TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

16.03.2017

MUTFAKTA DEPOLAMA VE DÜZEN

Bir evin finansal yönetimini konu dışı bırakırsak, en önemli yönetimsel konusu depolama ve dolap düzenlemedir. Gerçekten nizam ve planlılık gerektiren bir konudur. Kısıtlı depolama alanınız da olsa, sınırsız dolaba da sahip olsanız bir düzeniniz yoksa her şey bir kaosa dönüşmeye mahkumdur. Kolaylıkla savaş alanına dönüşebileceklerden biri de mutfak dolaplarıdır. Tabaklar, suplalar, kahvaltı setleri, fincanlar, bardaklar ve gıda alanları derken her şey birbirine karışabilir. Bu sebepten planlama olmazsa olmazıdır.

Öncelikle yapılması gereken her gün kullanılan masa ekipmanlarıyla gıda malzemelerini ayrıştırmak. En çok kullanılan gıda ve masa ekipmanını daha az kullanılan masa ekipmanı ve gıda ile ayrıştırmak gerekir. Yoksa ulaşılamaz alanlara erişmeye çalışarak mutfağı engelli koşu parkuruna çevirmiş oluruz.

Bu ayrıştırma yapıldıktan sonra ise işin daha keyifli kısmına geçilebilir: Depolama alanınında nasıl raflar kullanılacağı ve gıdaların ne tür kavanozlarda ve kutularda saklanacağı. Özellikle açık raf sistemi kullanılacaksa sergilenecek kavanozların cazibesi de ister istemez önem kazanıyor. Teşhir edilecek ürün var demek ki raflar da tüm cüretiyle açık! İşte bundan sonrası tamamen keyif. İster geleneksel usulde kırmızı beyaz pötikareli bezlerle kavanozlayın ister üzerine yazılıp çizilebilen kara tahta etiketli kaplar kullanın isterseniz de mesajlı, esprili sevimli kutular. Zevk sizin, tercih sizin. 

Kapalı sistem dolaplar ve raf alanları kullanacaksanız işiniz nispeten daha kolay. Burada önemli olan bu kapalı rafların ne yükseklikte ve genişlikte aynı zamanda da nasıl pratik konumlandırıldığıdır.  

Kiler usulü daha geniş çaplı bir depolama alanı uygulayacaksanız market stili raflar yardımcınız olabilir. Toz tutma potansiyeli daha düşük bu sistemle görsellikten uzak ama pratikliğe daha yakın bir çözüm üretmiş olursunuz kendinize. 

Rengarenk bakliyatları ve baharatları bir arada istiflemek gözünüzü okşayacak bir renk cümbüşü sunar. Hareketli mutfakları seviyorsanız böyle bir depolama stili yaratabilirsiniz.

Çekmece stili yüksek dolaplara sahipseniz bunlarda kullanım kolaylığı yaratır. Çektiğinizde hepsi dışarı geleceğinden tek hareketle pek çok şeyi bir arada görmeniz hem işinizi kolaylaştırır hem de zamandan tasarruf ettirir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar