TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.05.2018

MILANO DESIGN WEEK 2018 NOTLARI

YAZI: ELİF LÜTFİYE ÇAKIR - ALL DECOR YAYIN KOORDİNATÖRÜ & GÖRSEL YÖNETMEN

Milano Design Week, 57 yıllık tarihiyle dünyanın en eski, en büyük ve en önemli tasarım etkinliği. Başka tasarım etkinliklerinin tek alanda toplanan yapısının aksine, bütün bir şehre yayılan etkinlik, sergi, enstalasyon ve partileriyle takipçilerine her sene; gelecek tasarım trendlerini deneyimleme, ünlü markaların yeni ürün tanıtımlarını görme gibi fırsatlar sağlıyor. Bu sene 17-22 Nisan tarihlerinde düzenlenen fuarda öne çıkan tasarım çizgilerini sizin için inceledik.

Etine Dolgun Tasarımlar

Bu sene sizi kozanızda hissettirecek güven veren, saran dolgun hatlara sahip oturma birimleri ön planda. Son zamanlarda moda trendelerinde de sıklıkla karşılaştığımız şişkin silüyetler, yuvarlanmış kenarlar, büyük oranlar bu tip tasarımların öne çıkan özelliklerinden.

Gizli Saklı Kalmasın

Öne çıkan bir diğer trend ise saydam ürünler. Mutfaktan yatak odalarına, yaşam alanlarından banyolara kadar evimizin her yerinde konumlanmayı bekliyorlar. Bu akımın en ilginç elemanları ise saklama birimleri. Adı üstünde işlevi ‘saklama’ olan ürünlerin saydam malzemeler kullanılarak üretilmesi, yaşam alanlarında oldukça farklı bir estetik algısına önayak oluyor.

Fonksiyonel Uzantılar

 

Mobilyalar sadece kendi işlevlerini yerine getirmek için değil, uzuvlarının farklı şekillerde kurgulanmasıyla başka birimlerin işlevlerini de yerine getirecek şekilde tasarlanmış.

Parlak Mavi ve Kırmızı

Pantone yılın rengini ‘Ultra Violet’ olarak açıkladığında renk ve rengin tonlarına şüpheyle yaklaştığımı itiraf etmeliyim. Bu sene gittiğim fuarlarda da bu rengin otoritesini göremedim. Fakat rengin birleşenlerini oluşturan mavi ve kırmızının en parlak tonu fark edilir biçimde stand’larda yerini almış.

Kusurlu Detaylar

Bu senenin en çok duyduğumuz sloganı ‘Imperfect is the new perfection. (Yeni mükemmel, mükemmel olmayandır.)’ Bu trend beraberinde seri üretim, birbirinin tıpatıp benzeri olmayan üretimleri de destekliyor. Özellikle doğal malzemeler kullanılarak işlenen el yapımı detaylar bu sene ön planda.

**

Fuar gelecek sene 9-14 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Tasarım camiasında heyecanla beklenen yılın bu zamanı Milano’yu ziyaret etmenizi, şehri bir de bu zamanda deneyimlemenizi tavsiye ederim.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar