TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.11.2017

RESTAURANT DEKORASYONUNDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Evimizi, ofisimizi, tüm yaşam alanlarımızı zevkimize göre ve bütçemize göre en mükemmel şekilde dekore etmeye çalışıyoruz. Neticede yaşam alanlarımız ve günümüzün büyük bölümünü buralarda geçiriyoruz. Peki ya siz restaurant sahipleri? Müşterilerinize en iyi en kaliteli yemeği servis ederken ambiyans için neler yapıyorsunuz? 

Risk almamak ve yapılan onca yatırımı boşa çıkarmamak adına genelde restaurant dekorasyonu için mimarlarla çalışılır ama gelin neler yapılmalı neler yapılmamalı bir de biz gözden geçirelim. 

Her koşulda olduğu gibi restaurant dekore ederken de yerine, duruma ve mekanınızın sınıfına göre hareket etmek gerekir. Burası bir kahve dükkanı mı olacak, “fine dining” restaurant mı, cafe mi bistro mu olacak öncelikle onu belirledikten sonra diğer maddelere geçilmelidir. Her mekan sahibi önce hayal kurarak başlar ve o hayalde ne stilde bir yer istediği de bellidir aslında. “Şu büyüklükte bir yer olsun, masalar şöyle dursun, sandalyeler bu tipte olsun” diye uzayıp giden bir liste vardır. Biraz araştırma yaptıktan sonra bu isteklerin açacağınız mekanla uygunluğunu incelemek gerekir. Örneğin, fine dining bir restaurantta ne kadar beğenirseniz beğenin plastik sandalye koyamazsınız, servis ettiğiniz yemeğin, verdiğiniz hizmetin yapısıyla uyuşmaz. 

Mekanı bulduktan sonra fiziki şartları incelemek gerekir ki akılda oluşan diğer detaylarla örtüşüyor mu. Diyelim metrekareniz biraz küçük ama denize nazır. Hemen doğru açılarda aynalar kullanılmalı ki daha çok kişi otururken deniz manzarasını görebilsin, aynı zamanda da ferahlık hissi artsın. Benzer bir şekilde bu kez metrekareniz büyük ama tavanınız biraz basıksa tavana ayna uygulayabilirsiniz. Boyuna yerleşimlerde enine olduğundan daha fazla verim alacağınıza emin olabilirsiniz. 

Bar alanı olan bir mekansa bu bölümün enlemesine de olsa geniş bir yer tutacağını göz önünde bulundurarak çarpıcı hilelere başvurabilirsiniz. Mesela, farklı aydınlatma stilleri, bu ışığı yansıtacak altın rengi aksesuarlar veya sıra dışı şişe, bardak dizilimleriyle ilgiyi buraya toplayabilirsiniz. Eğer çok iddialı bir bar alanı planlıyorsanız masalarda fazla detaya girmenize gerek kalmaz. 

Balık restaurantlarında insanlar nedense deniz etkisini hissetmeyi sever. Belki çıpalar, ağlar, balık figürleri veya salt mavi tonları bile yeterli olabilir. 

İster minik bir cafe olsun ister çok lüks bir restaurant, canlı çiçek her zaman en güzel süstür. Bu tip alanlarda yapay çiçek kullanmak çok da şık olmaz.

Eğer müşterilerinizin uzun saatler keyifli zaman geçirmelerini istiyorsanız en dikkat etmeniz gereken noktalardan biri konforlu sandalyeler. Şıklık elbette önemli ancak müşteriniz “Bu sandalye çok rahatsız.” diyerek kalkmak istemese de vücudun rahat edemediği için beyne ileteceği sinyallerle mekandan ayrılma erken olacaktır. “Kahveyi başka yerde mi içsek?” diye öneren arkadaşınıza detaylı bir sorun, mutlaka ya koltuk, ya yüksek ses ya da aydınlatmadan kaynaklı bir rahatsızlıktan ötürü mekan değiştirmek istiyordur. 

Işık demişken sıra ona gelsin tabii ki. Aydınlatma olarak spot, avize, mumlar fark etmez; ne kullanırsanız kullanın ışığın yoğunluğu kararında olmalıdır. Ne takip ışığı almış gibi bir aydınlıkta yemek hoştur ne de önüne gelen yemeğin iştah açıcılığını, rengini zar zor seçecek kadar loş bir ortam uygundur. Canlı müzikli bir ortamsa en azından yemek faslı bitene kadar optimum bir aydınlık tercih edilmelidir. 

Gelelim masa düzenine... Tabakların formu genelde müşterileri fazla rahatsız etmez. Dolayısıyla genel olarak bu alanda daha özgür olduğunuzu söyleyebilirim - tabii ki konsept dahilinde. Ancak servis seti çok önemli bir seçim unsuru. Farklı olanı tercih edeyim derken müşteriyi çatal bıçakla mücadeleye sokmamak gerekir. Bazı setlerde burgu gövde kullanılır ki insan yatık mı dik mi koyacağını bilemez, dikkati gereksiz yere beraber olduğu kişiden veya yemekten dağılır. Başka bir rahatsız set tipi de ince silindir veya çubuk şeklindekilerdir. Çorbada fazla problem yaratmaz ama çatal bıçak ile bir şeyler kesmeyi zulme çevirir. Takımınız gümüş olmadıktan sonra paslanmaz çelik modellerde aşırı ağır ve geniş gövdeliler de kullanım açısından pek rahat olmaz. 

Gördüğünüz gibi ana kalemlerde bile dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta var. Hele ki mekan belli olup işin içine girildiğinde çok daha fazla soru işareti çıkıyor yanıtlanması gereken. Bu yüzden mekan işletmecisi olarak sunulan yemeğe ve servise ek olarak ambiyans da hayati önem taşıyor. 

Cosalindo.com'da profesyoneller tarafından tamamlanmış restaurant, cafe ve bar projelerini inceleyerek işletme dekorasyonunuz için yepyeni fikirler edinebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar