TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

18.06.2018

SANATLA ÖRÜLÜ DUVARLAR

Gallery Wall, New York’tan dünyaya yayılan bir ev dekorasyon-sanat akımı olarak kabul edilebilir. Tablolar, evler ve ruhu sanattan payını almış ev sahipleri için yeri doldurulamayacak mücevherler gibidir. Seçilen parçalar, çerçevelerle ilgili kararlar o kadar titizlik gerektirir ki bir tabloyu alıp öylece herhangi bir duvara asamayacağınızı anlamak zorunda kalırsınız. Evin iklimi, dekorasyon tarzı, eşyaların ve duvarların renkleri, konumları, her şey ama her şey hangi işin nereye asılması gerektiğine dair sizi yönlendirecektir.

Pekmez + Boz | SE Beşiktaş Oturma Odası https://www.cosalindo.com/se-besiktas-oturma-odasi

Gallery Wall tam olarak bunu aşmayı başaran, bu karmaşayı yenip tüm önem verdiğiniz işleri tek duvarda toplamanıza yarayan bir akımdır, üstelik yerleştirme işi bittiğinde duvarın kendisinin bile bir sanat eserine dönüşmüş olduğunu görebilirsiniz! Bu etkiyi vermek elbette kolay değil, bir küratör kadar dikkatli olmak hiç fena olmaz.

Evinizde bir galeri duvarı yaratmak için birbirinden farklı onlarca yaklaşımda bulabilirsiniz. Tek renkli ve aynı boyuttaki çerçeveler, tek renkli ancak farklı boyutlardaki çerçeveler, farklı renklerde ve farklı boyutlardaki çerçeveler, farklı formlarda -daire, kare, dikdörtgen- çerçeveler içinde bir fotoğraf galerisi ya da sulu boyadan akriliğe, yağlı boyadan karakaleme resimler ve hatta bunların yanına çok beğenerek aldığınız bazı seramikler, masklar, özel tasarlanmış duvar süsleri ve aynalar da ekleyerek bir karma sergi tadı yakalamak mümkün.

Minimal bir evde yaşıyorsanız, farklı boyutlarda düz siyah çerçevelere konmuş minimal çizgilere sahip bir koleksiyonu çiviyle duvara sabitlemek yerine kenarlıksız, ince raflara dizebilirsiniz, zira minimal ve modern dekorasyon stilindeki evler daha köşeli ve net çizgileri sevdiği için hareketli duvarlar ve fazla renkli veya varaklı parçalar ortamın ruhuyla taban tabana zıt düşecektir.

Tes Interiors | Tesinteriors Remodel Ofis Projesi https://www.cosalindo.com/tesinteriors-remodel-ofis-projesi

Diğer yandan eklektik tarzda bir evde Gallery Wall planlıyorsanız seçenekler daha çok özgürleşir. Eğer evinizde merdivenler varsa merdiven duvarlarını kullanabilir ya da köşeli bir duvara sahipseniz kesişim noktasından itibaren her iki duvarın bir kısmını galeriye dahil edebilirsiniz. Eklektik bir evde nasıl tüm tarzlar harmoniyle kaynaşıyorsa duvarınızdaki çerçeve ve eserlerin de tüm farklılıklarıyla bir uyum yakalaması çok önemlidir. Eğer küratöryal bir bakış yakalayamaz ya da aşırıya kaçmaya başlarsanız güzel başlayan galeri duvarınız göz yoran, her bulduğunuzu duvara doldurmuşsunuz havası veren nahoş bir tavra sahip olmaya başlar.

Pebbledesign | Müezzinoğlu Evi / Selenium Panorama https://www.cosalindo.com/muezzinoglu-evi-selenium-panorama

Pebbledesign | Müezzinoğlu Evi / Selenium Panorama https://www.cosalindo.com/muezzinoglu-evi-selenium-panorama

Büfenin üzeri, merdiven duvarları, salon, çalışma masanızın arkasından kalan duvar ve hatta televizyonun yer aldığı arka duvar bile bu şekilde kullanılmaya açıktır. Hatta nemden etkilenme ihtimali olmayan bazı seramiklerden banyonuzda bir galeri duvarı yaratmanız bile mümkün. Klozetin arkasında ya da lavabonun karşısında boş bir duvar varsa rengarenk desenler ya da figürlerle örülü bir Gallery Wall tüm ziyaretçilerinizi hayran bırakacaktır. Önemli olan her şeyi yerli yerinde, yani hem bir bütün olarak duvarı sanat eseri haline getirecek şekilde hem de her bir parçayı görünür kılacak şekilde yerleştirmektir. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar