TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.05.2017

PEYZAJ DÜZENLEMEDE GERİ SAYIM

Bahar aylarının ruhu tazeleyen tarafı bol yeşilliği ve rengarenk çiçekleri. Kışın uzun gecelerin ve kasvetli gündüzlerin hükmettiği günlerin ardından ilaç gibi gelen, hücrelerimizi bile yenileyen aylar. Erken bakım, dikim gerektiren bitkiler şubat-mart aylarında toprakla buluşuyor. Ancak mayıs ayında olduğumuza göre baharı tamamlamadan bahçelerle ilgili son düzenlemeleri yapmak gerek. 

Toprağın her bitkiyi kabul etme, verimini arttırma durumu birbirinden farklıdır. Bazı bitkiler sonbahar, bazıları ilkbahar, bazıları da yaz aylarında ekime dikime uygundur. Dolayısıyla, bahçelere açıldığımız, yeşilin ve peyzajın tadına varmaya başladığımız şu günlerde yavaş yavaş hazırlıkları tamamlama zamanıdır. 

Mayısın gülleriyle bu ayı doldurup sonlarına doğru açan hanımelleri en yoğun koku kaynaklarıdır. Yaz boyunca bu kadar yoğun koku verecek bir diğer bitki ise temmuz ortası civarında bizi rüya alemine sürükleyecek olan lavantalardır. Fransa’da Provans bölgesinin imzası olan bu çiçekler için geniş tarlalar dolusu ekmenize gerek yok elbette. Bahçenizin dış duvarı, iç duvarı, âtıl bir alanına lavanta tohumlarını ekebilir, yazın esen hafif rüzgarla içinizi ferahlatacak o eşsiz kokunun keyfine doyabilirsiniz. 

Bu konuda Cosalindo bünyesinde bulunan Cem Botanik’ten yardım alabilir, sayısız projenin peyzajına attığı imza niteliğindeki bahçeleri inceleyebilirsiniz. Büyük küçük alan ayırt etmeksizin doğru projelendirme ve bitki seçimiyle hayalinizdeki bahçeyi adım adım yaratabilirsiniz. 

Peyzaj ve yeşillendirmeden bahsederken sadece çiçekler ve ağaçlarla kendinizi sınırlı tutmayın. Bahçe ebatına uygun tasarlanabilecek mini göletler, çeşmeler ve yapay şelalelerle iddialı, görkemli ve doğayı daha fazla hissettiğiniz alanlara sahip olabilirsiniz. 

Cosalindo.com'da peyzaj projelerini inceleyebilir, dilerseniz en güzel bahçe çözümleri için bahçe projelerinden ilham alabilirsiniz >> https://www.cosalindo.com/bahce-projeleri

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar