TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

30.05.2018

ORMAN EVİ DEKORASYONU

Şehir yaşamının kaosunda yorulan herkesin hayali, hafta sonu kaçacak özel bir mekana sahip olmak. Çiftlik evleri, orman evleri hafta sonu kaçamakları için ideal yaşam alanları arasında. Çiftlik evlerinde ya da orman evlerinde doğayla baş başa, sessiz, kuş cıvıltıları arasında dinlenmek stresten uzak bir hayatın başlangıç noktası sayılabilir. 

Wabi-sabi felsefesinden ilham alarak tamamladığı projeleri ile dikkat çeken Stüdyo AB, tamamladığı Orman Evi Projesi ile bu hayalin peşinden koşanlara etkileyici bir örnek oluşturuyor. 

Wabi-Sabi nedir?

Mobilyaların uyumuna odaklanmayan, desenler yerine dokulara önem veren, her parçanın doğallığını yücelten bir dekorasyonu işaret ediyor. Doğayla minimalist bir uyumun peşinde ilerleyen Wabi-Sabi, 2018'in olduğu kadar 2019'un da dekorasyon trendleri arasında şimdiden yer alıyor. Wabi-Sabi dekorasyon trendini beğendiyseniz, yaşam alanlarında kusurları görmezden gelmekle yola çıkabilir. Yolda ilham almak için başta Stüdyo AB projeleri olmak üzere Cosalindo.com'da yer alan tamamlanmış benzer projelere göz atıp ilham alabilirsiniz. Wabi-Sabi hakkında daha detaylı bilgi için All Dergisi Editörü Şengül Durucu tarafından Cosalindo.com için yazılan Kusurlardaki Güzelliği Görme Sanatı: WABİ-SABİ başlıklı yazıya göz atabilirsiniz. 

Stüdyo AB Projeleri

Stüdyo AB, 2015'te Aslı Baysan Birgen tarafından İstanbul'da kurulmuş bir mimarlık ofisidir. Evlerde ve ofislerde konsept çalışmalar üzerine uzmanlaşmış butik mimarisi ve iç mimarlık ofisi olan Stüdyo AB, 'wabi-sabi' felsefesi ve bütünselliğin ışığında malzemeye odaklanan akıcı ve stil sahibi bir çalışma kurgusu oluşturmayı tercih etmiştir. Stüdyo AB Projelerini Cosalindo.com'da Stüdyo AB sayfasında inceleyebilirsiniz. 

Orman Evi Projesi

Orman evi dekorasyonu denildiğinde, yoğun ahşap kullanımı gözünüzde canlanabilir. Klasik, yoğun ve koyu renkli, hatta bazılarımız için dinlendirmek yerine iç sıkıcı olabilen orman evlerinin dışında özgün çizgisiyle bir kaçışın hakkını verecek minimalizmde tasarlanmış bir orman evi ile tanıştırmak istedik sizi. 

Dağ evi dekorasyonu doğayla uyumlu olduğu derecede anlamlı olabilir. Doğayı yormadan, doğaya hem içeride hem dışarıda uyum sağlayarak uyumlu ve yaşanabilir bir dağ evi kaçış noktası oluşturabilirsiniz. 

Orman evi nasıl dekore edilir sorusunun en temel cevabı minimal olmalıdır. Tekrar yoğun ve karmaşık bir ev dekorasyonu oluşturmak, şehirden kaçış motivasyonunu düşürebilir. Stüdyo AB tarafından tamamlanan Orman Evi Projesinde minimal çözümler, dinlenme alanları ile sağlanan rahatlık, doğayla sağlanan uyum rahatlıkla gözlenebiliyor. 

Malzeme seçimi wabi-sabi felsefesine dayanan bir dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelebilir. Keten, toprak, yoğun olmayan deri, masif ahşabın kullanıldığı bu ev dekorasyonunda vazgeçilmez olan ise rahatlık. Rahat, dingin, doğal zaman geçirebileceğiniz mekanın oluşturulmasında göz yormayacak doğal detaylara yer vermeniz gerekecektir. Wabi-Sabi felsefesine uygun olarak ise, fazla dekoratif obje kullanmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bir dağ evinin ihtiyaç duyduğu doğallığı yakalamak için wabi-sabi felsefesinden ilham alması onu daha güçlü ve daha işlevsel kılıyor. 

Orman evinizin büyüklüğüne göre, aslında ihtiyaçlarınıza göre farklı odalar oluşturulabilir. Arkadaşlarınızın katıldığı partiler, yemekler düzenleyebilir, arkadaşlarınızı evinizde ağırlayabilirsiniz. Bu da daha çok yatak odasını gerekli kılar. Dağ evinizi tamamlarken ileride doğacak ihtiyaçlarınız için yeterli alanı oluşturmayı ihmal etmeyin. Yatak odalarında da doğal malzemeler, ev tekstil ürünleri tercih edebilirsiniz. Orman evinin bütünlüğünü sağlayacak bu birliktelik, orman evinizde sağladığınız huzuru tüm güne yaymanızı sağlayacaktır. 

Wabi-sabi felsefesinden ilham alan dağ evi projesinde dekoratif detaylar az olsa da detayların gücü projenin etkileyiciliğini artırıyor. Wabi-sabi dekorasyonun 2018 trendleri arasındaki yükselişini artırmasının sebeplerinin başında da bu geliyor, az dekoratif ürünle daha etkileyici ve huzurlu bir görünüm oluşturmak. Kusurların doğal güzelliğinin farkına varın, keşfetmekten vazgeçmeyin.

Çocuk odaları her zaman farklı bir çizginin izini sürse de çocuk odalarının da ev dekorasyonu ile bütüncül oluşturulması, ev dekorasyonunda odalar arası sıcak bir iletişim sağlayacaktır. 

Dağ evlerinin olmazsa olmazları da veranda, bahçe, teras gibi doğayla daha yakın temas kurabileceğimiz açık ya da yarı açık alanlardır. Ev dekorasyonunun etkisini dış mekanda da yaşatabilirsiniz. Doğal malzemeler, doğal dokular yine dış mekanda da tercih edilebilir. 

Farklı stillerde farklı tarzlarda ev dekorasyon projelerini incelemek için Cosalindo.com'da Projeler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar