TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

15.03.2018

SEYAHAT TRENDLERİNDEN STAYCATION NEDİR?

Hiç şüphesiz, evlerimiz en özel alanlarımız. Dekorasyonu için mimarlarla çalışıp her detayına emek harcanan evimizde daha çok vakit geçirmek istemek de en doğal hakkımız. Ancak yoğun ve stresli iş hayatı, çocukların ihtiyaçları gibi farklı sebeplerden dolayı evde geçirilen zaman oldukça kısıtlananabiliyor. Staycation trendi de burada devreye giriyor. Evinde daha çok vakit geçirmek isteyip sehayatlerinde yaşadığı deneyim ve konforu evinde de yaşamak isteyenler için staycation nedir, incelemeye ne dersiniz?

Staycation kelimesi İngilizce stay (kalmak) ve vacation (tatil) kelimelerinin birleşimi ile oluşturulmuş glamping yapısına sahip bir kelime. Staycation, ev konforundan vazgeçmeden tatile çıkmak anlamında kullanılıyor.

Yaşam stiliyle ilgili trendler sosyal ihtiyaçlardan kaynaklanır. Dünya üzerinde değişen trendlerle giderek gösterişten uzak bir lüks deneyimi değer kazanıyor. Dünyayı gezmek ve yeni yerler keşfetmek her zaman trend olmakla birlikte stresli yaşam, nüfus artışı, dünyayı İnternet ya da televizyonu olan bir noktadan takip etme kolaylığı gibi pek çok sebepten dolayı ev yaşamı da bir yandan daha çok anlam kazanıyor. Evde vakit geçirmekten hoşlanan insanlar yurt dışı ya da yurt içi gezilere çıkıp çeşitli sorunlar yaşamak yerine evde kalmayı daha mantıklı buluyor. Yine de evde kalmak demek, ev yaşamının kaldığı yerden devam eder olması ve ne kadar keyifli vakit geçirirseniz geçirin tatil ruhunu taşımaması ile kısır bir hal alıyor. İşte; staycation, burada en gözde çözüm olarak karşımıza çıkıyor. 

Peki, ev rahatlığından vazgeçmeden tatile nasıl çıkabiliriz?

Staycation, iki şekilde uygulanabilir. Yöntemlerden biri, kendi yaşadığınız şehirde akşamları evinize dönebileceğiniz şekilde gününüzü planlamak. Bunun için sınırlı olduğunuzu sanıyor olabilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz. Gün içinde ne kadar hareketli olursak olalım, belli noktalar arasında mekik dokuyoruz. Farklı noktalara gitme sebebimiz ise, dinlenceden ziyade görevlerimiz, mecburiyetlerimiz oluyor. Şimdi her şeyi kenara bırakıp şehri yeniden tanıma zamanı. 

İyi tatil nasıl olur? Tatilden nasıl keyif alınır? Aynı yere giden iki farklı kişiden biri memnun kalırken diğeri neden tatilini çile olarak yorumlar? Bu soruların cevabı tatil ruhunda saklı. Tatil ancak içinde yeterli motivasyonun varsa güzeldir. Şehir yaşamında ya da özel yaşamında biriktirdiğin stresleri kilometrelerde uzağa taşıdığında bu tam anlamıyla bir tatil sayılmıyor. Staycation için öncelikle yeterli motivasyonu sağlamanız ve tatilinizi gerçekten istemeniz gerekiyor. Böylece evinizde yabancı bir otelde bulduğunuz rahatlığın ya da iki sokak uzağınızdaki bir restaurantta farklı bir kültürün izini sürebilirsiniz. 

Yaşadığınız şehirde ya da günü birlik seyahat edebileceğiniz uzaklıklarda da pek çok güzellik sizi bekliyor. Havuzlar, SPA merkezleri, hamamlar, plajlar, yoga merkezleri, helikopter turları, Boğaz'da tekne turları, tiyatrolar, konserler, lunaparklar, botanik bahçeler, akvaryumlar da bu alternatiflerden sadece bazıları. Tatilinizi planlarken müzeleri ve sanat galerilerini de atlamayın. İtiraf edelim, Londra'da bir sanat galerisi gezmiş olsak bile kendi yaşadığımız şehirde görmediğimiz müzeler, galeriler, turistik alanlar var. Şimdi bunları belirleyip kendimize yeni bir rota oluşturma zamanı. 

Evden çıkmadan da farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Daha önce hiç yemediğiniz bir yemeği sipariş edip bahçenizde mum ışığı ve şarap eşliğinde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Dostlarınızla mangal yapabilir, ödüllü bir filmle dinlence keyfi yaşayabilirsiniz. 

Staycation deneyimini yaşayabileceğiniz diğer yöntemse evinizi otele dönüştürmek. Bu konuda profesyonel hizmet alabileceğiniz gibi evinizde bakım, masaj, yemek servisi gibi farklı deneyimleri de taşıyabilirsiniz. 

Her iki yöntemde de tatil ruhunu yaşayabilmeniz için belli kurallara uymanız gerekiyor. Telefonların kapalı olması, maillere cevap vermemeniz, her zaman yaptığınız şeyleri yapmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Örneğin, staycation için yepyeni kıyafetler satın alabilirsiniz. 

Staycation keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz bir ev için dekorasyon örneklerine göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar