TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

27.09.2016

SEDEF AKSESUARLAR

Sedef benim için çocukluğumun okyanus sesleridir. Yıllar yıllar önce dedemin Singapur’dan getirdiği sedefli deniz kabuğunun içinde onlarca kez okyanusun sesini arayışımdır. Ama genelleme yaparsak ülkemizde ya takılar gelir akla ya da sedef oyma ve kakmalı objeler. Nedense sedef bu iki alanda yoğunlaşmış bir kullanıma sahiptir bizde. 

Kullanımından önce oluşumuna bir göz atalım. Sıcak denizlerin bol akıntılı sularında oluşan tuz, kireç ve fosfor bazlı bir kalkerdir. İlk akla beyaz ve koyu yeşil hareli yapıda olanları gelse de pembe, mavi, sarı tonlarında da renklerine rastlayabiliriz. Sedefin ana yapısı deniz yumuşakçalarının kabuğudur. Çabuk kırılabilen bu narin materyal tabaka tabaka kazınarak işlenmektedir.

Denizden geliyor oluşu egzotik bir izlenim yaratır ve tabii ki yazı çağrıştırır. Ancak sedefli aksesuarlar illa ki yazlıklarda kullanılacak diye bir zorunluluk yok. Gönlü denizlerden yana olanların her daim evlerinde kullanabileceği bir malzeme.

Sedef işlemeli kakmalı tavlalar, kutular, kılıçlar, rahleler kültürümüzün çok şık ve emek isteyen ürünleri. Ancak ben biraz daha doğaldan yanayım. Denizden gelen denizi çağrıştıran kombinlerle kullanılmalı. 

Örneğin, sedef kabukları mercanlarla kullanmak, hiç olmuyorsa kuma daldırılmış olarak sergilemek daha anlamlı geliyor. İlle de bir ahşapla birlikte kullanılacaksa çok da düzgün olmayan, sahile yakın ağacın gövdesinden kopmuş görünümünde bir dal gayet işinizi görebilir. 

Birlikte kullanım için deniz yıldızları ve kabuklarından da yardım alabilirsiniz. Sedefi doğal kabuğuyla bulduysanız bir düzleme farklı açılarla oturtup tealight mum sayesinde minik bir ışıklandırma olarak da kullanabilirsiniz.

Bu güzel malzemeyi gönlünüzce kullanmak size kalmış. Deniz kokulu, okyanus sesli tasarımlar diliyorum.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar