TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

05.06.2018

OKYANUS VE ÇÖLE BAŞKALDIRAN MOROCCO DESENLERİ

Morocco stili, uygulandığı tüm mekânlarda Kuzey Afrika’nın güneşli, rengarenk, okyanus kokusu taşıyan canlılığını yaşatan eşsiz bir kaynak. Mor, mavi, kırmızı, fuşya, yeşil, sarı, beyaz gibi belirgin ve canlı renkleri özgürce ve birbiri içinde kullanma konusunda hiçbir sınır tanımayan bu anlayış sanki çölün tek renkliliğine bir başkaldırı gibi durur.

Morocco desenleri çeşitliliğiyle tüm tekstil ve kilimlerinde kendine yer bulan ve dekorasyondaki Morocco tarzını belli eden önemli bir işaret olarak kabul görür. Cilalı Taş Devri’nden bu yana yerleşim alanı olan Fas (Morocco) ülkesine ait desenler; mağara resimlerinden çöl çiçek ve hayvanlarına, Endülüs kültüründen İspanyol ve Fransız etkisine dek çok kültürlü etkileri ve biçimleri yansıtır. Çöl ve okyanus iklimini bir arada yaşayan bu özel coğrafyada gelişen muhteşem mimari, serin tutmak için avlular ve karolara büyük yer ayırmıştır. Mozaik ve karo/fayans kullanımının yoğunluğu ve sayısız desen çeşitliliği Morocco seramik karo anlayışını doğurmuş diyebiliriz.

Carocim | Angle Dessert Seramik  https://www.cosalindo.com/angle-dessert-seramik

Carocim | Poisson Lune Yeşil Seramik https://www.cosalindo.com/poisson-lune-yesil-seramik 

Koridorlarınızda, mutfak ve banyolarda, dekoratif amaçla yaşam alanlarınızın duvarlarında karolardan oluşturulmuş göz alıcı Morocco etkisi yaratabilirsiniz.

Berberilerin coğrafyaya dayalı, hayvancılıktan beslenen kadim dokumacılık kültürü Morocco kilimlerini ortaya çıkarmıştır. Morocco desenli duvar ve yer halılarıyla aradığını Fas havasını evinize taşıyabilirsiniz.

Loominology | Morocco Kırmızı Motifli Halı https://www.cosalindo.com/morocco-kirmizi-motifli-hali

Loominology | Morocco Desenli Halı https://www.cosalindo.com/morocco-desenli-hali 

Bakır işçiliğinin büyük önem taşıdığı stilde, bakır ya da bakır kaplama dekoratif eşyalar ve mutfak eşyaları kullanmak çok yerinde olacaktır.

Bakır İstanbul | Musketeers Bakır Bardak https://www.cosalindo.com/musketeers-bakir-bardak

Parlaq Interiors | Trio 3'lü Bakır Çerezlik https://www.cosalindo.com/trio-3-lu-bakir-cerezlik

Seramik ve porselenlerde ise renkli ve mavi-beyaz Morocco fincan takımları, Morocco tabaklar kullanmak sofralarınıza Mağrip ihtişamını taşır. Nazar gibi kültürel inançlarıyla öne çıkan Mağrip ülkelerinde ‘göz’ önemli bir simge olduğunu düşünerek seçimler de yapılabilir.

Aydan Öner | Göz Kahve Fincanı 2 li Set https://www.cosalindo.com/goz-kahve-fincani-2-li-set 

Canlı renklerle çizilmiş çizgiler ve desenleriyle parlak kumaşlar, tüller, kıl dokumalardan tekstilleri Morocco koltuklarda, perdelerde, örtülerde kullanabilirsiniz. Ayrıca sedirlerin çok yaygın kullanıldığı kültürde Morocco yastıklar çokça yer kaplar.

Name Design Studio | Bay Pembe Sevda Koltuk https://www.cosalindo.com/bay-pembe-sevda-koltuk

Muhtelif Design | Pembe Zikzak Desen İkat Yastık https://www.cosalindo.com/pembe-zikzak-desen-ikat-yastik

Bakır işçiliği kadar demir işçiliğinin de önemli olduğu Fas’ta, ferforje kullanımı da önemli ve yaygındır. Bu nedenle Morocco eşyalarınızda demir işçiliğine yer açabilir, ferforje kullanabileceğiniz alanlarda bundan kaçınmadan hareket edebilirsiniz.

Morocco çay ve kahve takımları, Kapalı Çarşı dolaylarında sık rastladığımız mozaik camdan rengarenk aydınlatmalar da stili yaşatmakta önemli detaylar olarak değerlendirilebilir. Renklerin, desenlerin, dokuların coşkunlukla ve sınırlanmadan kullanılabildiği bu müthiş tarzda her daim sıcak ve ihtişamlı hissetmek için detayları bir bütünlük içinde sunmak önemli. Fas’ın binlerce yıllık, birçok etki altına girmiş ve nihayetinde tümüyle kendine has ruh haline ve çizgisine ulaşmış mimari ve dekorasyon anlayışına hakkını vermek için diğer stillerle el ele yürümekten korkmayın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar