TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

30.07.2018

NOSTALJİK AMA ZAMANSIZ: SHABBY CHIC

Eskinin güzelliğini kucaklayan romantik dekorasyon akımı Shabby Chic ile Avrupa’nın kır evi stili dünyanın dört bir yanındaki yaşam alanlarına taşınıyor. Eski mobilyaların değerlendirildiği, vintage objelerin bol bol kullanıldığı bu akımda pastel tonların, çiçek desenlerinin ve puantiyelerin zamansız güzelliği evlere zarafet katıyor. 

Moda ve dekorasyonda; neon, metalik ve fosforlu renklerin dikkat çekici bir şekilde kullanıldığı 80’ler kadar “göz alıcı” bir dönem belki de hiç olmadı. 80’lerin bu ana akımının zıddı ise eskiyi değerlendirme düsturuyla şekillenen Shabby Chic'ti. Antika mobilyaların elden geçirildiği, pastel renklerin hakim olduğu ve vintage olan her şeyin kucaklandığı bu stil ilk olarak 80’lerde, dönemin trendlerine bir tepki olarak doğdu. Bu dönemde Londra’da yaşayan sanatçıların öncülüğünü üstlendiği romantik Shabby Chic dekorasyon kısaca Fransız, İngiliz ve İskandinav kır evi stillerinin dengeli bir karışımı olarak tanımlayabiliriz.

Feminen Stili Sevenlere...

İlk kez 80’lerde İngiliz dekoratör Rachel Ashwell tarafından dillendirilen ve özellikle son birkaç yıldır popüler hale gelen Shabby Chic tarzı dekorasyon, yaşam alanlarında feminen dokunuşlardan hoşlananların seveceği bir çizgiye sahip. Shabby Chic nedir, diyenler için hemen açıklayalım. "Shabby" İngilizcede “eskimiş” anlamına geliyor; "chic" ise “şık” demek. Antika mobilyaların pastel renklerle, dantel ve çiçek desenleriyle harmanlanmasıyla yaratılan Shabby Chic stili, country ve vintage olarak da tanımlanıyor. Bu stile sahip evlerin, göze hoş gelen bir dağınıklığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Zira Shabby Chic’te içi görünen açık dolaplar ve bolca dekoratif obje kullanılıyor.

Da Paola Interiors | Delex Pirinç Mücevher Vintage Sandık https://www.cosalindo.com/delex-pirinc-mucevher-vintage-sandik

Bütçeye Dost bir Dekorasyon Stili

“Soft” ve “masalsı” olarak tanımlayabileceğimiz Shabby Chic tarzını evlerinize uygulamak ne zor ne de pahalı. Bu stil için geri dönüşümle elde edilen, antika veya ikinci el mobilyalar kullanıldığı için akılcı davranılırsa yaşam alanlarını bütçeyi zorlamadan yenilemek mümkün. Bu tip mobilyaları bitpazarından ve 2. el dükkanlarından ucuza alarak gerekirse yenileyebilir, evinize uygun bir hale getirebilirsiniz. Makul bir bütçeyle yaratabileceğiniz bu şık görünümlü stil hoşunuza gittiyse evinize taşımanın ipuçlarını vermeye başlayalım.

SitDown | 2 Çekmeceli Eskitme Gürgen Komodin https://www.cosalindo.com/2-cekmeceli-eskitme-gurgen-komodin

Açık ve Pastel Tonların Görkemli Bütünlüğü

Maiizen | Space Satürn Mumluk https://www.cosalindo.com/space-saturn-mumluk

Shabby Chic tarzıyla yenilemek istediğiniz odanın duvarları beyaz, kırık beyaz, krem rengi, bej, uçuk pembe gibi yumuşak ve mutlaka açık tonlarda olmalı. Duvarlar boya, duvar kağıdı hatta tuğla ve ahşap dahi olabilir. Tek şart koyu renge ve sert çizgilere sahip olmamaları. Duvarlara eskitme bir görüntü verebilirseniz ne âlâ! Yaşam alanının algılanışını önemli ölçüde etkileyen ikinci temel unsur ise parkeler. Bu stile en uyumlu yer döşemeleri doğal tonlarda ya da beyaz ahşap olanlar. Dolayısıyla eğer çok koyu ve çok parlak değilse parkelerinizi yenilemenize gerek yok.

Duvar ve zeminden sonra sıra mobilyalarda! Shabby Chic tarzı mobilyalarda sıklıkla kullanılan renkler “mavi yumurta rengi” olarak bilinen açık mavi-yeşil ton, şampanya pembesi ve lila. Aynı zamanda cam göbeği, mavi, yeşil ve sarının pastel tonlarını da tercih edebilirsiniz. Bu renkler Shabby Chic’in vazgeçilmez unsuru olan ahşap tonlarına çok yakışıyor. Elbette pastel olmak şartıyla siz kendi zevkinize göre istediğiniz tonlarda eşya seçebilirsiniz. Özellikle ton sür ton yani aynı rengin farklı tonlarının kullanımı Shabby Chic ile son derece uyumlu.

Loominology | Vintage Acem Gri-Kahverengi Halı https://www.cosalindo.com/vintage-acem-gri-kahverengi-hali

Salon ve yatak odanız için mobilya seçerken muhakkak eski ya da en azından eski görünümlü ürünleri tercih edin. Hatta ahşap bir mobilyayı kendiniz boyayıp eskitme yaparak uzun yıllar kullanacağınız sağlam bir eşya elde edebilirsiniz. Döşeme ve yastık kumaşlarında çiçekli, puantiyeli ve çizgili desenler kullanabilirsiniz.

Öney | Konik Form Masif Abajur https://www.cosalindo.com/konik-form-masif-abajur

Mutfakta Bu Stilin Anahtarı Raflar ve Açık Dolaplar

Evinizin dekorasyonunda bütünlük yaratmanın peşindeyseniz mutfak ve banyoya da Shabby Chic stilini taşımanızda fayda var. Mutfağınızı bu tarzda döşemek için patineli masa ve sandalyeler, dekoratif amaçla kullanacağınız eski vintage fincanlar, eskitme ahşap tabaklıklar, pötikare ya da çiçek desenli masa örtüleri en büyük yardımcınız olacak. Mutfağınızın en azından tezgah üstü raflarını açık formda tercih edip bu bölüme pastel tonlarda seramik, ahşap veya emaye ürünler sıralayarak çok şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

She Mimarlık | Maya Residence https://www.cosalindo.com/maya-residence

Shabby Chic’in uygulanmasının en maliyetli olduğu alan, banyolar. Çünkü retro bir görünüm için vintage ayaklı bir küvet, eski ve etkileyici bir ayna, lavaboyu yerleştirmek içinse suya dayanıklı sağlam bir antika dolap gerekli. Saydığımız bu eşyaları bir araya getirmek bütçenizi zorlayacaksa size önerimiz duvarla bütünleşik mevcut küvetinizin yanlarına beton sıva çekip üzerini eskitme görünümlü boya ile kaplamanız. Ayrıca çiçekli ve dantelli elişi havlular, çeşit çeşit sabunlar ve fırfırlı eski bir perde de banyonuzu dilediğiniz görünüme kavuşturabilir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar