TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

18.12.2017

PANTONE YILIN RENGİNİ AÇIKLADI

Mor Ötesi Bir Yıl bizi bekliyor. Yeni yıla doğru hızla ilerlerken 2018’in dekorasyon trendleri tamamlanmaya başladı. Bunlardan biri de renk otoritesi Pantone’un merakla beklenen yeni yılın rengini ilan etmesi. Her yıl trendsetterlara öncülük eden, onları yönlendiren, analiz eden yanıyla yıla yön veren Pantone 2018’in rengini “ultraviyole” olarak açıkladı. Yani mor ötesi. Her yıl renk belirlenirken belli kırılımlar ve yönelimler çerçevesinde renk kodlanır ve sunulur. Gelin bu mor yılı mercek altına alalım. 

Name Design Studio Loveseat Mor Hayal 2'li Kanepe https://www.cosalindo.com/loveseat-mor-hayal-2-li-kanepe

Tarihi olarak düşünürsek “ultraviyole” rengi her zaman için mistik ve spiritüel bir anlam taşımıştır. Çoğunlukla meditasyon egzersizlerini beyinsel aktiviteyi işleyen alanlarda görürüz. Bu sebeple beyin geleceğe yönelik ipuçlarını takip eder. Mavi tabanlı bu mor renk aynı zamanda hayal gücünü simgeler. Dolayısıyla dikkatimizi ve potansiyelimizi daha üst seviyelere çekmekle görevlidir.

Renklerin insanlar ve markalar üzerindeki büyük etkisi fark edildiğinden beri bunları doğru yerde doğru biçimde kullanmak daha da önem kazandı. İstenilen mesajı, vurguyu renkler aracılığıyla gerçekleştirmek çokça tercih edilir oldu çünkü her rengin kesinlikle bir mesajı, anlatmak istediği var. 

Accract Mor Kesme Cam Küçük Vazo https://www.cosalindo.com/mor-kesme-cam-kucuk-vazo

Mor tonları romantizm ve duygusallığın rengi olduğundan yatak odalarında ister büyük ölçeklerde ister ufak detaylarda kullanılabilir. Bazen sadece bir yatak örtüsü, abajur şapkası bile yeterli gelebilir. Abajur şapkasında tercih etmek ışığı yansıtması açısından duvar boyasına girmeden benzer etkiyi yakalamak açısından faydalı olur. Gündüz kapalı olduğunda ise daha küçük bir alanda morun keyfini yaşamış olursunuz. Böylelikle rengin yoğunluğu sizi yormadan uzun süre etkileyebilir. 

Ultraviole, sanatsal üretkenlik ve beyinsel faaliyetleri tetiklediğinden çalışma ortamlarında (elbette yerine göre) yer verilebilir. Özellikle müzik ve resim sanatçıları için ilk seçenek olabilir. 

Menekşe moruna gönderme yapan ultraviyole rengi daha açık tonlarıyla kombinlenerek ton sur ton şeklinde uygulanabilir. Mor paletinde bu kombine en yakışacak olanı da lavanta ve leylak renkleridir.

Salonunuzda her şey çok düz renk ve siz biraz hareketlendirmek istiyorsanız lüks ve ihtişam parçacıkları eklendiğinde müthiş bir etki yaratan mora rahatlıkla yer verebilirsiniz. Bir başka seçenek de daha az yoğunlukta bir araya geldiğimiz sofralarda ince detaylara ultraviyole ışınlarını yansıtabilirsiniz. Belki peçeteliğinde, belki peçetenin kendisinde, hatta orta süsünde. 

İddialı renklere cesaret edemiyorsanız yine en pratik öneri bu tonlarda haftalık canlı çiçeklerle evinize moru davet etmenizdir. Hem istediğiniz sirkülasyonda devamlı morun keyfini çıkarıyor olursunuz hem de istediğiniz odaya taşıma imkanınız olur. Çok büyük alanlara uygulanmadığı için de kullanım ve uygulama pratikliği barındırır. 

Evet, yıl mor ve ötesi bir yıl. Evlerinizde dönüşüme hazır olun.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar