TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

11.02.2019

MUTLULUK DOĞADA! KIR HAVASINI EVİNİZE TAŞIMANIN YOLLARI

Kır evi dekorasyonu hakkında merak ettiklerinizin yanı sıra kır evleri için mobilya önerileri de bu yazıda. Kır evi projelerini büyülenerek bakıp hemen kır evinizi hayal etmeye başlıyorsanız, sizin yeriniz rahatlığı kadar tarzıyla da ilgi çekecek bir kır evi olabilir. Kır evleri; kır evi mobilyaları, kır evi mutfağı, kır evi yatak odası ile harika bir bütünü tamamlıyor. Detaylar yazımızda. 

Kır evi denilince aklınıza ne geliyor? Doğa, huzur; telaşsız ve sakin bir hayat. Dalından doğal yiyecekler, ruhsal ve bedensel arınma, az ama öz bir varoluş; içe dönmek ve evrenle bütünleşmek… Kulağa ne kadar da güzel geliyor değil mi? Şehir hayatında bu pek de mümkün değil, dediğinizi duyar gibiyiz. Ama aslında küçük dokunuşlarla şehir evinde de kır havası yaratmak mümkün. Hasır ve keten gibi doğal kumaşlar, olabildiğince az işlem görmüş mobilyalar, yeşil bitkiler; kır evinin yani counrty’nin sıcak ve samimi havasını evinizi taşımak için birebir. Çiçek desenleri ve ekose kumaşlar, ahşabın doğallığıyla birlikte evlerde romantik bir hava yaratıyor. Şehir evindeki mobilyalarla bu stili kombinleyerek modern bir kır evi dekorasyonuna imza atabilirsiniz. Etnik ve otantik aksesuarlarla evinize modern bohem bir hava da katabilirsiniz.

Kır evi tarzı dekorasyonu kısaca iki kelimeyle tanımlayabiliriz: Sıcak ve rahat. Antreden yatak odasına ve mutfağa her yerde bu iki yaklaşım ön planda. Perdelerden kırlentlere, bitki ve çiçek desenlerini her yerde görebileceğiniz bu stili tamamlamak için rustik ve vintage mobilyalar kullanabilirsiniz. Daha coastal bir stil yaratmak için lakeyle kendini gösteren beyaz ve krem kır evi tarzı mobilyalar; dağ havası içinse doğal renklerini koruyan, yalnızca tiklenmiş mobilyalar tercih edin.

Deriden metale, mermere ve ahşaba, ham denebilecek derecede doğal yüzeylerin gösterişten uzak bir şekilde bir araya getirildiği bir stil, kır evi tarzı. Doğada bulunan tonların kullanıldığı kır evi stilinde zemin ya ahşap ya da doğal taşlarla döşenmiş olmalı. Eğer tavanı yüksek bir eviniz varsa ahşap atkılar kullanarak görsel bir bütünlük elde edebilirsiniz. Elbette genel olarak evimizin tavan, zemin ve duvar gibi temel ögelerini değiştirmek ciddi bir süreç. Fakat daha küçük dokunuşlarla da kır evinin rahatlatıcı atmosferini yakalayabilirsiniz. Tek bir duvarı çiçekli bir duvar kağıdı veya doğal taşlarla kaplatabilir, pastel tonlara sahip vintage dresuar, konsol, çalışma masası gibi parçalarla kır evi konsepti yaratabilirsiniz.

Doğal dokuların yanı sıra doğanın en güzel ifadesi olan çiçekler de bu stilin başaktörü. Lavanta, ayçiçeği ve papatya gibi kır havasını taşıyan çiçekler kullanabilir, doğal malzemelerden yapılmış aksesuarlarla insana coşku ve mutluluk veren bu tarzı tamamlayabilirsiniz. Çiçekler yalnızca görüntüleriyle değil, kokularıyla da kır havasını içinizde hissetmenizi sağlayacak. Bu doğal dokuyu hasır ve bambudan yapılmış mobilyalarla bütünleştirebilirsiniz. Hatta bulabilirseniz bambudan yapılmış bir sallanan sandalye; yaz aylarında verandanızda, kış aylarında ise varsa şömine veya kuzine başında size doğanın verdiği huzuru ve mevsimin güzelliğini yaşatacak.

Tüm tercihlerin doğal olandan yana kullanıldığı kır evi stilinde elbette iç mekan aydınlatmaları da elverdiğince natürel olmalı. Pencereleriniz büyükse ve eviniz yeterince gün ışığı alıyorsa çok şanslısınız. Ancak neredeyse gündüz dahi ışığa ihtiyaç duyulan bir eviniz varsa tercihinizi doğal ışık veren aydınlatmalardan yana kullanın. Özellikle avizelerde çok şaşaalı, bol ışık veren modellerden kaçının. Hatta dekorasyonunuzda mümkünse tavan aydınlatması kullanmadan soft ışık yayan duvar ve yer aydınlatmalarına yer verin. Tavana gizlenen küçük spotlarla da bu etkiyi yakalayabilirsiniz.

Aksesuarlarda ise özellikle hayvan figürlü olanlar kır evi havası yaratmak için çok uygun. Ağaç dallarından yapılma heykelimsi objeler, bambu kase ve sepetler, Gotik metal şamdan ve kandiller, otantik kilimler ve Bavyera porselenleri kır evinin o tatlı esintisini tam anlamıyla evinize taşıyacak. 

Farklı bir tarzı denemek istiyorsanız Stüdyo AB tarafından tamamlanan ve wabi-sabi felsefesine dayalı tasarlanmış Orman Evi Dekorasyonuna göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar