TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

27.10.2017

ORMAN ETKİLİ DEKORASYON FİKİRLERİ

Orman, doğanın dengesini elinde tutan, her mevsimi ayrı kucaklayan... Adım attığımız an huzur bulduğumuz, ruhumuzu dinlendirdiğimiz... Yaz oldu mu tropikalleriyle etrafımızı kuşatan, kış oldu mu iğne yapraklı kozalaklılarıyla kendine çeken... Bu yılın başından beri çokça konuştuk yeşili, malum renk otoritesi Pantone, bu yılın rengini bitki yeşili “greenery” olarak belirlemişti. Yılın sonuna yaklaşırken elbette yeşile veda edecek değiliz zira kişisel olarak trend bir renge takılıp diğer yıl bırakanlardan değilim. Kişisel zevklerde bile belli br dönemi kapsadığını düşünüyorum böyle öne çıkan renklerin. Bu sebeple yeni gelecek renge odağımızı kaydırmadan önce yeşili bir de kış versiyonuyla ele alalım istedim. 

Kara orman bir efsane, pastası bile yok mu ;) Derinlikleriyle gerilim ve merak uyandıran bu gizem yüklü doğa harikasını evlerde nasıl uygulayabiliriz derseniz meşhur söylem olan “yeşilin 50 tonu” diyebilirim. Açıktan ziyade koyu renk yeşilleri ton sur ton kullanmak orman algısını güçlendirecektir. Açık tonlara da elbette yer verilebilir ama yoğun olarak değil de koyu tonların arasına bir geçiş katmak için olabilir. 

Hazır önümüz kış iken duvarlarda yeşilin tonlarına yer verebilirsiniz. Dört duvarda kullanılacaksa bordür geçişli olarak iki renkli kullanabilirsiniz veya tek duvarda, kolonda tercih edebilirsiniz. Aynı tona mekanın farklı bir noktasında mobilya veya aksesuar olarak da bir dokunuş yaparsanız enfes bir kombin yaratmış olursunuz. 

Duvar gibi büyük ölçekli alanlara cesaret edemezseniz her daim en risksiz ve düşük maliyetli dekorasyon noktası olarak kırlent ve yastıklarla bu tonlamaları yakalayabilirsiniz. Bu ister yatak odası olsun ister salon ister çocuk odası...

Orman ve yeşil dediğimiz için sadece yeşili katı kural olarak düşünmemeliyiz. Binbir rengi, paletinde birleştiren doğanın içinden farklı tonlara da geçişler yapabilirsiniz. Mürdüm, ot sarısı, yaban mersini mavisi gibi buğulu tonlar ideal birliktelikleri oluşturabilir.

Evin içini değil dışını da orman etkileri sarabilir. İri ve ince yapraklı bitkileri bir arada kullanmak, sarmaşıklarla desteklemek balta girmemiş ormanlara gönderme yapabilir.

Ayrıca dört mevsim yeşil kalmayan bizler gibi doğup yaşayıp ölen bu organizmanın sararıp kızarıp solan en romantik tonlarına da yer vermek gerek...

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar