TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

24.04.2018

MODADAN DEKORASYONA KADİFENİN MUHTEŞEM DÖNÜŞÜ

Kadife denince akla hemen şıklık, lüks ve zarafet geliyor. Uzun süre ortalıkta görünmeyen ancak son dönemlerde tüm ihtişamıyla geri dönen kadife, ilk olarak modayı etkisi altına aldı. Kadife ceketler, paltolar, elbiseler hatta ceket-pantolon takımları alışılageldik kıyafetler haline geldi. Podyumlardan sonra kadifenin ikinci durağı ise elbette dekorasyon oldu. 2018’in en dikkat çekici trendlerinden biri olan kadife, şık görünümüyle estetik zevkimizi, yarattığı pozitif duygularla ise psikolojimizi olumlu yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre, kadife ve ipek gibi yumuşak dokulu kumaşlar kendimizi rahat ve koruma altında hissetmemizi, daha iyi uyumamızı ve adrenalin seviyemizi kontrol altında tutmamızı sağlıyor. Kısacası kadifeyi yaşam alanlarımıza davet etmek için pek çok sebep var. Yalnız diğer tasarım trendlerinde olduğu gibi kadifeyi de kullanırken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Konu kadife olunca renk seçimi, abartıya kaçmamak ve doğru kombinler yapmak büyük önem taşıyor.

CT Mimarlık | İstanbul Yalı Kanlıca https://www.cosalindo.com/istanbul-yali-kanlica 

Küçük dokunuşlarla etkili sonuçlar
Doğası gereği oldukça baskın ve dikkat çekici bir malzeme olan kadife kumaşı büyük parçalarda kullanmak yerine işe küçük dokunuşlarla başlayabilirsiniz. Örneğin salonunuza kadife şıklığı katmak istiyorsanız kanepelerinizi süsleyen yastıkların kılıflarını kadife olanlarla değiştirebilir, kadife koltuk şalı kullanabilirsiniz. Kadife koltuk takımı, kadife kaplı sandalye veya kadife yuvarlak puf gibi mobilyalarla da evinizin enerjisini yenileyebilirsiniz. Elbette kadifenin kullanımı salon ve oturma odalarıyla sınırlı değil. Kadifenin şık ve zarif dokunuşunun en çok yakıştığı yerlerden biri de yatak odaları... Kadife bir makyaj sandalyesi, kadife kaplı bir yatak başı, yatağınızın üzerine koyacağınız kadife yastıklar hatta kadife yatak örtüsü, yatak odanıza zengin ve sofistike bir hava katacak. Kadife, mobilyaların yanı sıra aksesuarlarda da karşımıza çıkıyor. Kadife abajurlar, kadife perdeler hatta duvar kağıtları, sezonun öne çıkan trendlerinden...

Monlab Design | Çifte Havuzlar Ev https://www.cosalindo.com/cifte-havuzlar-ev-projesi

Bou Art & Design | Royal Kadife Puf https://www.cosalindo.com/royal-kadife-puf 

Muhtelif Design | Pembe Desen Kadife Kare Yastık https://www.cosalindo.com/pembe-desen-kadife-kare-yastik

Kanepeler ve koltuklar...

Kadifenin en çok kullanıldığı mobilyalar, kanepe ve koltuklar... Tercihiniz kadifeyi oturma grubunuzda kullanmaksa tüm koltuklarınızın kadife olmasına gerek yok. Üçlü veya ikili kanepe gibi tek bir parçayı kadife tercih edip diğer parçalarda deri ya da farklı bir kumaşla kaplanmış olanları kullanabilirsiniz. Böylece salonunuzun starı kadife olacak. Eğer geniş bir salona sahipseniz kadife berjerler ve büyük puflar da kadife trendini yaşam alanınıza taşımak için iyi bir seçim olabilir. Kadife koltukların salonunuzun okuma köşesini çok daha davetkar hale getireceği kesin. Gelelim renk seçimine... Bu yıl nötr ve pastel renklerin yerini zümrüt yeşili, safir mavisi, yakut kırmızısı gibi ihtişamlı mücevher tonlarının aldığını biliyoruz. Koyu mavi ve griler, canlı yeşil tonları ve sarı, 2018’de öne çıkan diğer renkler arasında... Kadife koltuk seçerken koyu mavi, orman yeşili ve mor en çok tercih edilen renklerden.

Esra Kazmirci Mimarlık | Teb House Saklıkoru https://www.cosalindo.com/teb-house-saklikoru

Name Design Studio | Loveseat Mavi Kuş 3'lü Kanepe https://www.cosalindo.com/loveseat-mavi-kus-3-lu-kanepe

Bou Art & Design | 1801 Haki Kadife Koltuk https://www.cosalindo.com/1801-haki-kadife-koltuk

Doğru kombini yakalamak için...

Robin's Design | Maçka Armani Residence https://www.cosalindo.com/macka-armani-residence

Sadece | Kafes Sarkıt Salıncak https://www.cosalindo.com/kafes-sarkit-salincak

Kadifeye en çok yakışan malzemelerden biri, pirinç. 2018 trendlerinden biri olan pirinç aksesuarlar ile kadifeyi bir arada kullanmak hem zengin hem de şık bir görünüm sağlıyor. Kadife koltuklarınızı tamamlayacak pirinç abajurlar ve avizeler salonunuz için doğru bir seçim olacak. Pirinç aksesuarların yanı sıra pirinç rengine boyanmış detaylarla da bu şıklığı tamamlayabilirsiniz. Örneğin ahşap kısımları pirinç rengine boyanmış beyaz kadife kumaşla kaplı sandalyeler yemek odanıza bambaşka bir hava verebilir. Bu sandalyeleri cam bir yemek masasıyla birlikte kullanarak eklektik bir dekorasyon tarzı yakalayabilirsiniz. Daha geleneksel bir dekorasyondan yanaysanız, yemek masanız için bu yılın diğer trendlerinden biri olan mermeri tercih edebilirsiniz. Mermer ve kadifenin birlikteliği yaşam alanınızda çok şık bir hava yaratacak.

3A Mobilya | White Blue Sandalye https://www.cosalindo.com/white-blue-sandalye

2018’de farklı tarzların cesurca bir arada kullanıldığı eklektik dekorasyon anlayışı görülüyor. Farklı dokular ve desenleri bir araya getiren bu anlayışta yaratıcılığın sınırı yok: Koyu pembe kadife kanepenizi siyah-beyaz geometrik desenli kırlentlerle süsleyebilir, tropikal veya çiçek desenli duvar kağıdıyla kaplayacağınız yemek odanızda kadife kaplı sandalyeler kullanabilirsiniz. Pantone’un 2018’in rengi ilan ettiği morötesi tonlarındaki kadife köşe takımınızı deri koltuklarla kombinleyebilirsiniz. Maviye çok yakışan hardal sarısı kadife yatak örtünüzü koyu mavi yastıklarla dengeleyebilirsiniz. Nerede kullanırsanız kullanın, kadifenin gücü sayesinde o parçanın dekorasyonunuzun odak noktası haline geleceği kesin.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar