TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

OKUMA KÖŞESİ DEKORASYONU

15.08.2017

Evlerimizi dekore ederken her alanına ayrı özen gösteririz. Serilecek halısından tablosuna, parkesine, perdesine ince eleyip sık dokuruz. Bazen sevdiğimiz birkaç stil arasından eleme yapmak zorunda kalır, belki de birkaç stili başarıyla harmanlarız. En çok özen isteyen alanlardan biri de bana göre okuma köşeleri. Mesele, evin herhangi bir alanında kitap okumak değil, kitap okumaya özel alanlar yaratmaktır. Elbette yatağına uzanıp veya salondaki geniş koltuğa serilip okumaktan büyük keyif alanlar da vardır ama hazırlanan alanın okuma köşesine özel olduğunu bilmenin keyfi de her kitapsever için ayrı önem taşır. Peki okuma köşesi nasıl oluşturmalı, nasıl dizayn etmeli? Okuma köşesi dekorasyonu nasıl yapılır? Örneklerle biraz detaylandıralım.

Bou Art&Design Ironman Raf Ünitesi https://www.cosalindo.com/ironman-raf-unitesi

Name Design Studio Suzani Bahar Çiçekleri I Koltuk https://www.cosalindo.com/suzani-bahar-cicekleri-i-koltuk

Daedalus Furniture Lat Antrasit Raf Ünitesi https://www.cosalindo.com/lat-antrasit-raf-unitesi

Name Design Studio Goblen Koltuk https://www.cosalindo.com/goblen-koltuk

Daedalus Furniture Bey Sarı Koltuk https://www.cosalindo.com/bey-sari-koltuk

İster ayrı bir çalışma odanız olsun ister kütüphaneniz salonda bulunsun, hemen yanının hakkı konforlu bir berjer veya bol yastıklı bir koltuktur. Çünkü bazen okunacak kitabı seçmek zaman alır ve yanı başında oturup tek tek inceleme ister. Böyle anlar için pratiklik esastır.

En tatlı düzenleme şekillerinden biri de yine bol bol kırlentin süslediği, kocaman bir camdan hayata bakan sedirli oturma alanlarıdır. Bu köşelerde yemeğini suyunu da yanına aldığında sonsuza dek huzurla yaşanabilir izlenimi verir. Sedir olmasından dolayı belki çok konforlu olmayabilir ama burada gerçekten uzun saatler geçirmeyi planlıyorsanız mobilyacınıza koltuk konforunda ama sedir görünümünde bir parça hazırlatabilirsiniz. 

T&S Interiors Özel Tasarım Josephine Koltuk https://www.cosalindo.com/ozel-tasarim-josephine-koltuk

Daybedler herhalde kitapla özdeşleşebilecek en rahat koltuklardandır. Bir çalışma odası veya okuma köşesi oluşturuyorsanız mutlaka bir adet de daybede yer vermek hiç pişman olmayacağınız bir seçim yapmak demektir. Özellikle uzun ve soğuk kış günlerinde üzerinize alacağınız yumuşacık bir battaniye ile birlikte okumanıza rahatınızı bozmadan minik uyku araları katabilirsiniz. 

Okuma alanı yaratılabilecek en hoş alanlardan biri de dubleks evlerin galeri boşluğuna bakan alanlardır. Evin geri kalanına açılan bölüm olduğundan üst kat için belli bir genişlikte yer ayrılmak durumundadır. Çoğu projede bunu görebilirsiniz zaten. E galeri boşluğu da sunduğu ferah alan sebebiyle aşağıya bakarken size hakimiyet duygusu verir. Kabuğunuza çekildiğiniz yerden aynı anda eve de hakim olduğunuz hissi emin olun hoşunuza gidecektir.

Name Design Studio Bay Sarı Sevda Koltuk https://www.cosalindo.com/bay-sari-sevda-koltuk

Tabii ki en güzel okuma köşelerinden biri de şömine yanıdır. Eğer evinizde yapay veya doğal bir şömine varsa zaten başka bir okuma alanı yaratmanıza gerek yok. Burasını dilediğiniz şekilde organize edebilirsiniz. 

Name Design Studio Smiley Mor Sevda Puf https://www.cosalindo.com/smiley-mor-sevda-puf

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı edindirmeye çalışırken yapmanız gereken en önemli adımlardandır okuma alanları. Bolca kitap almak, örnek olmak açısından yanında kitap okumak önemlidir fakat bu aktivitesini konfor ve zevkine hitap edebilecek bir alanda gerçekleştirmesi de bu değerli alışkanlığın oturması için elzemdir.

Koca bir odayı bu amaca hizmet ettirmenize gerek yok, kendi odasında ufacık bir alan bile hayal dünyasını aralayacak kapı olarak görünecektir ona. Hatta ara ara kendi okuma köşenizden de faydalanabileceğini belirtmeniz ayrı bir motivasyon kaynağı olabilir. 

Bakır İstanbul Tripod - Pipe Bakır Lambader https://www.cosalindo.com/tripod-pipe-bakir-lambader

Parlaq Interiors Boss Eskitme Kaplama Lambader https://www.cosalindo.com/boss-eskitme-kaplama-lambader

Phare Studio Ball Lambader https://www.cosalindo.com/ball-lambader

Parlaq Interiors Wired Neo Siyah Cage Lambader https://www.cosalindo.com/wired-neo-siyah-cage-lambader

Phare Studio 1950 Üç Kollu Lambader https://www.cosalindo.com/1950-uc-kollu-lambader

- Sibel Çikler Demirci