TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

18.04.2019

NOSTALJİK VE MODERN: ZİGON SEHPALAR

Zigon sehpalar bir dönem yükselen trendlerden biriydi, şimdilerde ise işlevinin yanı sıra kazandığı dekoratif anlamlarla yine evlerimizde tercih edilen mobilyalardan biri. Hepimiz onları gördük, ancak konu dekorasyon olunca bazen aklımız karışıyor. Zigon sehpa nedir, zigon sehpa nerede kullanılır, zigon sehpa nasıl kullanılır gibi sorularınıza yazımızda yanıt veriyoruz. 

Zigon Sehpa, birbirinin içine geçerek saklanan ve gerektiğinde tek tek çıkarılarak kullanılan sehpalardır.  ‘Zigon sehpa ne demek?’ sorusuna zigonun anlamını açıklayarak cevap verdikten sonra, zigon sehpalarla ilgili ipuçlarına ve detaylara doğru ilerleyelim.

Estetik görüntüsü, kullanışlı yapısı ile birçok amaçla kullanılabilen zigon sehpalar farklı malzemeler, farklı tasarımlar ve farklı büyüklüklerde kullanılabilmekte. Eklemeden geçemeyiz, puzzle orta sehpalar da zigon sehpalarla yarışır.

Zigon sehpaların ölçüleri çoğunlukla yan sehpalar gibidir. Fazla büyük zigon sehpalar kullanışsız olacağı için sık tercih edilmemekte, daha çok dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır.

Renkli zigon sehpalar son yıllarda modern ve renkli evlerde çok tercih ediliyor. Beyaz ve siyah renklerin dışında renklerde seçilen zigon sehpalar evlere renk ve hareket detayı katan parçalar olmaya başladı bile. 

Ahşap, cam, metal gibi farklı malzemeler kullanılarak üretilen zigon sehpaları seçerken özellikle kolay temizlenme özelliğini aramakta fayda olacaktır. Sık kullanılan ve küçük yüzeyleri olan sehpaların çabuk çizilmesi ya da zor temizlenmesi kullanım aşamasında zorluk yaratabilir.

Zigon sehpa kullanımı, zigon sehpaların göz yormayan ve düzen getiren özellikleri sayesinde 2019’un trendleri arasında yerini almaya başladı bile. Bir de zigon sehpa tasarımları değişti, buna değinmemek de olmaz elbette. Artık pirinç, gümüş rengi, altın rengi zigon sehpalar bulmak mümkün. Dekorasyon trendlerinin gerisinde kalmayan zigon sehpalar yaşam alanlarınıza daha çok işlev kazandıracak. 

Yuvarlak, kare, kalp ya da dikdörtgen gibi farklı şekillerde karşımıza çıkan zigon sehpa modelleri minimal, avangart, desenli, farklı dokularda üretilmektedir. Country tarzında, rustik ya da vintage, retro evler fark etmeksizin rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Masif, ham ahşaptan yapılmış sehpaların da son yıllarda çok fazla tercih edildiğini, dekorasyonda rahatlık sağlayan bir detay olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Tekerlekli, çekmeceli, tepsili zigon sehpa modelleri bulunmaktadır.

Zigon sehpalar için çoğunlukla örtü kullanılmaz. Ancak zigon sehpa örtüleri kullanmak istiyorsanız, küçük ve sehpanın genel tasarımına uygun olmasına özen göstermeniz gerekir.

Zigon sehpa takımları evin ruh haline uygun olmalı, kolay bir şekilde birbirinden ayrılmalı, kolay temizlenmeli ve evin doğal havasını bozmamalıdır. Zigon sehpa takımının üzerine tıpkı orta sehpada olduğu gibi bir tepsi yerleştirilebilir, bu tepsi de uygun şekilde dekore edilebilir. Aynı şekilde, kitap kombinasyonları ya da bir saksı ya da vazo da yerleştirmeniz mümkün. Kullanmadığınızda zigon sehpaların dekorasyondaki görevine vurgu yapabilirsiniz. 

Aşağıda sizin için seçtiğimiz zigon sehpa modellerine göz atabilirsiniz. Daha çok zigon sehpa için>> https://www.cosalindo.com/zigonlar

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar