TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.05.2018

SALONE DEL MOBILE - MİLANO TASARIM HAFTASI NOTLARI

Salone Internazionale del Mobile, Milano Tasarım Haftası kapsamında geçtiğimiz günlerde 57. kez kapılarını açtı. Mobilya, tasarım ve iç mimari sektörlerinin her yıl heyecanla beklediği fuarlardan olan Salone del Mobile'ye toplamda 1841 firma katılım gösterdi. Dolayısıyla muhteşem tasarımlarla, enstalasyonlarla dopdolu bir hafta oldu.

Bu yılın mottolarından “Living Nature” ile bahçe ve doğa alanları oluşturulmuştu. Son yıllarda doğala ve doğaya dönüş trendini geçtiğimiz yılın trend rengi olan “greenery” yani bitki yeşili iyice perçinleyince daha uzun zaman yeşil ve tonları gerek iç gerekse dış mekanlarda çevremizi saracak.

Cam her zaman cam, her zaman aranan ve kombinlenen malzemelerden. Ancak 3 yıldır süren mermer-metal hakimiyetinde üçüncü doku olarak katalizör görevi üstleneceğini öngörüyoruz. Lavabo, sehpa dekoratif aksesuar gibi pek çok başlık altında camı daha sık göreceğiz.

Bilgiye ve ürüne çok kolay ve hızlı erişebiliyor olmanın dezavantajıyla tüketiciler artık hep daha da farklı olanın, görülmemişin peşinde. Dolayısıyla tasarımcılar için bir yandan büyük bir yandan da zorlu bir pazar yaratıyor. Arenada tasarımın bileşenlerini doğru bir araya gelebilen ipi göğüslüyor. Yukarıdaki banyo lavabo dizaynında biri kök ahşap, cam, mermer, led ışıklar, desenli paneller diye fikir attığında sonucun bu olacağı pek tahmin edilemez ancak neticede tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarıyor.

Tasarımda radyal konulu yazımda bahsetmiştim yuvarlak şekilli her şeyi beynin daha estetik algıladığından. Aynı sebeptendir ki özellikle aksesuarlarda disk formları yükselişte. Fuarda da bunun devam ettiğini gördük. 

Sanatçı Jacapo Foggini’nin Ferragamo ile yaptığı Amo Ferragamo parfümünü temsil eden bu enstalasyonda parfümün etrafı sarışı ve uyandırdığı duygular, polikarbon kabloların bir hava labirenti yoluyla sembolize edilmiş. Uzaktan pamuk şekerini andıran bu pembe alan aslında son derece suni ve sanayi tipi malzemelerle yaratıldığını unutturuyor adeta. Buradan da göreceğimiz üzere günümüz dünyasının içerikten çok görselliğe doğru nasıl bir orantıda kaydığıdır.

Aksesuar ve aydınlatmalarda yine iddia söz konusu. Yaratıcı detaylar, sıra dışı malzemelerle sanat eseri tadında aydınlanacağız.

Fuarın açılımlarından biri de Euro Cucine idi. Mutfak ve ankastre markaları inovatif ürünlerini estetik birleşimlerle ziyaretçilere takdim ettiler.

Sunduğu deneyimler, teknolojiler ve tasarımlarla bir yıl boyunca esintisini hissedeceğimiz nefis bir fuarı daha geride bıraktık. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar