TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.11.2017

MUTFAK DEKORASYONUNDA NELERE DİKKAT EDİLİR?

Mutfaklar sadece yemek hazırladığınız değil aynı zamanda mutlu olduğunuz mekanlar da olmalı. Duvarıyla, rengiyle, dolabıyla, içinde kullanılan aksesuarlarıyla, ışığıyla, ferahlığı ve rahatlığıyla sizi, hayallerinizi ve stilinizi yansıtmalı, dekoratif zevklerinizin önemli bir temsilcisi olmalı. Yemeği bir an evvel pişirip çıktığınız değil, içinde uzun uzun vakit geçirmekten keyif aldığınız, misafirlerinizi ağırladığınız, kitabınızı okuduğunuz, müzik dinlediğiniz, kısacası hemen her şeyi yapabildiğiniz mekanlar olmalı. Bunun için öncelikle ne istediğinizi bilmeniz ve mutfak nasıl dekore edilir sorusuna dair temel bazı püf noktalarına hakim olmanız yeterli. 

Karmaşadan Uzak Durun

Pek çok farklı elektronik cihazın, alet-edavatın ve eşyanın bir arada bulunduğu mutfağın doğasında karmaşıklık vardır. Siz mutfak dekorasyonu planlarken söz konusu karmaşayı en aza indirecek fikirlere yönelmelisiniz. Gereksiz nesneleri bu bölgeden uzaklaştırdıktan sonra renklendirmek ya da aksesuarlarla hareketlendirmek istediğiniz bölgeleri, yine herhangi bir karmaşaya mahal vermeyecek şekilde belirlemelisiniz. Bu şekilde çok daha ferah ve iç açıcı alanlara sahip olabilirsiniz.  

Pratiklikten Şaşmayın

Evde yemek yapıyor olun ya da olmayın, mutfak büyük oranda aktif ve hareket halinde olduğunuz bir alandır. Bu nedenle mutfak dekorasyonunda dikkat edilecek hususlar noktasında pratiklikten ve fonksiyonellikten asla ödün vermeyin. İşinizi en kolay şekilde tamamlayabileceğiniz ve en rahat hareket edebileceğiniz biçimi düşünün ve dekoratif ayrıntıları buna uygun olarak düzenleyin. Bol dolap, geniş lavabo, yeterli tezgah alanı üçlemesinden vazgeçmeyin. 

Duvar Tasarımlarında Yaratıcılığınızı Konuşturun

Mutfak duvarları, stilinizi ve beğenilerinizi bin bir çeşit dekoratif unsur üzerinden yansıtabileceğiniz özgür ve özgün alanlardır. Duvar döşemelerini, kullanmak istediğiniz aksesuarları; modernden klasiğe, country'den retroya, hatta İskandinav tarzına kadar pek çok akımdan yararlanarak seçebilirsiniz. Her stilin kendine has muhteşem mutfak tasarımı örnekleri ve duvar dekorasyon fikirleri olduğunu unutmayın. 

Kendinize Alan Açın

Jonathan Adler Nixon Kek Standı https://www.cosalindo.com/nixon-kek-standi

Başarılı bir ev dekorasyonu için en önemli adımların başında mutfak dekorasyonu gelir. Evinizin diğer bölümlerinde olduğu gibi burada da kendinize ait bir alanınız bulunmalı. Genellikle hareketli zaman geçirdiğiniz bu alanlarda dinlenebileceğiniz fakat aynı zamanda mekanın geri kalanının sahip olduğu dekoratif stille uyum içerisinde şık bir koltuk ya da sandalyeler ve elbette bir masa işinizi görecektir. 

Aydınlatmaya Dikkat Edin

Yemek pişirme, içecek hazırlama ya da yemek yeme gibi faaliyetlerin tümü yeterli ışık gerektiren işlerdir. Dolayısıyla mutfağınızın kafi derecede aydınlık olması altın kuraldır. Bunun yanında kullanacağınız aydınlatma unsurunun genel dekoratif stil ve kalite üzerindeki etkisinin kayda değer olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Led aydınlatma, abajur yahut avize arasında yapacağınız seçimin mutfak mobilyalarına, aksesuarlara ve genel dekorasyon rengine uyumunu göz ardı etmeyin.  

Doğru Rengi Seçin

Mutfaktaki aydınlık, genişlik gibi kavramları doğrudan etkileyen önemli seçimlerden biri de renktir. Sadece bu alanın görüntüsünü değil duygusunu da değiştirme gücüne sahip olan renkler arasında tercih yaparken konusunda uzman bir iç mimar yardımı almayı da deneyebilirsiniz. Mutfak dekorasyonu ne renk olmalı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bu, sizin ne istediğiniz ve nasıl sevdiğinizle ilgilidir. Örneğin; iştah artırmak istiyorsanız turuncuya, huzur bulmak için maviye, bir çılgınlık yapmak için kırmızıya başvurabilirsiniz. Sizin mutfağınız, sizin kararınız!

Mutfağınız için birbirinden etkileyici dekorasyon fikirleri ile yenilikçi, özgün ve gösterişli mutfak dekorasyon ürünlerini Cosalindo.com'da bulabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar