TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

05.07.2019

RENKLERİN DÜNYASINA DAİR AZ BİLİNEN BİRKAÇ NOT

Renklerin tarihi sizin de ilginizi çekiyor mu? Renklerle ilgili aldığım notları gözden geçiriyordum, birkaç ilgi çekici notumu sizinle de paylaşmak istedim.

Renk

► “Mummy Brown” yani Mumya Kahverengisi…  Gerçek mumyaların pigmentlerinden elde ediliyormuş. Bu iş için eritilecek mumya kalmadığında bu rengin kullanımı da durmuş.

bej

► Kozmik Latte diye bir renk daha önce duydunuz mu? Kozmik latte, Johns Hopkins Üniversitesi'nden bir astronom ekibi tarafından bulunan evrenin ortalama rengine verilen isimdir. Özel çalışma yöntemleri sonunda evrenin renginin cosmic latte olduğu sonucuna varılmış.

siyah

► Haberlerde mutlaka karşınıza çıkmıştır. İngiltere’de Surrey NanoSystems şirketinde siyahtan daha siyah bir renk elde edildi. Bu rengin adı ‘Blackest Black’ olarak başlayıp sonrasında Vantablack oldu. Başta teknolojide kullanılan bir malzemeydi ancak sonrasında renk olarak da kabul gördü. Şirket bu rengin sanatsal kullanım haklarını Anish Kapoor’a teslim etti. Hatırlıyor musunuz, o dönemde birçok sanatçıdan tepki alan bir gelişmeydi bu. Anish Kapoor bir süre bu rengi çok tercih etmedi ancak geçtiğimiz aylarda Portekiz’de ‘Black Hole’unu sergiledi. Vantablack’la ne yapılır diye sorulursa ilk akla gelecek black hole’u eser haline getiren Anish Kapoor, Looney Tunes göndermeleriyle eleştirildi. Ha bir de, black hole’una bir ziyaretçi düştü ve hastaneye kaldırıldı. Söyleyeceklerim bu kadar.  

pembe

► Vantablack’in sanatsal haklarının Anish Kapoor tarafından satın alınmasından diğer bir ifadeyle diğer sanatçılara yasaklanmasından sonra sanat camiasında misilleme niteliğinde bir gelişme oldu. Sanatçı Stuart Semple, kendi bulduğu ‘pinkest pink’ rengini Anish Kapoor’a yasakladı. Bunun üzerine Anish Kapoor orta parmağını pinkest rengine daldırıp bunu kendi sosyal medya hesabında yayınladı. Sanat dünyasındaki magazinsel haberler de ayrı bir ilgi çekici oluyor, itiraf edeyim. Yalnız şunu da eklemek gerek, burada Anish Kapoor’a lisanslanan, aslında bir renk değil bir teknoloji. Yine devam edeyim, konuyu bir türlü bırakamadım. Semple, uzun süre ‘en siyah’ bulmak için çalıştı. Önce Black 1.0’ı sonra da Black 2.0’ı bu yılın başında da Black 3.0’ı bulup bunu sanatçılarla paylaştı, Anish Kapoor hariç sanatçılarla. Şu an bu tartışmalar bitmiş değil, #sharetheblack hashtagi de aktifliğini koruyor. 

klein mavisi

► Sanattan devam etmiş olalım madem. Bir sanatçı tarafından tescillenmiş bir başka renkten de söz edebiliriz. Yves Klein ve Uluslararası Klein Mavisi… Koyu, derin bir mavi, anlatırken çivit mavisi bile desek yanlış olmaz. Fransız sanatçı Yves Klein tarafından hazırlanmış bir renk olan International Klein Blue, sanatçının birçok eserinde kullanılıyor.  Bu durumun, Netflix’de yayınlanan Love Death & Robots adlı kısa film serisinde de bir bölüme ilham verdiğini düşünüyorum. 1. Sezon 14. Bölüm’ün adı ‘Zima Blue’ ve eserlerinde hep aynı rengi kullanan bir sanatçının hikayesinden söz ediyor. Ayrıntı verirsem spoiler’a girecek, bence bütün diziyi izlemeseniz bile en azından açıp bu bölüme bakabilirsiniz, bölümler tıpkı Black Mirror’da olduğu gibi birbirinden bağımsız. Bir konsept altında birleştirilmiş kısa filmler olarak düşünebilirsiniz, bu nedenle tek bölümü açıp izlemenizde sorun olmayacaktır.

sarı

Hint sarısı için ortaya atılmış bir iddia var, daha çok hikâye tadında. Bazı Hintliler ineklerine mango yapraklarından başka bir şey yedirmemiş ve ineklerin idrarlarının rengi değişmiş. Bu idrarları alıp kalıplara döken yerliler, rengi Avrupa’ya kadar taşımış. Ne kadar doğrudur bilmemekle birlikte, ilginç bir hikâye olduğu kesin.

kırmızı

► Karmen (Carmine) rengi için de bir iddia okumuştum. Dactylopius coccus (Kırmız Böceği) türünde bir böceğin kaynatılması ile elde ediliyormuş. Karmin pigmenti ile parlak bir kırmızı renk elde ediliyormuş. Bugün bile ilaç, gıda ve kozmetik sektörlerinde bu pigment kullanılmakta.

mor

► Tire moru ya da sadece mor da diyebiliriz. Kırmızı ve mavinin muhteşem karışımını ilk sağlayan dikenli salyangozmuş. Salyangozun öldükten sonra salgıladığı sıvıdan elde edilen renk, Antik Roma’da hiyerarşinin bir parçası haline gelmiş. Bu boyanın elde edilmesinde çalışan herkes hem kokudan hem de ellerine bulaşan boyadan dolayı kolayca kendilerini belli ediyor ve toplumda dışlanıyorlarmış. Mor renk ise böylece yıllar içinde bir statü simgesi haline geldi. Yüksek rütbeliler, yüksek mevkidekiler "Ne kadar mor, o kadar iyi." diyerek mor taşlı takılara varana kadar bu rengi tercih ettiler.

pantone

► Bilim insanları tarafından tetrakromatların 100 milyon rengi ayırt edebildiğini kanıtlayan araştırmalar yapılmış. Tetrakromat, renk bilgisini iletmek için dört bağımsız kanala sahip olmak veya göz içinde dört tip koni hücresine sahip olma durumu imiş. Trikromatlar ise, yalnızca 1 milyon renk ayırt edebiliyor.

Yukarıdaki renk testini siz de yapın. Fotoğrafta kaç renk saydınız?

Eğer 20 renk ve daha altında renk görüyorsanız insanların %25'inden birisiniz. Siz bir dikromatsınız. Siyah, bej ve mavi sizin renkleriniz olabilir.

Eğer 20-32 arasında renk saymışsanız, siz bir trikromatsınız. %50'nin içindesiniz. 

Eğer 32'den daha çok renk saymışsanız, siz tetrakromatsınız. Siz de insanların %25'ini oluşturuyorsunuz. Sarıdan hoşlanmadığınıza dair bilgiler var elimizde :)

Şurada biraz daha detay bulmanız mümkün. 

 

**

Renklerin dünyası her zaman ilgi uyandırıyor. Sizin özel renginiz varsa bizimle paylaşın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar