TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

17.09.2019

MEKAN TASARIMIYLA BÜYÜLEYEN 40 FİLM

Sıralama gözetmeksizin dekorasyon anlayışıyla akıllara kazınan, özel mekan tasarımları hikayelerini güçlendiren, bizi hikayenin geçtiği zamana taşırken dekorasyondan destek alan ya da döneminin trend dekorasyon anlayışını yansıtan 40 filmi bir araya getirdik. Biz bu listeyi hazırlarken çok keyif aldık, dileriz siz de keyif alırsınız. 

Dekorasyon örnekleri, prodüksiyon tasarımları ile uzun süre konuşulan ve ilgi çeken filmlerden bazılarını sizin için bir araya getirdik. 

♦ THE GREAT GATSBY: Art deko ve sinemanın ilişkisinden bahsedecek olsak aklımıza Muhteşem Gatsby’den başkası gelmeyebilir. 20’lerin dekorasyon anlayışının kusursuz bir ustalıkla yansıtıldığı bu film Scott Fitzgerald’ın romanından uyarlandı. Mekan tasarımları Catherine Martin tarafından tamamlanan film bir dönemi birebir anlatmak yerine filme uyumlu bir atmosfer yaratmaya özen gösterdi. 2013 yapımı filmin mekan tasarımlarında art deko ile beraber modern detaylar bulmak da mümkün. Bütündeki mükemmellikle benzer tüm listelerin olmazsa olmazı filmin yönetmenliği Baz Luhrmann tarafından yapıldı.

Binbir Gece Masalları’ndan Muhteşem Gatsby’ye Dünyaca Ünlü 5 Eserde Mimari

♦ BREAKFAST AT TIFFANY’S: 1961 yapımı bu film sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olarak anılmayı hak ediyor. Audrey Hepburn tarafından canlandırılan ve sinemanın efsane karakterlerinden biri olan Holly Golightly’nin yaşam alanları ilgi çekici iç mimari tasarımlarıyla bugün bile birçok kişiye ve mekâna ilham olmakta. Apartman dairesinde ilk dikkat çeken mobilya, yarım küvet şeklinde tasarlanan bir kanepe ve evde renk patlaması sağlayan fuşya yastıklar. Bunların dışında ise modern bohem birlikteliği ile üst üste konulmuş bavullar, orta sehpa ve hazeran desenli paravan ve animal print bir halı. Bu unutulmaz dekorasyon çağdaş sanatçılardan Inaki Aliste Lizarralde tasarımı.

George Peppard tarafından canlandırılan Paul Varjak karakterinin yaşam alanı da yine filmde detaylarıyla ilgi uyandıran mekanlardan biri. Aplik olarak kullanılan şamdanlar, klasik mobilyalar, özgün ve kullanışlı tasarımıyla beğeni toplayan yazı masası… Holly, bu eve taşındığında bu klasik ve sanatsal detaylarla tasarlanan evi bohem detaylarla kendi stiline uyarlıyor.

Tiffany'de Kahvaltı: Dekorasyonda Yeni Dönem 

THE GRAND BUDAPEST HOTEL: Yönetmenliğini Wes Anderson’ın yaptığı ve Stefan Zweig eserlerinden esinlenilerek hazırlanan 2014 yapımı bu büyüleyici filmin en büyük özelliği renk paletleri. Sinemada renk etkisi incelendiği takdirde adını geçirmemenin imkânsız olacağı film mekanlarına elbette otel dekorasyonuna art deko etkisi hâkim. Sahnelerini fotoğraf olarak tasarlayan film, her sahnesiyle bizi estetik açıdan tatmin ediyor.

♦ THE GRADUATE: 1967 yapımı bu film de klasiklerden biridir. Yönetmenliğini Mike Nichols’ın set dekorasyonunu ise George Nelson’ın yaptığı filmde tercih edilen her mekan dönemin lüks dekorasyon anlayışının bir yansıması olarak sayılabilir. Ana karakterimiz Benjamin Braddock’ın ailesiyle beraber yaşadığı ev ve onu yatak odasıyla başlayan filmde daha sonra Mrs. Robinson’ın ailesinin evine gidiyoruz. Beverly Hills’te bulunan ev 60’lı yılların ulaşılabilir lüks stilinin bir yansıması olarak görülebilir. Görkemli aydınlatmaların, kullanışlı ve büyük barın yanı sıra tasarım koltuk ve tabureleri ilgi çektiği evin yatak odasında adeta başka bir dünya yaratılmış. Beyaz, altın ve lila renklerin hâkim olduğu yatak odası tasarımında masalsı bir dokunun izlerini bulmak mümkün.

♦ AMELIE: Bu filmi izlemeyen yoktur sanırım. Masalsı hikayesini ve masalsı bir atmosferle bütünleştiren filmin mekanları bohem bir yaşamın izlerini taşır. 2001 yapımı filmde kullanılan mekanlarda tekstil, duvar kağıtları, aydınlatma parçaları ve çok daha fazlası ile bütünleşen hikâye kaçırılmaması gereken detaylarıyla her film listesine girebilir. Renk paletleri de bütünlük içindedir, kırmızılar, yeşiller, bejler… Bohem stille bütünleşen Fransız bakış açısıyla dekorasyonu tamamlayan sanatsal detayları da atlamayın.

♦ A CLOCKWORK ORANGE: Stanley Kubrick sinemasında her detayın anlamlı olduğu inkâr edilemez. Her detayın özenle seçildiği Stanley Kubrick filmlerinde iç mimari de hikayeleri bütünleyen kuvvetli bir parça olarak kabul edilebilir. Bunun en güzel örneklerinden biri de 1971 yapımı Otomatik Portakal olsa gerek. Retro bir stilin izi takip edilen bu filmde hemen hemen tüm mekanlara tasarım ve sanatı bütünleştiren parçalar eklendiğini söyleyebiliriz. Heykeller, tablolar, dekoratif objeler ve çok daha fazlası ile retro stilin kişiselleştirildiğini ve hikâyeye uyarlandığını söyleyebiliriz.

♦ THE FAVOURITE: Başrolünün Olivia Colman’a Oscar kazandırdığı 2018 yapımı Sarayın Gözdesi, gösterişli ve akıcı hikayesi ile yılın en dikkat çeken filmlerinden biri oldu. Filmin oyunculuk, kurgu gibi başarılı her detayına ek olarak büyüleyici mekân tasarımları da ayrı bir başarı hikayesi sayılabilir. Yönetmenliğini her filmi merakla beklenen Yorgos Lanthimos’un üstlendiği filmde, özgünlüğünün en iyi şekilde korunduğu Hertfordshire’da bulunan Jacobean malikanesi tercih edilmiş. Malikanenin kendisinde de bulunan tablolar ve heykellerin yanı sıra filmin dönemine uygun şekilde yeni mobilyalar ve uygulamalar da ayrıca yapıldı. Filmde her mekân büyüleyici ve gösterişliydi ama açıkçası filmi izlerken bile hakkında konuşmaktan kendimi alamadığım mekân hiç şüphesiz Kraliçe Anne’in yatak odasıydı. Bu yatak odası dekorasyonu filmden günler sonra da uzun süre aklımda kalmayı başarmıştı. Özel tasarım duvar halılarıyla kapısı dahil boydan boya kaplanan odanın dönem stilini yansıtan gösterişli mobilya seçimleri de tek tek bile incelenmeyi hak ediyor. Kütüphane ve çalışma odası, banyo, balo salonu, koridorlar… Eğer izlemediyseniz ilk fırsatta mutlaka izlemenizi öneriyorum.

♦ EX MACHINA: 2014 yapımı film, bizlere bilim kurgu drama kategorisinde izlenmeye değer son dönem filmlerinden birini oluşturuyor. Filmin hikayesi fütüristik detaylarla dolu bir orman evinde geçiyor. Film için özel olarak yapılmayan gerçekte bir otel olan mekandan söz edelim. Jensen&Skovdin Architects tarafından yapılan muhteşem bina, ormanın içinde gizemli ve fütüristik bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Camdan duvarları olan binanın çarpıcı özelliklerinden biri herkesin manzaradan başka bir şey görmeyeceği şekilde tasarlanmış olması. 9 odalı otelde konaklamak istiyorsanız sizi şöyle alalım. http://www.juvet.com/the-juvet-hotel Filmde sadece bu mekân değil, aynı zamanda hikâyeye uygun şekilde tasarlanan benzer mekanlar da oluşturuldu.

♦ 2001: A SPACE ODYSSEY: 1968 yapımı film yine bir Stanley Kubrick filmi, gelecek tasarlamanın en güzel örneklerinden biri. Geleceğin nasıl tasarlanabileceği, nasıl ön görülebileceğinin güzel bir yansıması olan filmde kullanılan fütüristik mekan tasarımlarını tamamlayan fütüristik mobilyalar bugün bile ilgi görmeye devam ediyor.

♦ MARIE ANTOINETTE: Yaldızlı mobilyalar, özenli bahçeler, çıtalar ve kumaşlar ve duvar kağıtlarıyla kaplı duvarlar, tavan süslemeleri… Bir sarayda yaşamanın her detayını hissettiren filmde sarayın gösterişli bütünselliğinin yanı sıra detaylar da fark yaratıyor. Vintage dekorasyon stili ilginizi çekiyorsa, kendinizi uzun süre filmin atmosferini yaşarken bulmanız mümkün.

♦ MIDNIGHT IN PARIS: Woody Allen’ın yazıp yönettiği 2011 yapımı filmde parizyen bir stilin yansıması mekân tasarımları ve zaman seyahatleri ile farklı dönemleri dolayısıyla dönemlere ait mekan tasarımlarını yansıtması ile iç mekân tasarımı ve sinemanın etkisi incelendiğinde akla düşen filmler arasında sıralanıyor. 

♦ THE SHAPE OF WATER: Henüz izlerken bile yorum yapmama engel olamadığım mükemmel dekorasyonuyla büyüleyen ve sizi filmin masalsı atmosferine çekerken dekorasyondan da destek alan başarılı yapımlardan biri de The Shape of Water.

♦ IT’S COMPLICATED: 2009 yapımı filmin sofistike ama rahat California stili ev dekorasyonuna hayran kalmamak, kullanışlı mutfağında zaman geçirmeyi hayal etmemek imkânsız.

♦ SABRINA: Başrollerinde Audrey Hepburn ve Humphrey Bogart’ın oynadığı 1954 yapımı film, tasarladığı ve izleyici ile buluşturduğu her mekanı ile hayranlık uyandırıcı.

♦ SEX AND THE CITY THE MOVIE: Tasarımcı Lydia Marks, sahne tasarımlarını yaparken kült filmlerden ilham aldığını söylüyor. New York yaşamını hissetmek istiyorsanız bu film, sunduğu mükemmel apartman daireleri ile sizi etkisi altına alacak.

♦ DARKEST HOUR: Kısacık bir zaman diliminin işlendiği filmde geleneksel İngiliz dekorasyon ve tasarım anlayışını keşfe çıkmanız mümkün. Ahşap mobilyalar, mermer detaylar, altın rengi, gümüşler, gösterişli kitaplıklar…

♦ A SINGLE MAN: 2009 yapımı filmde desenler, dokular ve renkler yardımıyla 60’ların dekorasyon stilinin bir uyarlamasını görebilmeniz mümkün.

♦ THE DEVIL WEARS PRADA: Şeytan Marka Giyer keyifli hikayesini dekorasyonuyla da bütünleştiriyor. Stil sahibi kadınların stil sahibi evlerine ve ofislerine gidiyoruz. Mükemmelliyetçi Miranda Priestley ofis dekorasyonu ve gösterişli evinin dekorasyonu izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

♦ 500 DAYS OF SUMMER: Rahat ve sıcak ev dekorasyonuyla hayranlık uyandıran filmden kendi yaşam alanlarınızda da kullanabileceğiniz sıcak detaylar keşfetmeniz mümkün.

♦ FATHER OF THE BRIDE: Gelinin Babası filmi de klasikler arasında. Abartısız bir yaşam alanının detaylarını keşfetmek için mükemmel bir seçim. Rahatlığın ön planda olduğu ev dekorasyonunda çabasız ve rahat bir yaşam alanı örneği sergileniyor.

♦ GONE GIRL: Geleneksel mobilya ve tasarım seçimleriyle dikkat çeken filmde gelenekselin daha genç bir doku ile buluşmasına tanıklık ediyoruz.

♦ THIS IS WHERE I LEAVE YOU: Filmin neredeyse tamamı bir evin içinde geçiyor, dolayısıyla mekân tasarımı da ekstra önem kazanıyor. Altman ailesinin evi, renk paletinin cazibesine kapılmanızı sağlıyor. Davetkar, sıcak ve aydınlık bir ev, muhteşem renk seçimleriyle bütünleşiyor.

♦ BEETLEJUICE: Tim Burton sinemasının koyu özgünlüğünün en güzel örneklerinden biri olan 1988 yapımı filmde avangart bir tasarımın izini sürmek mümkün. Gotik renkler, çağdaş detaylar, sanat eserleri ve daha pek çok detayıyla ilginç bir ev dekorasyonu keşfetmek istiyorsanız sizi etkisine alacak filmlerden biri de Beterböcek.

♦ DOWN WITH LOVE: Barbara Novak’ın pembe modern dairesi sadece manzarası bile izleyiciyi etkisi altına almayı başarıyor. Modern mobilyalar, ışıltı renkler ve muhteşem manzara güzel bir hikâyenin tamamlayıcısı.

♦ UNDER THE TUSCAN SUN: 2003 yapımı filmde klasik İtalyan evlerine ilgi duyanları tatmin edecek pek çok keşfe rastlamak mümkün.

♦ EAT PRAY LOVE: Liz Gilbert’in kendini keşfetme macarasında bizi global stile yakınlaştıran detayları keşfetmemiz mümkün. Egzotik seçimler, coastal detaylar, tropikal mobilyalar ve daha fazlası ile gizemli ve sıcak bir dekorasyon keşfi sizi bekliyor.

♦ COCO CHANEL & IGOR STRAVINSKY: Monokrom ağırlıklı bir görünüm sunan filmde, Coco Chanel’in stilinin izlerini sürmeniz mümkün. İlginç detaylar, duvar kağıtları, grafik formlar ve desenler ile bu sürprizli mekanları keşfetmek izleyiciye ilham veriyor.  

♦ YOU’VE GOT MAIL: 1998 yapımı bu kült filmde dekorasyondan etkilenmemek imkânsız. Mesajınız Var’da karakterlerin bir tamamlayıcısı olarak işlev kazanan dekorasyonda sıcaklık ve rahatlık ön planda. Kathleen Kelly’nin ev dekorasyonunu shabby chic örnekleri arasında saymamız mümkün.  

♦ THE ROYAL TENENBAUMS: Wes Anderson sinemasına aşinaysanız bu filmin dekorasyon seçimlerinin de ne kadar özenli ve çalışılmış olduğu tahmin edebilirsiniz. Duvar kağıtları, halılar, kumaşlar ve daha fazlası ile film, izleyiciyi masalsı bir atmosfere taşıyor.

♦ THE BIG LEBOWSKI: Bu kült filmde hikâyenin merkezinde bir halı karşımıza çıkıyor. Film boyunca uğradığımız mekanlarda farklı yaşam stillerinin ve farklı beğenilerin yaşam alanlarına etkisini rahatça görebiliyoruz.

♦ VERTIGO: Hitchcock sinemasının güzel örneklerinden biri olan Vertigo’da dönemi yansıtmakta oldukça işlev kazanan geleneksel mobilyalara rastlamak mümkün. 1959’da En İyi Prodüksiyon Tasarımı Oscar ödülünün sahibi olan filmde mekan tasarımı ile dönemin büyüleyici bir yansımasına tanıklık ediyoruz.

♦ BRIDGET JONES’S DIARY: Bridget Jones için rahat bir yaşam alanı tasarlanan filmde, bütünsellik anlam kazanıyor. Bridget Jones’un günlük yaşamının ve hikayenin dekorasyona yansıtıldığı film de romantik komedi filmlerinin ortak özelliklerini barındırıyor.

♦ COCO BEFORE CHANNEL: Chanel henüz dünyanın en önemli moda markası olmadan önce Coco’nun hayatını görmemizi sağlayan filmde Coco Chanel çizgisini her detayda keşfetmemiz mümkün.

♦ BROKEN EMBRACES: Genel olarak, pop art etkisinde tasarlanan yaşam alanı, art deko detaylarla kişiselleştirilmiş. Rengarenk, enerjik, çağdaş mobilyalar, duvar dekorasyonu ve çok daha fazlası ile muhteşem mekân tasarımı hikayeyi tamamlıyor. Filmde özellikle Penelope Cruz’un canlandırdığı Lena karakterinin kostüm seçimleri de dikkat edilmeyi hak ediyor.

♦ AMERICAN HUSTLE: Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper ve Jennifer Lawrance gibi Hollywood yıldızlarını izleyebileceğiniz filmde oyuncu kadrosuna yakışan bir prodüksiyon tasarımı karşımıza çıkıyor. Kusursuz renk seçimleri ile izleyiciyi etkisi altına alan film dekorasyon açısından da görsel bir şölen adeta.

♦ PADDINGTON BEAR: Bu filmin her mekânında tercih edilen renk paletleri filmin ruhunu ruhunuzda hissetmenizi sağlıyor.

♦ LOVE AND OTHER DRUGS: Başrollerini Anne Hathaway ve Jske Gyllenhall’un oynadığı filmde loft ev dekorasyon örneği görmeniz mümkün. Bohem loftlar henüz ülkemizde çok tercih edilmese de loft evlere bohem dekorasyon stili de çok yakışıyor.

♦ DOWN WITH LOVE: 2003 yapımı filmde fantastik bir dekorasyon örneğine rastlıyoruz. 60’lar günümüzden bakınca nasıl görünüyor sorusunun cevabı niteliğindeki prodüksiyon tasarımıyla izleyiciye farklı bir deneyim sunuyor.

♦ SOMETHING’S GOTTA GIVE: 2003 yapımı filmde karakterin kişiliğini yansıtan bir dekorasyon örneğine rastlıyoruz. Kır evi dekorasyonunun başarılı bir örneğini görmek istiyorsanız, bu film izleyiciye bunu sunuyor.

♦ JULIE & JULIA: Amy Adams ve Meryl Streep’in başrollerinde oynadığı filmde farklı zamanlara ait farklı mekanlar görüyoruz. Farklı dönemlerin mutfak tasarım anlayışını keşfe çıkaran film eğlenceli ve ilham veren hikayesini dekorasyonla da tamamlıyor.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar