ancak sarının her tonu önümüzdeki yıl dekorasyonda kendine yer bulacak. Ev tekstili, koltuklar, dekoratif objeler… Hardal rengi, safran rengi, limon sarısı gibi farklı tonlara yer açmak üzere evinize göz atmanızı öneriyoruz. Sarıya eşlik eden bir başka renk ise turuncu. Alev turuncusu, havuç rengi, kabak rengi, mandalina rengi… Retro çağrışımlı 2020 renk trendleri de bu şekilde özetlenebilir.

Yastık

Photo: @bungalow.dk

Koltuk Şalı

Photo: @lacerisesurlegateau_annehubert

Döşeme kumaş

Photo: @dwc_amsterdam

2020 Aydınlatma Trendleri

Aplik

Photo: @anso_design

Sarkıt

Photo: @seraxbelgium

Aydınlatma

Photo: @oisoioi

Avize

Photo: @petitefriture  

Benim için en sönük alan aydınlatma oldu diyebilirim. Belki çok fazla aydınlatma tasarımı incelemiş olduğum için benim için fark yaratan ve yeni diyebileceğim bir marka ile tanışmak mümkün olmadı. Ancak bu demek değildir ki, muhteşem tasarımlar yoktu. Elbette tasarımıyla göz alan aydınlatmalar vardı. Maison&Objet fuarından yaptığım çıkarımla bu yıl yine lineer aydınlatma seçeneklerinin ve geçtiğimiz yıllarda gerektiği kadar ilgi görememiş ancak bence potansiyeli çok yüksek olan bubble aydınlatmalar, 2020 aydınlatma trendleri arasında olacak. Fütüristik aydınlatmalar bu yıl öne çıkacak, sanat eseri tadınla lineer aydınlatmalara ve top top aydınlatmalara şimdiden hazır olun.

Öne Çıkan Malzeme: Cam

Mum

Photo: @artel_glass

Cam Vazo

Photo: @lalique

karaf

Photo: @sieger.germany

Dekoratif Obje

Photo: @sagaform

Çiçeklik

Photo: @dmdepot

Tasarım vazo

Photo: @pomax_official 

Birçok dekorasyon parçası ve malzeme arasından dekoratif objeler ve camdan ayrıca söz etmeliyiz belki de. 60’lar ve 90’lar arasında kendi evimizde, komşularımızın evinde görmeye alışkın olduğumuz renkli kalın cam aksesuarlar ve bilumum detay önümüzdeki yıllarda yine bize dönmeye karar vermiş gibi görünüyor. İlk bakışta bile sizi geçmişe ışınlayan turuncu vazolar, figürlü sarı bardaklar benim favorilerim arasında. Bunların dışında cam aydınlatmalarda da çok sık rastladığım bir malzeme ve tabii sehpalarda…

Öne Çıkan Detay: Hazeran

Tasarım Aydınlatma

Photo: @maisonetobjet // @mambo_unlimitedideas

Kendi adıma hazeranlara rastladıkça çok mutlu oldum. Çocukluğumun hazeran detaylı koltukları bugün bile hafızamda taptaze iken hazeranları aydınlatmalarda bile görmek beni çok mutlu etti. Anso Design tarafından tasarlanan hazeran duvar aydınlatmalarına bir göz atın, doğallığın bir başka yansıması olarak karşımıza çıkan bu aydınlatmalar ilerleyen günlerde karşımıza daha çok çıkabilir.

Hareketli Duvarlar

Duvar kağıdı

Photo: @papermint_paris 

Sonbahar dekorasyonu

Photo: @isidoreleroy  

Duvar kağıdı ile kendinizi farklı bir zamana ve mekana ışınlamanız mümkün. Tekrarlı desenlerin yanı sıra tek parça büyük desenler de bu yıl öne çıkıyor. Özellikle göz atmanızı istediğim duvar kağıdı markası Papermint Paris. Art deko ya da hareketli bir jungle, çiçek bahçesi ya da yıldızlı bir gece… Aradığınız her şeyi duvar kağıtları ile mekanınıza taşımanız mümkün. Duvar kağıtları trendleri de merak konusu elbette, “hikaye anlatan duvar kağıtları” diye cevap verebilirim. Önümüzdeki yıllarda hikayesi olan duvar kağıtları ve duvar dekorasyonu trend olacak.

Renkli duvar

Photo: @sergeantpaper

Çerçeve

Photo: @shandor_collection

Duvar dekorasyonunda da küçük tablolar, galeri duvarlar bütünde bir hikaye anlatma amacı güdüyor ve güdecek. Renkler, dokular, duvar kağıtları, duvar kumaş kaplamaları ve dahası ile duvarlar dekorasyonda biraz daha rol üstlenecek.

Ev Tekstili

Ev tekstili

Photo: @artycraft_concept

Throw

Photo: @linenme

Battaniye

Photo: @pixtil

Nevresim Takımı

Photo: @gabrielle.paris

Amerikan servis

Photo: @lagallinamatta

Yatak örtüsü

Photo: @harmonytextile

Doğallığın etkisi ev tekstilinde de kendini gösteriyor. Natürel dokular, kumaşlar, desenler yastıklarda, kumaşlarda karşımıza çıkıyor. 

Başka Başka

Hoperlör

Photo: @transparentspeaker

Çiçek

Photo: @kitschkitchen

Ayna

Photo: @maisonetobjet // @fuoriluogo_chrome_design

Servis sunumları

Photo: @stoffnagel

Kokulu mum

Photo: @maisonetobjet

Bahçe Mobilyası

Photo: @tuucishade

Radyo

Photo: @atelier.charlestine

Mermer

Photo: @carpyen

Ev düzenleyici

Photo: @studiolim.co 

Yan sehpa

Photo: @petitefriture

El dekoru

Photo: @leblondelienne

Oda kokusu

Photo: @castelbelporto

Porselen

Photo: @aryhome

Berjer

Photo: @soupdesignhouse  

Bir sonraki Maison&Objet fuarı ile 2020 dekorasyon trendleri biraz daha aydınlanmış olacak, yine elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalışacağım.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar