TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.09.2018

SARI RENGİN ENERJİSİYLE SARI ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

Çocuk odası dekorasyonu her aile için uzun uzun düşünülen hem eğlenceli hem de uğraştırıcı bir süreçtir. Renk seçimi ile başlanıp duvarlar, zemin, aydınlatma, mobilyalar ve aksesuarlar diye devam eden çocuk odası dekorasyonu sürecinde biz bu kez sarı renkten söz edeceğiz. Sarı çocuk odası dekorasyonu ile ilgili merak ettikleriniz yazımızda. 

*Fotoğraftaki ürünleri yazının sonunda bulabilirsiniz. 

Sarı rengin anlamı ile başlayalım. Sarı, güneşin rengidir. Güneşin enerjisini, canlılığını, en çok da neşesini evinize getirmek istiyorsanız dekorasyonda sarı renk tercih edebilirsiniz. Koyu sarılar ile açık sarılar farklı etki yapacaktır. Koyu sarı biraz daha duygusal ve hüzünlüdür, bu nedenle eğer çocuk odası dekorasyonunda sarı renk tercih edecekseniz, açık sarı olmasına özen göstermelisiniz. 

Sarı; zihni çalıştırır, hafızayı canlı tutar, konuşmayı teşvik eder, uyarıcı etki taşır. 

Burada dikkatli olmamız gereken bir husus öne çıkıyor. Çocuk odalarında sarı renk kullanılır mı? Çocuk odasını sadece uyumak için değil, oyun odası ya da çalışma odası olarak da kullanacaksanız sarı renk tercih edebilirsiniz. Eğer güneş alan canlı bir odanız varsa ve çocuğunuz odasını sadece uyumak için kullanıyorsa sarı renk tercih etmek yerine diğer renklere yönlenebilir ya da sarıyı dekorasyonunuzda ikincil ya da üçüncül renk olarak kullanabilirsiniz. 

Karanlık odaları canlandırmak için de sarı renk tercih edilebilir. Sarı rengin canlılık veren etkisi karanlık odaları canlandıracaktır. 

Çocuk odalarında sarı renk kullanımının pek çok yolu var. Farklı dekorasyon stilleri tercih ederek, farklı renklerle kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. 

Dekorasyonda sarı rengi mavi, turkuaz, beyaz, gri, siyah, pembe, yeşil, bej gibi renklerle kombinleyebilirsiniz. Bu renklere de kolayca uyum sağlayarak farklı dekorasyon stillerini çağrıştıracaktır, örneğin mavi ya da turkuaz renklere sarı da ekleyecek deniz ve güneşi çocuk odanıza taşıyabilirsiniz. Kaptan ya da korsan temalı çocuk odası için mavi, sarı ve kırmızı hoş renk seçenekleri olacaktır.

Tamamen sarı bir çocuk odasından uzak durmanızı önerebilirim, çocuğunuz odasında uyuyorsa ya da çalışıyorsa tamamen sarı bir dekorasyon birçok şekilde ona engel olacaktır, bu nedenle sarıya uyum sağlayacak renklerden birini seçerek odanızın rengini dengeleyebilirsiniz. 

Son zamanlarda kız çocuklara pembe, erkek çocuklara mavi çocuk odası alışkanlığı üzerine tartışmalar yapılmaya başlandı. Birçok aile çocuklarına cinsiyetsiz bir oda tasarlamayı tercih ediyor. Sarı bu konuda da doğru bir seçim olacaktır. Hem kız çocuklarının hem erkek çocukların severek kullanacakları sarı rengi bu nedenle de tercih edebilirsiniz. 

Belki 8 Adımda Çocuk Odası Dekorasyonu yazımıza da göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar