TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

05.03.2019

OTURMA ODALARININ KURTARICISI ORTA SEHPALAR

Kimi evlerde ihtiyaç duyulmasa da kimi evlerin vazgeçilmezi... En çok kullanılan, evi ve evde yaşayanları özetleyen orta sehpalar benim için olmazsa olmaz mobilyalar arasında. Orta sehpa nedir, nerede kullanılır, hangi malzemelerden yapılır, hangi renk orta sehpa almalıyım gibi sorularınız varsa bu yazıda sorularınızı cevaplacağız.

Orta Sehpa, evin oturma odası ve salonlarında oturma bölümünün çoğunlukla ortasına yerleştirilen sehpadır. Orta sehpa nedir sorusuna cevap verdikten sonra orta sehpanın hangi alanlarda kullanıldığına değinelim. “Orta sehpa ne işe yarar?” sorusuna cevap vermek zor değil. 

Orta sehpalar hem işlevsel özelliklerinden dolayı hem de dekoratif amaçlarla tercih edilir. Oturma odamızda hayatımızı kolaylaştıran orta sehpalar aynı zamanda oturma odası dekorasyonu için dekorasyon stilini destekleyen önemli bir parça haline gelir. Bu da orta sehpa nasıl dekore edilir ya da orta sehpalar nasıl süslenir sorularını akla getirir.

Orta sehpa üzeri dekorasyon stilinize uygun şekilde dekore edilebilmektedir. Orta sehpa dekorasyonunda çoğunlukla çiçekler ve mumlar tercih edilmekle birlikte hoş bir heykel ya da küçük dekorasyon kurallarına uygun şekilde hazırlanan bir tepsi de kullanılabilir. Orta sehpalarda sergilenmek üzere tabaklar kullanılabilir, tabaklar dekoratif objeler yerleştirmek için kâse gibi de kullanılabilir ya da büyük bir kâse orta sehpanın tek süsü olarak kullanılabilir. Mumluklar, şamdanlar da orta sehpada tek dekoratif obje olarak kullanılabilir. Gümüş şamdanlar, ahşap şamdanlar, metal şamdanlar, pirinç şamdanlar kullanılabilir. Cam şişeler evin stiline göre tercih edilebilir, aynı şekilde cam vazolar da orta sehpa süsü olarak tercih edilebilir. Vazolarda renk tercihinizi berjerlerinizle aynı renkte yapabilirsiniz. Farklı boylarda vazolar tercih edebilirsiniz. Dekoratif kutular da orta sehpanızın üzerinde oturma odanıza farklı bir görünüm kazandıracaktır. Eğer orta sehpanızda bir tepsi kullanacaksanız, tepsinin renginin ve dokusunun orta sehpanızın rengi ve ölçüleri ile uygun olmasına özen gösterin. Tepsinin üzerine bir vazo ve vazonun içine hoş bir çiçek koyabilirsiniz. Kitaplar da yine bu tepsinin dekorasyonunu sağlayacak bir alternatiftir. Farklı dillerde kitapları üst üste kullanmayı tercih edebilirsiniz. Mum bu tepsinin olmazsa olmaz parçasıdır. Hem sehpa ile hem tepsi ile hem de vazo ile uyumlu farklı boylarda iki mum tercih etmenizi önerebiliriz. Sizin için anlamı olan, küçük bir aksesuar da bu tepsinin dekorasyonunda tercih edilebilir.

İpucu: Orta sehpanız için örtüler de tercih edebilirsiniz. Orta sehpanız için otantik, dokuma, doğal kumaşlardan hazırlanan örtüler ya da belki sadece eşarp kullanabilirsiniz.

Orta sehpa modelleri hem tasarım olarak hem de kullanılan malzemelere göre farklılık gösterebilir. Cam orta sehpa modellerini tercih edebileceğiniz gibi seçtiğiniz tarza ve evin doğasına uygun olacak şekilde, ahşap orta sehpa modelleri de seçebilirsiniz. Ceviz orta sehpa hoş bir seçim olacaktır. Mermer orta sehpaların yanı sıra metal orta sehpalar da alternatifler arasında sıralanabilir. Aynı zamanda pirinç orta sehpalar da son yıllarda çok tercih edilen modeller arasındadır. Klasik orta sehpalardan hoşlananlar için deri orta sehpalar da bir alternatif olabilir. İşlevsel, çok amaçlı bir orta sehpa isteyenler için sandıklı orta sehpalar, çekmeceli orta sehpalar, açılan ve masa olan orta sehpalar da bulunmaktadır. Ev dekorasyonu trendlerini takip etmekten hoşlanıyorsanız aynalı orta sehpa modellerinin son yılların trendleri arasında sayıldığını fark etmiş olmalısınız. Aynalı orta sehpa modelleri ile evinize farklı bir hava verebilirsiniz. 2019 dekorasyon trendleri de ayna sehpa modellerinin payı olduğunu da eklememiz gerekiyor, yine 2019 dekorasyon trendlerine etkisi devam eden mermeri pirinç ayakların üzerinde tercih edip mermer orta sehpanızı tamamlayabilirsiniz. 

Orta sehpa tasarımları da sürekli yenilenerek gelişmeye devam etmektedir. Country ya da rüstik bir ev dekorasyonu için ahşap orta sehpaları düşünebilirsiniz. Aynı zamanda palet kullanılarak hazırlanan orta sehpalar da son yılların trendleri arasında sıralanabilir. Palet orta sehpalar genç ve hareketli evler için hoş alternatifler arasındadır. Palet orta sehpalar çoğunlukla tekerlekli olarak sunulmaktadır. Aynı şekilde tekerlekli orta sehpa modelleri arayanlar için diğer modeller de tercih edilebilir, paletle sınırlı kalmayın. Country ve rustik evler için ağaç kesitleri kullanılarak hazırlanan orta sehpalar da bir alternatif olacaktır, dilendiği takdirde ağaç kütükleri de sehpa olarak kullanılabilmektedir. Modern, otantik, avangart, nostaljik, ottoman şık ve zevkli orta sehpa modelleri de tercih edilebilecek diğer modeller arasında yer alır.

Orta sehpa, ürün tasarımcılarının yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağlayan ürünler arasındadır. Orta sehpa tasarımları giderek daha ilginç şekillerde de kendini gösterebilmektedir. Akvaryum orta sehpalar, bisikleti çağrıştıran modeller, taş orta sehpalar, tavlalı ya da satranç takımlı orta sehpalar ilginç sehpa modellerinden birini seçmek isteyenler için hoş alternatiflerdir. Büyük sandıklar ya da sepetler de orta sehpa için hoş fikir olacaktır. Puzzle sehpaları da hem zigon sehpa hem orta sehpa olarak kullanabilirsiniz.

Peki, orta sehpa gerekli mi? Dekorasyon söz konusuysa ve işin içine yaratıcılık giriyorsa hiçbir şey için gerekli ya da gereksiz diyemeyiz. Orta sehpanın oturma alanlarını düzenleyici özelliğinden dolayı tercih edilmesinin faydalı olacağını, ayrıca estetik olarak da hayli dikkat çekici bir unsur olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Orta sehpa renkleri malzeme seçiminden kaynaklanmakla beraber, boyanabilir malzeme tercih ederek istenilen renkte bir orta sehpa da tercih etmeniz mümkün. Evinizin dekorasyon stilini aklınızdan çıkarmadan farklı renk seçenekleri de deneyebilirsiniz.

Orta sehpa nasıl seçilir konusu da hayli önemlidir. Orta sehpa seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Elbette dilediğiniz gibi dekore etmekte özgürsünüz ancak bazı dekorasyon kuralları kullanımınızı kolaylaştıracak ve estetik olarak farklılık katacaktır.

ORTA SEHPA DÜZENLEMESİ NASIL YAPILIR?

Orta sehpaların oturma alanlarının ölçülerine paralel olarak seçilmesinde fayda vardır. Orta sehpanızın uzunluğu koltuklarınızın ölçüsünün yarısı ya da üçte biri kadar olmalıdır. Sehpanızın boyu ve uzunluğu oturulan yerden uzanılacak şekilde ayarlanmalıdır. Serviste zorluk çıkarmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Orta sehpa büyüklükleri ve şekilleri farklılık göstermektedir. Çoğunlukla ideal orta sehpa şekli ikili ve üçlü kanepeleri de düşünerek dikdörtgen sehpadır denilebilir ancak kare ya da yuvarlak sehpalar da çok tercih edilmektedir. Alanlarınız darsa kare sehpa yerine dikdörtgen sehpa seçmekte fayda olacaktır, çünkü kare sehpalar daha çok alanı kapladığı için küçük alanlarda uygun bir seçim olmayacaktır. Küçük alanlarınız için transparan modelleri ya da aynalı modelleri tercih edebilirsiniz. Yuvarlak sehpalar da farklı tasarımları ile dikkat çeker. Yuvarlak orta sehpa modellerinden birini seçtiğinizde ev dekorasyonunuza keskin çizgiler hakimse yuvarlak orta sehpa bu keskin çizgileri yumuşatmakta etkili olacaktır.

Evinizin geniş alanlarına sehpalar yerleştirip alanları bu şekilde doldurabilirsiniz. 

İpucu: Orta sehpanızın kullanım amacını asla aklınızdan çıkarmayın, aksi takdirde üzerine fazla dekoratif obje koyarak kullanımının zorlaşmasına neden olabilirsiniz.

Halı ve kilimler de orta sehpanın altında vermek istediğiniz görünümü pekiştirecek detaylar arasındadır. 

Sizin için seçtiğimiz orta sehpa modellerini aşağıda bulabilirsiniz. Daha çok orta sehpa modeli için Cosalindo'da Orta Sehpalar bölümüne göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar