TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

26.06.2018

MUTLULUĞUN RESMİNİ ÇİZMEK İÇİN: HYGGE TARZI DEKORASYON

İskandinavların mutluluk kaynaklarından Hygge felsefesi ve ona uygun ev dekorasyonu, milyonların hayatına huzur katıyor. Evinizde yaptığınız her aktiviteden keyif almanızı öneren bu felsefe ışığında tasarlanan yaşam alanları, ince detaylarla keyifli bir atmosfere bürünüyor. İşte evleri Hygge’lamak için 8 ipucu...

Uzun ve sert geçen kış mevsimine, güneşin bazen aylarca doğmamasına ve Akdeniz’in sıcakkanlılığına kıyasla daha soğuk bir karakteristiğe sahip olmalarına rağmen İskandinav ülkelerindeki insanların uluslararası araştırmalarda nasıl dünyanın en mutlu insanları olarak gösterildiğini hiç merak ettiniz mi? Bunu iyi eğitim, kaliteli altyapı ve yüksek gelir seviyesine bağlamak işin kolayına kaçmak olur. Zira dünyanın pek çok ülkesinde benzer standartlarda yaşam sürülse de, ülkenin ya da daha doğrusu toplumun geneline yayılan bir mutluluk söz konusu değil.

Evlerin Mutlulukla Bir İlgisi Olmalı

Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinin kültüründe evler ciddi bir öneme sahip. Nasıl olmasın ki! Yorucu geçen bir günün ardından uzanıp rahatladığımız ve bir sonraki güne hazırlandığımız, hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz yaşam alanları, evler. Dolayısıyla evlerin mutlulukla bir ilgisi ol-ma-lı! İskandinavlar da bu sırrı çözmüş olmalı ki “Hygge” adında bir konsept geliştirmişler. Bu konsept aslında sadece dekorasyon değil, genel bir yaşam tarzı öneriyor. Hygge ne demek diye merak ediyorsanız bu Norveççe bir terim ve “iyilik, sağlık” anlamına geliyor. 18. yüzyıl itibarıyla daha çok Danimarka’ya özgü bir yaşam tarzı olarak ilerlemiş. Şu anda ise dünyanın dört bir yanında milyonlarca uygulayıcısı olduğunu söylemek mümkün.

Küçük Şeylerden Keyif Almanın Sırrı

Peki nedir bu “Hygge”? Hygge'yı stilden ziyade bir his veya mod olarak tanımlamak daha doğru. Bu konseptte evinizde yaptığınız her şeyden sonuna dek keyif almanız şart. Özellikle ufak şeylerin getirdiği mutluluk, Hygge’ya göre çok değerli. Yani banyo yapmak, sabah kahvenizi içmek, kokulu bir mum yakmak, koltuğa kıvrılıp kitap okumak... Zorunlu ya da keyfi olarak yaptığınız her şeyden tat almanız gerekiyor. Bu felsefe aynı zamanda ailenizle veya arkadaşlarınızla geçirdiğiniz vaktin kaliteli olmasını önemsemenizi de salık veriyor. Peki evinizi Hygge akımına göre, orada geçirdiğiniz her andan keyif alacak şekilde nasıl dekore edebilirsiniz? İşte bunu başarmak için 8 ipucu...

1- Mum ve Loş Aydınlatmaya Yer Açın

Danimarka ve diğer İskandinav ülkeleri, dünyada kişi başına en fazla mum tüketen ülkeler arasında yer alıyor. Kokulu, renkli, yapay fark etmeksizin mumlar evin atmosferini ısıtarak hoş bir yaşam alanı yaratılmasına katkı sağlıyor. Bu stilde, evinize loş ışık hakim olmalı. Bunun için ipe dizilmiş, mum efektli lambalar kullanabilirsiniz.

Ms Sparkle | Uphill Menekşe Beyaz - Pirinç Mumluk Seti https://www.cosalindo.com/uphill-menekse-beyaz-pirinc-mumluk-seti

Parlaq Interiors | Hexa Parlak Bakır Avize https://www.cosalindo.com/hexa-parlak-bakir-avize

2- Evinize “Yumuşaklık” Katın

Hamm Plus | Tophane https://www.cosalindo.com/hamm-plus-tophane

Samimi bir yaşam alanı yaratmak için dekorasyona biraz desen ve doku katmak şart. Son dönemin modası olan örgü battaniyeler, kadife yastıklar, yünlü koltuk şalları ve pelüş örtüler Hygge’da en büyük yardımcınız.

Hamm | Meşe Gövdeli Mavi Sallanan Koltuk https://www.cosalindo.com/mama-masif-mese-govdeli-mavi-sallanan-koltuk

3- Sevdiklerinizle Zaman Geçireceğiniz Alanlar Yaratın

Melih Kohen Interior | Maslak Ev Projesi https://www.cosalindo.com/sk-maslak-ev-projesi

Evinizde geçirdiğiniz en mutlu anları şöyle bir düşünün; eminiz ki çoğu, aileniz ya da arkadaşlarınızla bir arada olduğunuz zamanlardır. Dolayısıyla Hygge felsefesinde de bu birlikteliklere önem veriliyor. Şöminenin etrafındaki puflar, mutfaktaki geniş yemek masası, terasta keyifli bir oturma alanı; Hygge’ya göre evin en keyifli noktaları olabilir.

4- Doğal Malzemeler Önemli

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Hygge yaşam felsefesinde ahşaba önem veriliyor. Öyle ki bu felsefeye göre düzenlenen bir evde bol bol ham, hatta dış kabuğu dahi korunmuş olan ahşabın kullanılması tavsiye ediliyor. Böylece hem sıcak bir atmosfer elde ediliyor hem de doğa evin içine taşınıyor. Aynı zamanda mermer gibi doğal materyaller de kucaklanıyor.

Snoc Home & Garden | Vince Tabure https://www.cosalindo.com/vince-tabure 

5- Yeşil Bitkiler Baş Tacı

Doğanın eve taşınması demişken yeşil bitkileri de unutmamalıyız. Minyatür kaktüslerden iç mekan ağaçlarına dek her türlü bitki, bu akım doğrultusunda tasarlanan evlerin baş tacı.

6- Yaza Adapte Etmek Mümkün

Kışın hükmettiği İskandinav ülkelerinden çıkmış olsa da Hygge sadece kışa has bir tarz değil. Dekorasyonunuza evinizde kullandığınız ahşabın tonlarıyla uyumlu canlı renkler katarak yazın da Hygge enerjisiyle mutluluk depolayabilirsiniz.

Muhtelif Design | Sarı İkat Kadife Yastık https://www.cosalindo.com/sari-ikat-kadife-yastik

7- Banyonuzu SPA'ya Çevirin

Hygge’da sabah telaşıyla yapılan duşlara yer yok! Bunun yerine küvette uzun uzun keyif yaparak yaşama keyif katmak var. Bu yüzden banyo tuz, koku ve köpüklerine; tütsü, küvet yastığı ve mis gibi yağlara yer açın. Banyonuzda rahatlatıcı bir atmosfer için nötr renklerde havlu, kilim ve perdelere yer verin. Bu özel alanı ufak bir SPA'ya çevirmek sizin elinizde.

8- Gardırobu da Hygge’lamak Şart

Hygge felsefesinde sadece evinizin dekorasyonu değil, gardırobunuz da biraz olsun yenilenmeli. Evinizde giydiğiniz kıyafetlerin rahat, hafif kumaştan ve size iyi hissettiren stilde olması gerekiyor. Giysilerde özellikle yumuşak ve hatta tüylü kumaşlar tercih ediliyor.

9- Her Mevsim Hygge

Yazın Hygge nasıl uygulanır, yazın hygge olur mu diye soruyor olabilirsiniz. Hygge, yılın her mevsiminde farklı detaylarla uygulanabilir. Yaz aylarında canlı çiçekler, uzun ve keyifli piknikler salıncak ve hamaklar da oldukça ilgi çekici olacaktır. Hygge yaz aylarında nasıl uygulanır merak ediyorsanız şuraya göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar