TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

16.06.2017

MONET BAHÇELERİNE SAHİP OLABİLMEK İÇİN 10 FİKİR

Doğa ile bütünleşen ressamların başında gelir Claude Monet. Fransız empresyonizminin öncülerinden ve en tanınanlarındandır. Kesik fırça darbeli doğa resimlerini gördü mü Monet’nin olduğunu anlamayacak az insan vardır. Tabiatı en mistik, en saf ve en romantik haliyle bize sunar. Peki Monet bahçelerine duyduğumuz hayranlığı kendi bahçelerimize taşısak nasıl olurdu? İşte bunun için adım adım fikirler. 

Kumsal, deniz ve açık hava resimleri yapan Jean Boudin’in yanında yetişen Monet, onun bu eğiliminden bir hayli nasibini almıştır. İkinci çocuklarının doğumundan bir süre sonra hayatını kaybeden eşinin ardından kendini daha da doğaya ve resme veren Monet’yi zaten “I must have flowers; always and always” yani  “çiçeklerim olmalı; daima ve daima” sözleriyle biliyoruz. 

Monet’nin sahip olduğu veya resmettiği bahçelerin en önemli temel taşlarından birini küçük ve sevimli köprüler oluşturuyor. Genelde gölet veya dere üzerinden geçen bu köprüler mutlaka yer alması gereken unsurlardan. 

Bu fırça darbelerinin en çok yakıştığı resimlerden biri, evinize de saflığı getirecek olan çiçeklerden biri de nilüferler. Sadece nilüfer yetiştirebilmek için bile ufak çaplı bir gölet kurulabilir.

Diğer bir olmazsa olmaz ise salkım söğütler. Bu mistik ve romantik havaya bir tutam daha estetik katan güzeller güzeli, nazlı salkım söğütler. Monet’nin Giverny’de yaşadığı evin bahçesinde çokça bulunuyor oluşu bu kadar sıklıkla resmedilmesinin sebebi. 

Çiçeklere siz de Monet kadar tutkunsanız gelincikli ünlü eserini hemen hatırlayacaksınızdır.  O her ne kadar doğanın göbeğinde bu gelincikleri resmetmiş olsa da siz de bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Gelinciksiz bir Monet köşesi düşünülemez.

Yine Giverny'deki evinden yola çıkarsak çok sayıda laleye ev sahipliği yaptığını eklememiz gerekir. Evet biraz zahmetli ve hassaslar, üstelik çok kısa ömürleri var ancak o güzelliği yaşamaya değmez mi? 

Her zaman mülkiyeti size ait bir dere kenarına ev yapamayabilirsiniz. Ama araziniz büyük ve  hafif de engebeli ise dillere destan bir sistem kurarak kendi dere yatağınızı oluşturabilirsiniz. Sonrası ise gerekli ağaçlandırmayı yaparak Monet bahçesine dönüştürmesi sizden.

Standart bahçeler ve peyzajlara kendinizi kaptırmayın. Zevkleriniz ve hayalleriniz sizi yönlendirsin, böylece en sevdiğiniz ressamın tablolarından birini siz günlük hayatınıza bile taşıyabilirsiniz.

 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar