TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.08.2018

RENGARENK YAZ KOKTEYLLERİ İÇİN KADEHLER

Yemek ve sofra düzeni ne kadar önemliyse içecek sunumu ve servisi de bir o kadar önem taşır. Alkollü veya alkolsüz hangi içkinin hangi bardakta servis edilmesi gerektiği, hatta servis edilmesi uygun olacak saatler, yanlarına eşlik edecek aksesuarlar, süslemede kullanılabilecek meyveler gibi detaylandırabiliriz. Bu sunumları hazırlamanın en keyifli dönemi kuşkusuz yaz aylarıdır. Kışın koyuluğundan, toprak tonlarından uzakta pastellerden, neonlara capcanlı tonların özgürce kullanılabileceği rengarenk yaz kokteyllerine kadehler derledim. Haydi biraz inceleyelim.

Son yıllarda klasiklerin dışına çokça çıkıldı ve şarap kadehlerinde muazzam özgün tasarımlara imza atılıyor. Evet, biraz modern, çokça yenilikçi ancak gelenekselci degüstatörler haricinde fazla kimselerin bu değişime itiraz ettiği yok çünkü şıklık ve gözleri, ruhu okşayan değişim herkes için ikna edici ve estetik.

Flüt şampanya kadehlerini bir süreliğine üst raflara kaldırabilirsiniz çünkü devir  “Great Gatsby” stili yayvan art deco kadehlerin devri. Filmin son versiyonu 2013 yapımı ancak inceden inceden işleyerek bu tarzı hayatımıza en ufak noktasına kadar yaymış olması aslında başarısını gösterir. Muhteşem Gatsby’ nin çılgın partilerinde şampanyanın bu kadehlere su gibi aktığı, elde devamlı tokuşturulduğu ve Leonardo di Caprio’ nun kadehini “şerefe” kaldırdığı o an unutulmaz. Bu gösterişin bir izdüşümü olarak bu kadehleri de gösterebiliriz.

Zwiesel 1872 Beyaz Şarap Kadehi | Zwiesel 1872 Şampanya Kadehi |  Zwiesel 1872 Şampanya Kadehi | Schott-Zwiesel Kokteyl Kadehi

Sadece şampanya değil elbette, şık sunumlar elde etmek istediğiniz alkollü veya alkolsüz hazırladığınız tüm kokteyllerinizi bunlarla servis edebilirsiniz.

Estetik her zaman cam veya kristalde değildir. Farklılığı sevenler için oldukça geniş seçenekler de mevcut. Örneğin, Musketeers’ a ait bakır kadehler de sürprizlere açık olanlara biçilmiş kaftan. Metalin soğuğu uzun süre muhafaza edebilmesi de bir diğer cazibesi.

Schott-Zwiesel Kokteyl Kadehi | Schott-Zwiesel Grappa Kadehi | Cemile Şarap Kadehi | Cemile Şarap Kadehi

İtalyanların ünlü içkisi grappa herkesin damak tadına hitap etmeyebilir fakat sevimli ve zarif kadehi sade, naneli, lavantalı, karpuzlu limonata sunumlarına pekala baş tacı olabilir.

 Bakır İstanbul Margarita Kadehi | Bakır İstanbul Martini Kadehi |  Cemile Kırmızı Kadeh Seti | Bakır İstanbul Martini Kadehi

Renkli pipetler en bilindik kokteyl aksesuarları. Peki bu kokteyl sunumlarına dantellerle, makramelerle ters köşe yapıp canlı çiçeklerle süslemeye ne dersiniz? Her zaman olduğu gibi görülmemişi, denenmemişi yapmak hem kendinize iyi gelecek hem de konuklarınıza hoş anlar yaşatacaktır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar