TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

03.04.2018

MOBİLYADA METALİK ÇAĞ

Dekorasyon ve trendler çok sık değişiyor ve çeşitlilik son derece fazla. Bazen bu bolluk içinde beğendiğimiz onca şeyden hangisinde karar kılacağımızı veya kombinlerken neyi nasıl bir araya getireceğimizi şaşırdığımız oluyor. Ancak her dönemin bir ağır topu muhakkak oluyor. Son yılların da ağır topu renk renk metaller desek yanılmış olmayız. Adeta metalik bir çağ yaşıyoruz materyal ve renk anlamında. En çok hangi metalleri, nerelerde ve nelerle birlikte kullanabiliriz biraz inceleyelim.

Metal, parlaklığı ve ince dokunuşuna kontrast olarak ağır bir malzeme. Sunduğu zarif şıklık esasen tok bir duruş sergiliyor. Bu sebeple metalleri en çok mobilyaların ağır kumaşların, yoğun ahşapların kullanıldığı alanlarda hafifletici ve zariflik unsuru olarak araya katıyoruz.

Uniqka | Max Siyah - Gümüş Yan Sehpa https://www.cosalindo.com/max-siyah-gumus-yan-sehpa

Örneğin, kocaman chester koltuklar kullandınız, arkada ahşap bir yemek masası, konsolu hatta belki orta sehpasını seçtiniz. Böyle bir mobilya yoğunluğunda ince geçişleri olan metal yan sehpalar veya zigonlar sizin zarif dokunuşlarınız oluşturur. Hatta biraz daha dengelemek isterseniz orta sehpaya da ahşap yerine cam-metal veya mermer-metal kombinli olarak yer verebilirsiniz.

Pirinç, bakır, alüminyum, krom ve nikel... Dekorasyon dünyasını son yıllarda domine eden tüm bu metallerin en çok kullanıldığı alanlardan biri de aydınlatmalar. Avize, lambader, aplik, abajur ve hatta spot çerçevelerini de sayarsak gövdelerinde mutlaka metal aksamlara rastlıyoruz. Açıkçası estetik olmasının yanında ışık oyunlarını nefis yansıttığı için metallerin aydınlatmada ayrı bir önemi var.

Losh Design | Dervish Krem Masa Lambası https://www.cosalindo.com/dervish-krem-masa-lambasi

Bakır İstanbul | Pluto 3'lü Bakır Sarkıt https://www.cosalindo.com/pluto-3-lu-bakir-sarkit

Parlaq interiors | Slim Cam Gövdeli Pirinç Kaplama Beyaz Dar Abajur https://www.cosalindo.com/slim-cam-govdeli-pirinc-kaplama-beyaz-dar-abajur

Işığı iyi yansıttığı için bir aydınlatmada sadece metale yer vermek doğru değil elbette. Cam veya kristal gibi saydam geçişlerle homojenlik katan unsurları da ilave etmekte fayda var.

Metal kullanımını en beğendiğim ve evlerde de yoğunlukla yer bulan alan merdiven tırabzanları. Demir ferforje ustalarının adeta sanat eserleri yarattıkları bu metal dekorasyon unsurunu evinizde başka hiçbir metale yer vermeseniz de tercih edebilirsiniz. Kendine ait yapısı ve karakteri olan ferforje tırabzanlar uygulandıkları alana şıklık ve zarafet katar.

Metal kullanımında teknoloji ilerledikçe bizi en şaşırtan ise mobilyalar. Eskilerde ferforje bahçe sandalyelerine alışkınken tamamen metalden imal edilmiş sandalye ve hatta koltukların salonlarımızın baş köşelerinde yer alması oldukça sürprizli ve görkemli. En beğendiğim uygulamalar ise özellikle konsol ve büfe gibi dolaplara kulp tercih etmeden metal desen uygulamalarıyla kulp görevi yüklenmesi. Şimdilerde gözümüz alışıyor olsa bile metal mobilya parçalarını önümüzdeki yıllarda sıklıkla görmeye devam edeceğiz.

Malzeme seçiminde metal tercih edilen tasarım ürünler için de Cosalindo.com'u ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar