TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.03.2019

SANAT VE DEKORASYON

Ünlü bir tartışma konusudur yüzyıllardır süregelen; sanat sanat için midir, halk için midir diye. Sayısız grup ve akım çıkmıştır hep kendi iddiasının doğru olduğunu şiddetle savunan. Ben de diyorum ki anlaşılsın veya anlaşılmasın, sanat duygular içindir; karşısına geçip izlediğinizde içinizde bir şeyler kıpırdıyorsa tamamdır. Dekorasyonda da benzer zorlu etaplar söz konusudur yer yer işin içinden çıkılamayan. Peki sanat ve dekorasyon nasıl aynı potada toplanır?

Örnek vermek gerekirse yukarıda gördüğünüz kütüphane tam anlamıyla şiirsel bir anlatıma sahip, her metrekaresiyle sanatı kucaklayan bir mimarisi var. Kolonların üst birleşim yerlerindeki zarif ama detaylı işlemeler, tabanlarındaki geometrik zarafet, rafların simetrisi, onca klasisizme rağmen sarmal merdivenin modern bir çekicilik sunar.

Barcelona aşığı biriyseniz, sizi Gaudi eseri olan Casa Mila’ da hissettirecek, sarmaşık vari trabzanlara sahip bir merdivenin ne kadar heyecanlandıracağını düşünün. Bir kez hayran olduğunuz o sanat ile yoğrulmuş mimari ve dekoratif stilin sizi ne kadar heyecanlandıracağını düşünün.

Sanatın mimari ve dekorasyona olan en büyük katkısı kuşkusuz içinde bulundurduğu matematiksel bütünlüktedir. Dekorasyon bu anlamda matematik gibi kurallar silsilesinden uzak gibi görünse de onun ışığında yapılan düzenlemeler, mimari dizilimler her zaman için hayat kurtarıcıdır, estetik olmanın yanında hayat kurtarıcı ve pratiklik sağlayıcıdır.

Normal şartlarda sanatsal objelerde kullanılması pek de beklenmeyen kırık görünümlü camlar, yıpranmış dokulu ahşaplar, oluşturulan desenlerle hayran olunacak alanlar yaratabilir.

Çocuk odalarında sanatsal dokunuşlar ise apayrı bir önem taşır. Küçük yaştan itibaren o bakış açısını tazecik beyinlere ve ruhlara işlemek ileriki hayatlarında bu vizyona sahip olmalarında yardımcı olacaktır. Dekorasyona nasıl yansıtılır derseniz, kullanılacak resimlerde degrade tonlar, perspektifi vurgulayan görseller, evin başka yerinde kullanılmamış dokuda mobilya ve kumaşlara yer vermek ilk adımlar olarak sayılabilir.

Accract | Mermer Mumluk https://www.cosalindo.com/altin-kaplama-orkide-detayli-mermer-mum

Cosalindo sayfalarından seçtiğim bu mermer mum ve gümüşün son derece zarif bir kombinasyonu benim gözümde onu bir avuç içi sanat eseri kılmaya yetiyor. Orkidenin pozisyonlandırılışı, kıvrımları ve oturtulduğu gümüş bandı hepsi bu tanımı hak ediyor.

Peki siz sanat ve dekorasyonu buluşturanlardan mısınız? Cosalindo.com'un sanat kategorisine göz atmayı unutmayın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar