TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

06.12.2018

PANTONE 2019'UN RENGİNİ BELİRLEDİ: LIVING CORAL NEDİR?

Her sene olduğu gibi bu yıl da Pantone tarafından açıklanan yılın rengine değinmeden geçmiyoruz. Yılın rengi ne, yılın rengi hangisi, 2019'un rengi nedir gibi sorularınıza şimdiden hazırlıklıyız ve Pantone tarafından belirlenen yılın rengi için en güzel tasarımları birlikte keşfedelim.

Pantone 'Yılın Rengi'ni açıkladı. Her sene olduğu gibi bu yıl da şahsen heyecanla beklediğim yılın rengi sonunda geldi. Pantone 2019'un rengi olarak 'Living Coral'ı seçti. Nedir Living Coral? Aslında en temel haliyle "Mercan Rengi"nden söz ediyoruz. Canlı, enerjik, doğal bir renk olan mercan rengi yılın rengi oldu :)

Pantone'nun mercan rengini 2019'un rengi olarak belirlemesi, modada kullanıp hatta eskittiğimiz mercan rengini yeniden sahalara çekmeye yeterli olacak mı bilememekle birlikte, Pantone'un gerekçesini beğendim. Dijital teknolojinin ve sosyal medyanın giderek artan şekilde günlük yaşama karışmasına tepki olarak, bağlılık ve gizlilik sağlayan sürükleyici deneyimler aradığımızdan söz eden Pantone iyilik ve yaşam enerjisi arayışlarımız için bizi sıcak tonuyla içine alan mercan rengini seçtiğinden söz ediyor. 

Modada mercan rengini en çok takılarda gördük. Büyük ve gösterişli resiflere atıfta bulunan mercan rengi kolyeler kimi zaman ayakkabılarda kimi zaman aksesuarlarda kimi zamanda mercan desenleriyle elbiselerde kendini gösterdi. Krem rengi, beyaz, turkuaz, bej gibi renklerle kolayca kombinlenebilen mercan rengini aslında bir süredir dekorasyonda da görmüyor değildik. Yatak odalarında, yastıklarda, oturma odalarında dekoratif obje olarak ya da ev tekstili ürünlerinde mercan desenlere, mercan figürlere rastlıyorduk. Şimdi yepyeni renk vurgusuyla turuncunun, nar çiçeğinin ve somon rengini geride bırakıp yepyeni bir görünüm kazandı. 

Living Coral, doğada da kolayca rastlayabileceğimiz bir renk. Bu nedenle dekorasyonda çiçeklerden de destek alabilirsiniz. Mercan figürlü dekoratif objeler ya da mercanın resmedildiği tablolar da tercih edebilirsiniz. Living Coral; rengin tanıdık ve enerji verici yönlerini yayar. Bu gösterişli ve canlı renk, hem göze hem ruha hitap ediyor. 

PANTONE Living Coral, mercan resiflerinin nasıl sığınak olduğuna ve bizim de belki yeni ve doğal bir sığınağa ihtiyacımız olduğuna vurgu yapıyor.

Pantone tarafından daha önce belirlenen renklere göz atmak isterseniz: 

https://www.cosalindo.com/kesfet/pantone-yilin-rengini-secti-bitki-yesili

https://www.cosalindo.com/kesfet/pantone-yilin-rengini-acikladi

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar