TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

24.05.2018

MERMERİN GÜÇLÜ RUHU

Mermer on binlerce yıllık basıncın kireç taşına yeni bir form kazandırmasıyla ortaya çıkan ve güzelliğiyle çağlardır bizi büyüleyen önemli bir taş. Sütunlarda, yapılarda yüzyıllardır kullanılan, uğruna büyük mesafeler ve yüklü ödemeler gerçekleştirilen bir malzeme. Lüksü, gücü ve elegan bir ruhu mermerden daha iyi gösterebilecek çok az şey vardır. Pirinç, bronz, altın gibi sıcak ve parlak metallerle ise kusursuz bir uyum yakalar.

Çoğunlukla mutfak tezgahlarında ve banyolarda görmeye alışkın olduğumuz mermer türleri salon ve girişlerde, duvarlarda ve mobilyalarda da sıkça karşımıza çıkıyor artık. Oniks mermerinin ışığı geçiren renkli ve damarlı yapısı mistik, merak uyandıran, sıcak ve huzurlu mekânlar yaratmak için mükemmel bir seçim olan bu tür, bir ayırma duvarı için dekoratif olarak ya da masa yapımında son derece idealdir.

Granit mermer ise oniksin aksine daha mesafeli bir görünüme sahip olduğu için sıklıkla karşılaştığımız üzere iş dünyasına ait yapılarda daha fazla kullanılır. Koyu renkleri ve yüksek dayanıklılığıyla otoritenin ruhunu yansıtmakta benzersiz olan granit, yüksek ısı geçirgenliği ile yazın serin, kışın sıcak ortamlar yaratmak üzere tercih sebebidir.

1217 Design | Türk Havayolları Washington Lounge https://www.cosalindo.com/turk-havayollari-washington-lounge

Dekoratif alanda ise mermer aksesuarlar dokunuşlarıyla fark yaratır. Mermer bardak altıkları, tablalar, mermer biblolar, mermer çerçeveler, mermer saksı ve şamdanlar kullanarak mermer objeleri mekânın çeşitli noktalarına dağıtarak bir uyum yakalamak mümkün olabilir. Mermer heykeller ise işlenebilir bu muhteşem taşın tüm inceliklerini yansıtacaktır.

Canto 21 | Coup Gri Mermer Top Küllük https://www.cosalindo.com/coup-gri-mermer-top-kulluk

Ahşap üzerine cilalı oniksten mermer bir masa, pirinç ayaklı mermer zigon ya da orta sehpalar kullanışlı ve şık görünüşleriyle etkileyici bir hava yakalamaya yardımcı olur. Özellikle Art Deco ve klasik tarzlardaki evlerde mermer hem zeminde hem de mobilyalarda kullanmanız için birincil malzemelerdendir.

Sadece | Calacatta Mermer Yemek Masası https://www.cosalindo.com/calacatta-mermer-yemek-masasi

Hamm | Girift Green Forest Mermer Tablalı Küçük Dikdörtgen Masa https://www.cosalindo.com/girift-green-forest-mermer-tablali-kucuk-dikdortgen-masa

Mermer görünümlü tabak ve servis tabakları, paslı oniksten kaseler sofralarda ve ikramlarda ziyafet günlerini hatırlatan güçlü bir etkiye sahiptir. Ev sahibinin cömertliğini, konuklara verilen önemi lüks ve şık görünüşüyle belirgin bir biçimde hissettirir.

Noce Home | Dore Tavşan Siyah Mermer Kase https://www.cosalindo.com/dore-tavsan-siyah-mermer-kase

BOU Interior & Architecture | BMC EVİ https://www.cosalindo.com/bmc-bebek-evi

Çıktığı bölgeden adını alan, topraklarımızın en kıymetli mermer örneklerinden olan Marmara mermeri özellikle banyo ve hamamlıklarda kullanılmak üzere en çok tercih edilen mermer türüydü. Eskisi kadar değer görmediği uzun yıllardan sonra yeniden revaçta olan Marmara mermeri yeniden banyolarda, lavabo yapımlarında yerini almaya başladı, ama tüm bunların dışında obje yapımında da artık yer alıyor.

Fora Granit Mermer | Mermer Lilla Tepsi Ahşap https://www.cosalindo.com/mermer-lilla-tepsi-ahsap

Çalışma odalarında da yerini bulan mermer, çalışma masası, gömme raf gibi kullanımlarıyla berrak bir ortam ve zihin sağlıyor. Mermerin gücü özellikle zemin ve duvarlarda kendini baskın biçimde belli eder, ancak mermer görünümlü duvar kağıtları kullanmak mermer bir duvar inşa etmekten daha az maliyetli ve yorucu olacaktır, bu nedenle tercih edilebilir.

Muhtelif Design | Altın Rengi Metal Kısa Siyah Mermer Stantlı Şamdan https://www.cosalindo.com/pirinc-asimetrik-siyah-mermer-stantli-samdan

Tes Interiors | Elegant Manor Ev Projesi https://www.cosalindo.com/elegant-manor-ev-projesi

Ms Sparkle | Planet Venüs Siyah Çelik Sarkıt https://www.cosalindo.com/planet-venus-siyah-celik-sarkit

Öte yandan kütüphanenizde mermer kitap destekleri kullanabilir, mermer aydınlatmalarla ışık katabilir, mermer tepsilerde kahve ikramlarında bulunabilir ve küçük tercihlerle yoğun mermer ruhunu ortama yansıtabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar